Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Nizami Gəncəvi yaradıcılığında intibah ideyaları və qadın obrazları” mövzusunda onlayn formatda bədii tədbir keçirildi
SDU-da “Nizami Gəncəvi yaradıcılığında intibah ideyaları və qadın obrazları” mövzusunda onlayn formatda bədii tədbir keçirildi
Martın 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetində dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Nizami Gəncəvi yaradıcılığında intibah ideyaları və qadın obrazları” mövzusunda onlayn formatda bədii tədbir keçirildi.
Tədbirdə Fəlsəfə və Sosiologiya Akademiyasının rəhbəri, Fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mail Yaqub, universitetin bir qrup professor - müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə SDU-nun Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırdı. Nizami Gəncəvi yaradıcılığından, Nizami irsinə göstərilən dövlət qayğısından danışdı. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə 2021-ci ilin ölkəmizdə “Nizami Gəncəvi İli” elan edildiyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə Azərbaycan mədəniyyətinin, milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğinə və inkişafına həmişə xüsusi önəm verərək bu istiqamətdə nəinki respublikamızda, eləcə də beynəlxalq səviyyədə möhtəşəm layihələrin reallaşması üçün böyük səylər göstərmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın böyük şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin zəngin irsinin tədqiqi və təbliğinə xüsusi diqqət yetirdiyini vurğulayan prorektor bu istiqamətdə hazırda ölkəmizdə həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər barədə danışdı. Diqqətə çatdırdı ki, Heydər Əliyevlə başlanan ənənələr Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən bu gün uğurla davam etdirilir. 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli”, işğaldan azad olunmuş Şuşanın isə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi və dövlətimizin başçısının çıxışlarında milli-mənəvi dəyərlərimizə xüsusi diqqət yetirməsi Heydər Əliyev siyasətinin uğurlu davamının göstəricisidir.
Prorektor “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində müxtəlif formatlarda və mövzularda çoxsaylı tədbirlərin keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirdi. Vurğuladı ki, SDU-da Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri və mütəfəkkirlərinə həsr olunmuş tədbirlərin keçirilməsinə xüsusi əhəmiyyət verilir, onların zəngin irsinin öyrənilməsi, nümunəvi həyat və yaradıcılıq fəaliyyətlərinin gənc nəsil arasında təbliği diqqət mərkəzində saxlanılır.
Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, professor Avtandil Məmmədov “Nizami Gəncəvinin qadın obrazlarının timsalında milli-əxlaqi dəyərlərin təcəssümü” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, böyük şairin yaradıcılığı ibrətamiz və düşündürücü olduğu üçün hər zaman böyük oxucu kütləsi qazanıb. Nizaminin yaradıcılığı təkcə Azərbaycan üçün deyil, dünya bədii ədəbiyyatı üçün tükənməz xəzinədir. Şərq dünyasının mütəfəkkir filosofu, dahi Azərbaycan şairi Nizami öz əsərlərində əxlaq və etikanı təbliğ edib. Həmin əsərlər bu gün də aktuallığını saxlamaqdadır. Böyük şairin yaradıcılığında qadın obrazı xüsusi yer tutur.
Məruzə ətrafında Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzazadə “Nizami Gəncəvi yaradıcılığında gender bərabərliyi”, Fəlsəfə və Sosiologiya Akademiyasının rəhbəri, Fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mail Yaqub “Nizami Gəncəvinin fəlsəfi baxışında qadın fenomeni”, SDU THİK-nin sədri Nemət İbayev “Nizami Gəncəvi yaradıcılığında qəhrəman qadın obrazları və Azərbaycanın müasir qadın qəhrəmanları” mövzularında çıxış etdilər. Natiqlər dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi və dühası Nizami Gəncəvinin həyatı, yaradıcılığı, poetik-fəlsəfi fikirləri, dünyanın tanınmış şərqşünas alimlərinin Nizami haqqında düşüncələri, dahi şairin əsərlərinin dünyanın bir çox dillərinə tərcümə edilməsi barədə ətraflı məlumat verdilər. Qeyd etdilər ki, dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri, böyük filosof Nizami Gəncəvinin yaradıcılıq meyarlarının əsasını qadın obrazları təşkil edir. Şairin yaradıcılığının ilk qəzəlindən tutmuş “Xəmsə”sinin bütün poemalarında bu məsələ öz əksini tapmışdır. Şair "Xosrov və Şirin"də bu mövzuya geniş yer vermiş, Məhin Banu və Şirin kimi maraqlı surətlər yaratmışdır. Nizami Şirin obrazını elə məharətlə yaratmışdır ki, bu obraz dünya ədəbiyyatının qadın obrazları içərisində ən şərəfli yerlərindən birini tutur. Nizami Gəncəvinin qadın surətlərində bir analıq əzəməti, qadınlıq mərhəməti, insanlıq sevgisi təzahür edir.

Home | News | SSU HOSTED AN ONLINE EVENT ON "RENAISSANCE IDEAS AND WOMEN'S IMAGES IN THE WORKS OF NIZAMI GANJAVI"
Yerləşdirilmə tarixi : 10 March 2021 15:21
SSU HOSTED AN ONLINE EVENT ON "RENAISSANCE IDEAS AND WOMEN'S IMAGES IN THE WORKS OF NIZAMI GANJAVI"
On March 10, Sumgayit State University hosted an online event dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi, a prominent figure in world literature, genius Azerbaijani poet and thinker.
The event was attended by the head of the Academy of Philosophy and Sociology, Doctor of Philosophy Mail Yagub, a group of professors, teachers and students of the university.
The event was opened by the Vice-Rector for Science and Innovations of SSU, Professor Ramazan Mammadov, who conveyed the greetings of the Rector of the University, Professor Elkhan Huseynov. He spoke about Nizami Ganjavi"s work and the state"s care for his legacy. He noted that 2021 was declared the "Year of Nizami Ganjavi" in our country by the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan. He noted that the national leader of our people Heydar Aliyev, during his presidency in Azerbaijan, always paid special attention to the promotion and development of Azerbaijani culture, national and spiritual values and made great efforts in this direction not only in our country but also internationally. Emphasizing that national leader Heydar Aliyev paid special attention to the study and promotion of the rich heritage of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi, the vice-rector spoke about the purposeful measures taken in this direction in our country. He noted that the traditions started with Heydar Aliyev are being successfully continued by President Ilham Aliyev today. The proclamation of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" and the liberation of Shusha as the cultural capital of Azerbaijan and the special attention paid to our national and spiritual values in the speeches of the head of state are indicators of the successful continuation of Heydar Aliyev"s policy.
The Vice-Rector said that numerous events in various formats and topics are planned to be held at Sumgayit State University within the framework of the “Nizami Ganjavi Year”. He stressed that SSU pays special attention to the events dedicated to prominent personalities and thinkers of Azerbaijan, the study of their rich heritage, the promotion of exemplary life and creative activities among the younger generation.
Professor Avtandil Mammadov, Head of the Department of Azerbaijani and Foreign Countries’ Literature, made a report on "The embodiment of national and moral values ​​in the image of Nizami Ganjavi"s female images." He noted that the great poet"s work has always gained a large readership because it is instructive and thought-provoking. Nizami"s work is an inexhaustible treasure not only for Azerbaijan, but also for world literature. Nizami, a philosopher and thinker of the Eastern world, promoted morality and ethics in his works. These works are still relevant today. The image of a woman has a special place in the works of the great poet.
Ali Rzazade, Senior Lecturer of the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods spoke on “Gender Equality in Nizami Ganjavi"s Creativity”, Mail Yagub, Head of the Academy of Philosophy and Sociology, Doctor of Philosophy in Philosophy on “Female Phenomenon in Nizami Ganjavi"s Philosophical View”, Nemat Ibayev, chairman of SSU STUC on “Heroic female images in Nizami Ganjavi"s works and modern female heroes of Azerbaijan”. The speakers gave detailed information about the life, work, poetic and philosophical thoughts of Nizami Ganjavi, a prominent representative and genius of world literature, the thoughts of world-renowned orientalists about Nizami, the translation of the works of the great poet into many languages. They noted that the basis of the creative criteria of the great Azerbaijani poet and thinker, great philosopher Nizami Ganjavi are female images. This issue is reflected in all the poems of "Khamsa" from the first ghazal of the poet"s work. The poet gave a wide place to this theme in "Khosrov and Shirin" and created interesting characters such as Mahin Banu and Shirin. Nizami created the image of Shirin so skillfully that this image occupies one of the most glorious places in the world literature among female images. Nizami Ganjavi"s female images reflect a greatness of motherhood, femininity, love of humanity.