Əsas səhifə | Xəbərlər | Tarixçilərimiz şagirdlərlə görüşdülər
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının əməkdaşları universitetə savadlı gənclərin cəlb edilməsi məqsədilə dekabrın 7-də Sumqayıt şəhər orta məktəblərinə səfər edərək yuxarı sinif şagirdləri ilə görüşlər keçirdilər. Sumqayıt şəhər Texniki və təbiət elmləri liseyində, 5, 36 və 39 saylı tam orta məktəblərdə gələcəyin tələbələri ilə görüş keçirən kafedra əməkdaşları son dövrlərdə təhsildə baş verən yeniliklər və Sumqayıt Dövlət Universitetində həyata keçirilən yenidənqurma işləri haqqında ətraflı məlumat verdilər.
Kafedra müdiri dosent Sona Məhərrəmova çıxış edərək bildirdi ki, son zamanlar Sumqayıt Dövlət Universiteti həm forma, həm də məzmunca dəyişmiş, elm və tədrisin keyfiyyəti yüksəlmişdir. Həyata keçirilən uğurlu tədbirlər nəticəsində universitetimizin siması gündən-günə dəyişir. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti yüksək zövqlə təmir olunmuş tədris binaları, laboratoriyaları, fənn kabinetləri, eləcə də ixtisaslaşmış elmi kadr potensialı ilə tələbələrə davamlı təhsil verməkdədir.Hər bir abituriyent Sumqayıt Dövlət Universitetinin bakalavr pilləsinə daxil olub, magistratura və doktorantura pilləsində də təhsilini davam etdirə bilər. Universitetimizin beynəlxalq əlaqələri gündən-günə genişlənir. Hörmətli rektorumuz professor Elxan Hüseynovun Rusiya - Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasına Azərbaycan tərəfindən sədr olması SDU-da təhsil alan tələbələrin inkişafına əlavə imkanlar yaratmışdır. Belə ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinə daxil olan tələbə Tələbə Elmi Cəmiyyətinin üzvü olmaqla, əsl tədqiqatçı kimi formalaşaraq Rusiya ali təhsil məktəbləri ilə elmi əməkdaşlığa cəlb olunurlar.
Dosent Sona Məhərrəmova onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinə daxil olan tələbə “Mövlanə” tələbə mübadilə proqramı vasitəsilə müəyyən müddətə Türkiyənin ali məktəblərində öz təhsillərini davam etdirə bilərlər. Bir sözlə, tələbələrin hərtərəfli yetişməsi üçün Sumqayıt Dövlət Universitetində münbit şərait yaradılmışdır.
Görüşdə məktəb direktorları Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun həmişə şəhər təhsilinə dəstək və qayğısını hiss etdiklərini bildirdilər. Qeyd etdilər ki, “Sabahın alimləri” layihəsində universitetin kafedraları ilə əməkdaşlıq üçün yaratdığı şəraitə, eləcə də ayrı-ayrı fənn olimpiadalarının təşkilinə görə rektor professor Elxan Hüseynova öz dərin təşəkkürlərini bildirdilər.
Görüşdə şagirdlərə Sumqayıt Dövlət Universiteti, Tarix və coğrafiya fakültəsi haqqında bukletlər paylanıldı, universitetin tanıtım videoçarxı nümayiş etdirildi.

Главная страница | Новости | Сотрудники кафедры истории и методики её преподавания встретились с учениками средних школ
Сотрудники кафедры истории и методики её преподавания встретились с учениками средних школ
7 декабря сотрудники кафедры истории и методики её преподавания встретились с учениками старших классов средних школ Сумгаита, с целью привлечения в университет грамотных и способных юношей и девушек. Сотрудники СГУ побывали в лице технических и естественных наук, в средних школах №5, 36 и 39.
В своем выступлении зав. кафедрой доцент Сона Магеррамова сказала, что за последнее время в СГУ произошли большие изменения. Отремонтированы и оборудованы учебные корпуса, аудитории, предметные кабинеты, лаборатории. В университете работают квалифицированные научно-педагогические кадры. Все желающие могут получить образование на уровне бакалавра, а затем продолжить образование в магистратуре и докторантуре. С каждым годом расширяются международные связи сотрудничества СГУ с ведущими вузами мира. Ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов является сопредседателем Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов, что открывает новые возможности перед студентами СГУ. Так, студенты являющиеся членом Студенческого научного общества, и сформировавшиеся в качестве исследователей, будут привлечены к сотрудничеству в вузах России.
Доцент Сона Магеррамова также отметила, что студенты, обучающиеся в СГУ, имеют возможность в определенный период продолжить образование в университетах Турции, согласно обменной программе Мевлана.
На встрече выступили директора сумгаитских средних школ. Они сказали, что постоянно ощущают заботу и внимание ректора СГУ профессора Эльхана Гусейнова к школам города. Руководители школ выразили глубокую признательность профессору Эльхану Гусейнову за возможность участия школ в проекте «Ученые будущего», который дает возможность школам сотрудничать с кафедрами университета, и организацию олимпиад по различным предметам.
На встрече ученикам были розданы буклеты о факультете Истории и географии СГУ, продемонстрирован ознакомительный видеоролик об университете.