Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sumqayıt Gənclərinin Debat Forumu: Payız 2016” finalı keçirildi
Dekabrın 2-də universitetimizdə Azərbaycan Respublikası  İdman Nazirliyi, “Vətəndaş Cəmiyyətində Debat” İctimai Birliyi (DVC), “Sağlam Düşüncə” Gənclər Təşkilatı və Sumqayıt Dövlət Universitetinin Debat Klubunun dəstəyi ilə “Sumqayıt Gənclərinin Debat Forumu: Payız 2016” finalı keçirildi. “İnkişaf etməkdə olan ölkələr üçün proteksionizm siyasətinin tətbiqi sahibkarlığın inkişafında özünü doğruldur” mövzusunda karl popper debat formatında təşkil olunan final oyununda Tarix və coğrafiya fakültəsinin  “İstiqamət Bermuda” Kimya və biologiya fakültəsinin “Cəmil və onun dostları” komandaları bilik savaşında qarşılaşaraq qalib oldular. Qeyd edək ki, təklif olunan mövzunun müzakirəsində əsas məqsəd sahibkarlığın inkişafında proteksionizmin, yəni “sahibkarı qoruma” siyasətinin rolunu müəyyənləşdirilməsidir.
Tədbirdə Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor  dosent Qafar Atayev, Fəlsəfə və hüquq kafedrasının müdiri professor Həsən Sadıqov iştirak edərək gənclərin inkişafında müxtəlif formatlarda təşkil olunan debat yarışlarının əhəmiyyətindən və  burada müzakirə olunan aktual mövzularla gənclərin dünyagörüşünün artırılması və gücləndirilməsini xüsusilə vurğuladlar.
Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Nicat Hüseynov çıxış edərək keçirilən bu kimi debatların gənclərin inkişafında müstəsna rol oynadığını, belə layihələrin gələcəkdə də reallaşdırılacağına əminliyini ifadə etdi. Sonda komanda iştirakçılarına sertifikat təqdim edildi.

Главная страница | Новости | Проведен финал «Дебат–форума Сумгаитской молодежи: Осень 2016»
2 декабря в университете при поддержке Общественного объединения «Дебаты в гражданском обществе» (DVC), Министерства спорта Азербайджанской  Республики, Молодежной организации “Sağlam düşüncə” («Здравомыслие») и Клуба дебатов Сумгаитского государственного университета состоялся финал «Дебат-форума Сумгаитской молодежи: Осень 2016». В финальной игре, организованной в формате Карл  Поппер на тему «Политика протекционизма для развивающихся стран оправдывает себя в предпринимательстве», победу одержали команды “İstiqamət Bermuda”  («Курс–на Бермуд»)  историко-географического факультета  и “Cəmil və onun dostları” («Джамиль и его друзья»)  химико-биологического факультета.
Следует отметить, что основная цель обсуждения предложенной темы –определение роли протекционизма, т.е. политики «зашиты предпринимателя» в развитии  предпринимательства.
В мероприятии участвовали проректор по заочному, дистантному и дополнительному образованию доцент Гафар Атаев, зав. кафедрой философии и права профессор Гасан Садыгов. В своих выступлениях они отметили, что проведение подобных дебатов, обсуждение актуальных вопросов способствует развитию и расширению мировоззрения студентов.
Председатель Организации студенческой молодежи Ниджат Гусейнов отметил, что проведение этих дебатов играет важную роль в развитии знаний молодежи и выразил надежду на то, что такие проекты будут реализовываться в университете и в будущем.