Əsas səhifə | Xəbərlər | Kimya və biologiya fakültəsində magistrantlar dissertasiya işini uğurla müdafiə etdilər
Kimya və biologiya fakültəsində magistrantlar dissertasiya işini uğurla müdafiə etdilər
Müdafiədə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov,  Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor  Ramazan Məmmədov, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, fakültə dekanı dosent Mahal Muradov, müdafiə şurasının sədrləri professor Dursun Aşurov, professor Qafar Ramazanov, kafedra müdirləri, müəllim və magistrantlar iştirak etdilər.
Əsas üzvi sintezin kimyası və texnologiyası  ixtisaslaşması üzrə magistrant Fuad Bəxtiyar “Oksid katalizatorunun iştirakı ilə etilkrezolun bəzi izomerlərinin dehidrogenləşməsinin tədqiqi”, Polimerlərin kimyəvi texnologiyası ixtisaslaşması üzrə Ülviyyə İsmayılova “Epoksinitrillərin fenol-aldehid və epoksid qətranlarına modifikasiyaedici təsirinin tədqiqi”, Yüksəkmolekullu birləşmələr kimyası ixtisaslaşması üzrə Günel Abbaszadə “Tsikolalkil əvəzli metilendioksolanların sintezi və homopolimerləşməsi” mövzusunda  dissertasiya işləri haqqında məlumat verdilər və  sualları əhatəli cavablandırdılar.
Sonra müdafiə şurasının üzvləri magistrant və dissertasiya işi haqqında fikirlərini söylədilər.
Rektor professor Elxan Hüseynov çıxışında Prezident cənab İlham  Əliyevin  elmin və təhsilin inkişafına göstərdiyi  xüsusi  qayğısından, yüksək elmi biliyə malik kadrların yetişməsinə verdiyi böyük önəmdən bəhs etdi. Bildirdi ki, bu gün professor-müəllim heyətinin  qarşısında  məharətlə müdafiə edən gənclərimiz    ixtisaslı kadr kimi ölkəmizi  beynəlxalq aləmdə layiqincə təmsil edəcək,  parlaq gələcəyimizin təminatçısı olacaqlar və bu  istiqamətdə gənclərin üzərinə böyük  məsuliyyət düşür. Prof.Elxan Hüseynov bu yolda  tələbələrə uğurlar diləyərək, xalqın tərəqqisi, xoş gələcəyi naminə əzmlə  çalışmalarını arzu etdi.
Rektor sonda uğurla müdafiə edən magistrantların universitetdə işlə təmin
olunmaları məsələsini irəli sürdü və onları əməkdaş olaraq aramızda görmək istəyini bildirdi.  Gənclər də öz növbələrində yaradılan şəraitə görə  universitetin rəhbərliyinə təşəkkür etdilər.

Home | News | Master Students of the Faculty of Chemistry and Biology Successfully Defended the Dissertations
Yerləşdirilmə tarixi : 23 June 2017 16:42
Master Students of the Faculty of Chemistry and Biology Successfully Defended the Dissertations
Rector of the university Professor Elkhan Huseynov, vice-rector for Science and innovation Professor Ramazan Mammadov, head of Doctorate and master programs office docent Sabir Khalilov, dean of faculty docent Mahal Muradov chairmen of defense council Professor Dursun Ashurov and Professor Qafar Ramazanov, heads of departments, teachers and master students participated in defense.
Students gave information about their dissertation works and comprehensively answered questions: Fuad Bakhtiyarov, master student on chemistry and technology of basic organic synthesis – “Investigation of the effect of dehydrogenation of some isomers of ethyl chrysole with the participation of oxide catalyst”, Ulviyya Ismayilova, master student on chemical technology of polymers – “Investigation of the modification effect of epoxynitriles on phenol-aldehyde and epoxide resin”, Gunel Abbaszadeh, master on chemistry of high molecular compounds – “Synthesis and homopolymerization of cycloalkyl substituted methylenedioxanes”.
Then, members of defense council gave opinions about master students and the dissertations.
In his speech Elkhan Huseynov noted President Ilham Aliyev’s care for science and education, as well as his appreciation of highly educated cadres. He notified that the youth is able to represent our country in an international field and they are our future. Thus, they have responsibility. Rector wished them success and to work hard for the nation’s future.
In the end, rector put forward the issue of employment of masters at the university. In their turn, masters thanked to university administration for created conditions.