Əsas səhifə | Xəbərlər | Kimya və biologiya fakültəsində magistrantlar dissertasiya işini uğurla müdafiə etdilər
Kimya və biologiya fakültəsində magistrantlar dissertasiya işini uğurla müdafiə etdilər
Müdafiədə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov,  Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor  Ramazan Məmmədov, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, fakültə dekanı dosent Mahal Muradov, müdafiə şurasının sədrləri professor Dursun Aşurov, professor Qafar Ramazanov, kafedra müdirləri, müəllim və magistrantlar iştirak etdilər.
Əsas üzvi sintezin kimyası və texnologiyası  ixtisaslaşması üzrə magistrant Fuad Bəxtiyar “Oksid katalizatorunun iştirakı ilə etilkrezolun bəzi izomerlərinin dehidrogenləşməsinin tədqiqi”, Polimerlərin kimyəvi texnologiyası ixtisaslaşması üzrə Ülviyyə İsmayılova “Epoksinitrillərin fenol-aldehid və epoksid qətranlarına modifikasiyaedici təsirinin tədqiqi”, Yüksəkmolekullu birləşmələr kimyası ixtisaslaşması üzrə Günel Abbaszadə “Tsikolalkil əvəzli metilendioksolanların sintezi və homopolimerləşməsi” mövzusunda  dissertasiya işləri haqqında məlumat verdilər və  sualları əhatəli cavablandırdılar.
Sonra müdafiə şurasının üzvləri magistrant və dissertasiya işi haqqında fikirlərini söylədilər.
Rektor professor Elxan Hüseynov çıxışında Prezident cənab İlham  Əliyevin  elmin və təhsilin inkişafına göstərdiyi  xüsusi  qayğısından, yüksək elmi biliyə malik kadrların yetişməsinə verdiyi böyük önəmdən bəhs etdi. Bildirdi ki, bu gün professor-müəllim heyətinin  qarşısında  məharətlə müdafiə edən gənclərimiz    ixtisaslı kadr kimi ölkəmizi  beynəlxalq aləmdə layiqincə təmsil edəcək,  parlaq gələcəyimizin təminatçısı olacaqlar və bu  istiqamətdə gənclərin üzərinə böyük  məsuliyyət düşür. Prof.Elxan Hüseynov bu yolda  tələbələrə uğurlar diləyərək, xalqın tərəqqisi, xoş gələcəyi naminə əzmlə  çalışmalarını arzu etdi.
Rektor sonda uğurla müdafiə edən magistrantların universitetdə işlə təmin
olunmaları məsələsini irəli sürdü və onları əməkdaş olaraq aramızda görmək istəyini bildirdi.  Gənclər də öz növbələrində yaradılan şəraitə görə  universitetin rəhbərliyinə təşəkkür etdilər.

Главная страница | Новости | Магистранты факультета химии и биологии успешно защитили диссертации
На защите присутствовали ректор университета профессор Эльхан Гусейнов, проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов,  зав.отделом докторантуры и магистратуры доцент Сабир Халилов, декан факультета  доцент Махал Мурадов,  председатели совета по защите профессор  Дурсун Ашуров,  профессор Гафар Рамазанов, зав. кафедрами,  преподаватели и магистранты.
Магистрант по специализации «Химия и технология основного органического синтеза» Фуад Бахтияр представил на защиту диссертацию на тему «Исследование дегидрогенизации некоторых изомеров этилкрезола в присутствии окислительного катализатора», Ульвия Исмаилова по специализации «Химическая технология полимеров»-«Исследование влияния эпоксинитратов на  процесс модифицирования фенолальдегидных и эпоксидных смол»,  Гюнель Аббасзаде по специализации «Химия высокомолекулярных соединений»-«Синтез и гомополимеризация метилендиоксоланов с  цикольалкильным замещением».
Члены совета по защите магистерских диссертаций высказались по результатам защиты.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов в своём выступлении сказал о внимании и заботе Президента Ильхама Алиева,  которое он оказывает науке и образованию, подготовке квалифицированных кадров. Было отмечено,  что магистранты,  успешно защитившие свои выпускные работы,  будут достойно представлять нашу страну на международной арене. Профессор Эльхан Гусейнов пожелал выпускникам успехов в их дальнейшей работе на благо народа.
В заключение ректор сказал,  что самые способные из выпускников будут обеспечены работой в университете, и он будет рад видеть их в качестве коллег.