Əsas səhifə | Xəbərlər | Riyaziyyat fakültəsinin əməkdaşları 35 saylı orta məktəbdə oldular
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının 14.09.2018-ci il tarixli iclasında qəbul olunmuş qərara əsasən universitetin əməkdaşları şəhərimizdə yerləşən tam orta məktəblərdə şagirdlərlə görüşlərin keçirilməsini davam etdirirlər. Növbəti görüş fevralın 8-də Azərbaycan Təhsil Məkanında “Sumqayıt Dövlət Universitetinin yeri və mövqeyinin təbliği” məqsədilə univeristet əməkdaşları tərəfindən 35 saylı orta məktəbdə keçirilmişdir.
Görüşdə universitetin Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru dosent Xalidə Həsənova, Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının müdiri professor,riyaziyyat elmlər doktoru Qurbanov Nəbi, həmin kafedranın dosentləri: Xəlil Alıyev, pedaqogika elmlər namizədi İlqar Səfərli, İnformatika kafedrasının dosenti texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Şəhla Hüseynzadə, Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının baş müəllimi riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Xəyalə Seyfullayeva, Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının assistenti riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Könül Əliyeva, kafedranın doktorantı Aynurə Əliyeva iştirak etmişlər.
Tədbiri giriş sözü ilə orta məktəbin direktoru Nüşabə Həsənova açaraq əvvəlcə qonaqları salamladı, şagirdlərə ali təhsil sahəsində univeristet seçiminin çox mühüm əhəmiyyəti barədə məlumat verdi. Məktəbin direktoru öz nitqində məktəblilərə Sumqayıt şəhərinin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin yüksək tədris keyfiyyətinə və müasir təlim avadanlıqlarına malik olduğunu xüsusi vurğuladı. Qeyd etdi ki, 2017–2018-ci il tədris ilində məktəbin məzunlarından 12 nəfəri məhz Sumqayıt Dövlət Universitetinə qəbul olunub. Məktəb 2013-cü ildən Sumqayıt Döv0lət Universiteti ilə əməkdaşlıq edir. Riyaziyyat fakültəsinin tələbələri 35 saylı məktəbdə təcrübə keçirlər.
Tədbirdə çıxış edən orta məktəbin riyaziyyat-informatika müəllimi Səbinə Əhməd universitetdəki təhsil imkanlarından, özünün də bu universitetin 2005-ci il məzunu olduğundan danışdı.
Sonra söz univeristet əməkdaşlarına verildi. Sumqayıt Dövlət Univeristetinin tanıtım videoçarxı və təqdimat materialları şagird və müəllim kollektivinə təqdim olundu. Slaydlarda univeristetdə təklif olunan təhsil imkanları, laboratoriyalar, univeristetin maddi-texniki təchizatı haqqında ətraflı məlumat əks olunmuşdur. Təqdimatda universitetdə fəaliyyət göstərən H.Əliyev Mərkəzi, auditoriyalar, fənn laboratoriyaları, oxu zalı, elektron kitabxana, idman klubu, özfəaliyyət dərnəyi və Linqvistik Mərkəzdə təşkil olunmuş xarici dil kursları şagirdlərin marağına səbəb oldu.

Yerləşdirilmə tarixi : 08 February 2019 13:26
According to resolution dated 14.09.2018 of Scientific Board of Sumgayit State University, collaborators of University regularly hold meetings at secondary schools of the city. The following meeting held at school № 35 on February 8 for the purpose of “Promoting the place and position of Sumgayit State University” in Azerbaijani Education Space.
Participants included: head of Department of Mathematics and its teaching methods, PhD in pedagogy docent Khalida Hasanova; head of the Department of Mathematical analysis and functions theory, doctor of mathematical sciences, Professor Nabi Gurbanov; docent Khalil Aliyev; candidate of pedagogical sciences Ilgar Safarli; docent of Informatics department, PhD in technical sciences Shahla Huseynzade; senior lecturer of the Department of Differential equations and optimization PhD in mathematics Khayala Seyfullayeva; assistant of the Department of Mathematics and its teaching methods PhD in mathematics Konul Aliyeva and PhD student of the Department Aynura Aliyeva.
School principal Nushaba Hasanova launched the event with welcome speech, hailed the guests and gave information to pupils about significance of university choice. She emphasized that being the only higher education institution of Sumgayit city, Sumgayit State University has high education quality and modern training equipment. “12 alumni of the school admitted to Sumgayit State University in 2017/2018 academic year. The school has been cooperating with Sumgayit State University since 2013. The students of Mathematics Faculty are interning at school № 35”.
Mathematics and Informatics teacher of the school Sabina Ahmad spoke about education opportunities in the University and noted that she also graduated from SSU in 2005.
Promotion video and presentation materials of Sumgayit State University were displayed in the meeting on information about education opportunities, laboratories, and material-technical equipment of the university. University’s Heydar Aliyev Center, auditoria, subject laboratories, electron library, sport club and foreign language courses at Linguistic Center drew special attention of pupils.