Əsas səhifə | Xəbərlər | 1 mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi
1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günüdür. Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının qərarı ilə elan olunmuş bu gün hər il kütləvi humanitar tədbir kimi qeyd edilir. Bu məqsədlə universitetdə Mülkü Müdafiə və Yanğından Mühafizə Qərargahının təşkilatçılığı ilə maarifləndirici tədbir keçirildi.
Mülkü Müdafiə, Tibbi və Fiziki Hazırlıq kafedrasının baş müəllimi Gülnarə Ələkbərli Beynəlxalq Mülki Müdafiə təşkilatının yaranması, mülkü müdafiənin məqsədi və maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki, Beynəlxalq  Mülki Müdafiə Təşkilatı Baş məclisin qərarı ilə 1972-ci ildən  etibarən  hər il martın 1-i  bu təşkilata üzv olan ölkələrdə “Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü” kimi qeyd edilir. Azərbaycan bu nüfuzlu beynəlxalq təşkilata 1993-cü ildə daxil olmuşdur. Hazırda Beynəlxalq  Mülki Müdafiə Təşkilatına dünyanın 50-dən artıq ölkəsi daxildir.  Mülki müdafiə mövzusunda beynəlxalq seminarlar, toplantılar keçirilir, mülki müdafiənin qüvvə və texnikalarının sərgisi təşkil olunur. Əsas məqsəd əhalinin və tələbələrin diqqətini fövqəladə hallar zamanı davranış qaydalarının mənimsənilməsinə yönəltmək, fərdi mühafizə vasitələrindən istifadə etmək, bir sözlə, qaydaları nəzəri və əməli cəhətdən öyrətməkdir.
Tədbirdə əyani vəsaitlər və fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində videoçarx nümayiş olundu, tələbələrin fövqəladə hallarla bağlı bilikləri yoxlanıldı.

Home | News | An Event Was Held Dedicated to March 1 – World Civil Defense Day
1st March is World Civil Defense Day. Declared by the decision of International World Civil Defense Organization the day is celebrated every year as a humanitarian event. With this aim an educative event was held in the university with the organization of Civil Defense and Fire Protection Headquarter.
Senior lecturer of the department of Civil defense, medical and physical preparation Gulnara Alakbarli talked about creation of International World Civil Defense organization, aim of civil defense and significance of educative events. She noted that World Civil Defense Day has been celebrating in member states since March 1, 1972 with the decision of International Civil Defense Organization General Assembly. Azerbaijan entered this organization in 1993. There are more than 50 member countries in the organization. International seminars, meetings and civil defense force and technics exhibition are organized. Main goal is to make citizens and students learn rules of behavior during emergencies, use of personal protective equipment and theoretically and practically teach rules.
In the event, video was demonstrated about visual aids and protection ways from emergency cases and students’ knowledge was checked.