Əsas səhifə | Xəbərlər | 1 mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi
1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günüdür. Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının qərarı ilə elan olunmuş bu gün hər il kütləvi humanitar tədbir kimi qeyd edilir. Bu məqsədlə universitetdə Mülkü Müdafiə və Yanğından Mühafizə Qərargahının təşkilatçılığı ilə maarifləndirici tədbir keçirildi.
Mülkü Müdafiə, Tibbi və Fiziki Hazırlıq kafedrasının baş müəllimi Gülnarə Ələkbərli Beynəlxalq Mülki Müdafiə təşkilatının yaranması, mülkü müdafiənin məqsədi və maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki, Beynəlxalq  Mülki Müdafiə Təşkilatı Baş məclisin qərarı ilə 1972-ci ildən  etibarən  hər il martın 1-i  bu təşkilata üzv olan ölkələrdə “Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü” kimi qeyd edilir. Azərbaycan bu nüfuzlu beynəlxalq təşkilata 1993-cü ildə daxil olmuşdur. Hazırda Beynəlxalq  Mülki Müdafiə Təşkilatına dünyanın 50-dən artıq ölkəsi daxildir.  Mülki müdafiə mövzusunda beynəlxalq seminarlar, toplantılar keçirilir, mülki müdafiənin qüvvə və texnikalarının sərgisi təşkil olunur. Əsas məqsəd əhalinin və tələbələrin diqqətini fövqəladə hallar zamanı davranış qaydalarının mənimsənilməsinə yönəltmək, fərdi mühafizə vasitələrindən istifadə etmək, bir sözlə, qaydaları nəzəri və əməli cəhətdən öyrətməkdir.
Tədbirdə əyani vəsaitlər və fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində videoçarx nümayiş olundu, tələbələrin fövqəladə hallarla bağlı bilikləri yoxlanıldı.

Главная страница | Новости | Проведено мероприятие, посвященное Международному дню гражданской обороны–1 марта
Проведено мероприятие, посвященное Международному дню гражданской обороны–1 марта
1 марта–Международный день гражданской обороны. По решению Международной гражданской обороны этот день ежегодно отмечается как массовое гуманитарное мероприятие.  С этой целью в университете при организационной поддержке Штаба по гражданской обороне и противопожарной защите было проведено информационно–обучающее мероприятие.
Ст. преподаватель кафедры гражданской обороны,  медицинской и физической подготовки Гюльнара Алекперли рассказала о создании Международной организации гражданской обороны,  о его задачах и целях. Она отметила,  что по решению Генеральной Ассамблеи Международной организации гражданской обороны с 1972-го года 1 Марта отмечается в странах,  членах этой организации,  как Всемирный день гражданской обороны. Азербайджан стал членом этой авторитетной организации в 1993 году. В настоящее время в этой организации числится более 50 стран мира. На тему гражданской обороны проводятся международные семинары,  собрания,  выставки сил и техники.
Основная цель проведения мероприятий по гражданской обороне – это привитие навыков поведения при чрезвычайных ситуациях, обучение студентов правилам использования средств  защиты,  т.е. изучение теории и практики поведения в опасных ситуациях.
В заключение был продемонстрирован видеоролик, с помощью которого студенты ознакомились с оборудованием, используемым в чрезвычайных ситуациях, и правилами поведения во время их возникновения.