Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sumqayıt Gənclərinin Debat Forumu: Payız 2016” finalı keçirildi
Dekabrın 2-də universitetimizdə Azərbaycan Respublikası  İdman Nazirliyi, “Vətəndaş Cəmiyyətində Debat” İctimai Birliyi (DVC), “Sağlam Düşüncə” Gənclər Təşkilatı və Sumqayıt Dövlət Universitetinin Debat Klubunun dəstəyi ilə “Sumqayıt Gənclərinin Debat Forumu: Payız 2016” finalı keçirildi. “İnkişaf etməkdə olan ölkələr üçün proteksionizm siyasətinin tətbiqi sahibkarlığın inkişafında özünü doğruldur” mövzusunda karl popper debat formatında təşkil olunan final oyununda Tarix və coğrafiya fakültəsinin  “İstiqamət Bermuda” Kimya və biologiya fakültəsinin “Cəmil və onun dostları” komandaları bilik savaşında qarşılaşaraq qalib oldular. Qeyd edək ki, təklif olunan mövzunun müzakirəsində əsas məqsəd sahibkarlığın inkişafında proteksionizmin, yəni “sahibkarı qoruma” siyasətinin rolunu müəyyənləşdirilməsidir.
Tədbirdə Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor  dosent Qafar Atayev, Fəlsəfə və hüquq kafedrasının müdiri professor Həsən Sadıqov iştirak edərək gənclərin inkişafında müxtəlif formatlarda təşkil olunan debat yarışlarının əhəmiyyətindən və  burada müzakirə olunan aktual mövzularla gənclərin dünyagörüşünün artırılması və gücləndirilməsini xüsusilə vurğuladlar.
Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Nicat Hüseynov çıxış edərək keçirilən bu kimi debatların gənclərin inkişafında müstəsna rol oynadığını, belə layihələrin gələcəkdə də reallaşdırılacağına əminliyini ifadə etdi. Sonda komanda iştirakçılarına sertifikat təqdim edildi.

Home | News | The final of “The Debate Forum of Sumgait Youth, autumn 2016” is over
By the mutual efforts of Ministry of Sports, the public union “The debate of citizens’ society”, “Healthy Mind” Youth Organization and Debate Club of SSU the contests’ final of “The Debate Forum of Sumgait, autumn 2016” had been held. The team “Bermuda direction” of the faculty of History and Geography and the team “Jamil and his friends” of faculty of Chemistry and Biology won the knowledge contest’s final has been arranged in the Carl popper format dedicated to the subject on “An application of protectionism policy for developed countries is effective”. It should be noted that the aim of the contest is to find out the role of protectionism (protection of entrepreneurship) in the development of entrepreneurship.
The docent Mr. Gafar Atayev (the vise rector on distance, extra, additional education) and the professor Mr. Hasan Sadigov (the head of department of Philosophy and Law) took part in this event and they specially focused their speech on necessity to conduct such kind of contest in order to develop the youth’s knowledge and to strengthen through these debates an outlook of them.
The head of the Students Youth Organization Mr. Nijat Huseynov made a speech and noted that the role of the debates is very big in order to develop the youth knowledge and he assured that such kind of contests will be realized in the upcoming future as well. At the end the teams have been awarded with the certificates.