Əsas səhifə | Xəbərlər | Nümayəndə heyətimiz Vyana Tətbiqi Elmlər Universitetinin sertifikatı ilə təltif olundular
Nümayəndə heyətimiz Vyana Tətbiqi Elmlər Universitetinin sertifikatı ilə təltif olundular
Martın 5-dən 9-dək Avstriyanın Vyana Tətbiqi Elmlər Universitetində “Azərbaycan universitetlərində Tədris və təlimdə mükəmməlliyin təşviqi ERASMUS+PETRA” layihəsi çərçivəsində təlim-seminarlar keçirildi. Azərbaycandan Təhsil Nazirliyi və 8 universitet, Avropadan 5 universitet iştirak edirdi: Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti, Xəzər Universiteti, Azərbaycan Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti, Debrecen Universiteti, Qazi Universiteti, Valensiya Universiteti, Jivaskilya Universiteti.
Tədqiqat bacarıqları və qabiliyyətləri mövzusunda keçirilən təlimlərdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov,  Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Samirə Məmmədova iştirak etdilər.
Tədbiri Vyana Tətbiqi Elmlər Universitetinin rektoru professor  Andreas Breinbauer açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı, onlara gərgin iş həftəsində uğurlar arzuladı. Tədbirdə Azərbaycan və Avstriyada tədqiqat və inkişaf, Avropa Birliyinin Horizon 2020 Proqramında iştirak, Vyana Tətbiqi Elmlər Universitetində Tədqiqat və İnkişaf, Azərbaycanda doktorantura təhsili, ERASMUS+NİZAMİ layihəsi mövzularında təqdimat keçirildi. “Tədqiqat zamanı məlumatların, ədəbiyyatların toplanması, qiymətləndirmə və akademik yazı prosesində tələbələrə dəstək olmaq üçün hazırlanmış magistr və doktorluq dissertasiyaları”, “Tələbələrin Tələbə Elmi Cəmiyyətinə cəlb edilməsi”, “Azərbaycan universitetlərində tədqiqat bacarıqlarının daha da inkişaf etdirilməsi üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsi” mövzularında müzakirələr aparıldı və təkliflər irəli sürüldü. Tədbirin 2–ci günü isə beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsinə həsr olundu. Beynəlxalq konfransların, seminarların təşkili, müqavilə, memorandumların imzalanması, beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq və s. bu istiqamətdə mövzular üzrə çıxışlar oldu.
Sonda SDU-nun və digər iştirak edən ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri Vyana Tətbiqi Elmlər Universitetinin sertifikatı ilə təltif olundular.

Главная страница | Новости | Делегация СГУ получила сертификат Венского университета прикладных наук
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Март 2018 15:08
Делегация СГУ получила сертификат Венского университета прикладных наук
С 5 по 9 марта в Венском  университете прикладных наук Австрии в рамках проекта “ERASMUS+PETRA” был проведен семинар по содействию совершенствованию обучения и преподавания в университетах Азербайджана. В семинаре приняли участие представители Министерства образования, 8 университетов Азербайджана и 5 университетов Европы: Сумгаитский государственный университет, Азербайджанский университет языков,  Университет Хазар, Университет Азербайджан, Нахчыванский государственный университет, Гянджинский государственный университет, Азербайджанский государственный педагогический университет, Бакинский славянский университет,  Университет Дебрецен,  Университет Гази,  Университет Валенсии,  Университет Йювяскюля.
В семинаре на тему «Исследовательские навыки и способности» прияли участие зав. кафедрой автоматизации процессов СГУ проф. Джаваншир Мамедов,  зав. кафедрой финансов и бухгалтерского учета доцент Логман Абдуллаев, и зав. Отделом международного сотрудничества Самира  Мамедова.
Семинар открыл ректор Венского университета прикладных наук профессор Андреас Бреинбауер. Он приветствовал участников семинара и пожелал успехов в работе семинаре. На мероприятии состоялись презентации по проектам «Исследования и прогресс в Азербайджане и Австрии»,  «Участие в программе Горизонт 2020 Евросоюза», «Исследования и прогресс в Венском  университете прикладных наук», «Обучение в докторантуре Азербайджана»,  “ERASMUS+PETRA”.
Во время  семинара состоялись обсуждения магистерских и докторских диссертации по сбору информации и литературы с целью помощи студентам при выполнении академических работ, привлечению студентов в СНО, проведению необходимых мероприятий по развитию исследовательских навыков и способностей студентов. Были  озвучены предложения по обсуждаемым темам. Второй день семинара был посвящен вопросам международного сотрудничества.  Состоялись выступления на следующие темы: организация международных конференций, семинаров, подписания договоров, меморандумов,  сотрудничество с международными организациями и т.д.