Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Magistrantların XXII Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Mayın 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş onlayn formatda Magistrantların XXII Respublika elmi konfransı keçirildi.
Konfransda respublikamızın qabaqcıl ali təhsil müəssisələrinin struktur rəhbərləri və professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Konfransa sədrlik edən rektor professor Elxan Hüseynov tədbir iştirakçılarını salamladı, Magistrantların XXII Respublika elmi konfransının əlamətdar bir günə – Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunduğunu bildirərək, onun Azərbaycan xalqı qarşısında xidmətlərindən, dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsi istiqamətindəki əvəzsiz rolundan danışdı. Bildirdi ki, ötən əsrin 70-ci illərindən etibarən 30 ildən artıq bir müddətdə Azərbaycanda iqtisadiyyatın, elm, təhsil və mədəniyyətin təşəkkülü və inkişafı bilavasitə ümummillli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olmuşdur. Onun genişmiqyaslı fəaliyyətində təhsilin inkişafı hər zaman prioritet sahə kimi mühüm yer tuturdu. Təhsilin cəmiyyətin inkişafında rolunu və şəxsiyyətin formalaşmasında əhəmiyyətini daim yüksək qiymətləndirən dahi rəhbərin qəbul etdiyi qərarlar, uzaqgörənliklə irəli sürdüyü konseptual fikirlər, tarixi tövsiyələr bu gün də ölkəmizdə təhsil islahatlarının əsas istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinə öz töhfəsini verməkdədir.
Sonra rektor  konfransın əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, artıq 22-ci ildir ki, Magistrantların Respublika elmi konfransı Sumqayıt Dövlət Universitetində keçirilir. Ali təhsil müəssisələrində elmi tədqiqatın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayan rektor tələbə və magistrantların təhsil aldıqları dövrdə elmi araşdırmalara fəal cəlb olunmalarının vacibliyi, elmi konfranslarda iştirakının əhəmiyyəti, universitetin təhsil və elm sahəsindəki nailiyyətləri barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, konfransda iştirak edənlərin sayının artması konfransın nə qədər böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini göstərir. Belə ki, 2021-ci ildə XXI Respublika elmi konfransında 19 elm və təhsil müəssisəsindən 1200 nəfərdən çox magistrant iştirak etmişdisə, bu il keçirilən konfransa respublikamızın 22 elm və təhsil müəssisəsindən 1300-ə yaxın məruzə materialları  daxil olmuşdur. Məruzə materiallarının ilkin ekspertizasından  sonra 1166 tezis  konfransın gündəliyinə daxil edilmiş və konfrans materialları toplu şəklində çap olunmuşdur.
Bu, ilk növbədə, magistrantların elmi konfranslara maraqlarının artmasının nəticəsidirsə, digər tərəfdən konfransı təşkil edən təşkilat komitəsinin apardığı ardıcıl və səmərəli işin göstəricisidir.
Konfransın təşkilində əməyi olan əməkdaşlara və magistrantların elmi rəhbərlərinə təşəkkür edən rektor məruzə ilə çıxış edəcək magistrantlara və konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Daha sonra plenar iclasda çıxış üçün söz müxtəlif universitetləri təmsil edən magistrantlara verildi. AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun magistrantı Fuad Əhmədov “Kiberinsidentlərin aşkarlanması üzrə sistem və vasitələrin analizi”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin magistrantı Günay Ağayeva “Toponimikanın yaranma mənbələri”, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin magistrantı Nərmin Məmmədova “Qarabağ bölgəsinin fermentasiya olunmuş buğda dəni ilə zənginləşdirilmiş məhsulların texnologiyasının işlənməsi”, Bakı Slavyan Universitetinin  magistrantı Sevda İbrahimova “İnteqrasiya olunmuş təlimin tarixi aspekti”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin magistrantı Ceyhun Hüseynzadə “Müəssisələrdə kadrların idarə edilməsi mexanizminin təkmilləşdirilməsi” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər, ənənəvi olaraq hər il SDU-da keçirilən konfransı müsbət dəyərləndirdilər və konfransın yüksək səviyyədə təşkilinə görə təşkilat komitəsinə minnətdarlıqlarını ifadə etdilər.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov çıxış edərək diqqətə çatdırdı ki, Magistrantların XXII Respublika elmi konfransı öz işini 18 bölmədə davam etdirəcək. Sabir Xəlilov konfransda ən mütəşəkkil iştirak edən universitetlərdən Sumqayıt Dövlət Universiteti (287), Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (258), Bakı Slavyan Universiteti (199), Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti (159), Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (117), Naxçıvan Dövlət Universiteti (32) və digər elm və təhsil müəssisələrinin adlarını açıqladı və bölmə iclaslarının işi barədə məlumat verdi.

Home | News | The XXII National research conference of undergraduates started in the online format at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 12 May 2022 15:06
The XXII National research conference of undergraduates started in the online format at SSU
On May 12,  the XXII  National  research conference of undergraduates  dedicated to the 99th anniversary of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev was held  in  the online format at Sumgayit State University.
The conference was attended by heads of departments and  the staff of the professor-lecturer of leading universities of the country.
Professor Elkhan Huseynov greeted the participants, noting that the XXII National research  conference of  undergraduates was dedicated to a significant day - the 99th anniversary of national leader Heydar Aliyev. For more than 30 years since the 1970s, the formation and development of the economy, science, education and culture in Azerbaijan has been directly connected with the name of national leader Heydar Aliyev. In his large-scale activities, the development of education has always been an important area. The decisions made by the genius leader, who always appreciated the role of education in the development of society and the formation of personality,  his  conceptual ideas and historical recommendations put still contribute to defining the main directions of educational reforms in our country.
Then, the rector spoke  about the importance of the conference said that the National  research conference of  undergraduates  has been held at Sumgayit State University for 22 years. Emphasizing that scientific research is one of the main activities in higher education institutions, the rector spoke about the importance of active involvement of students and graduate students in scientific research, the importance of participation in scientific conferences, the university's achievements in education and science. He noted that the increase in the number of participants in the conference shows how important the conference is. Thus, if more than 1,200 undergraduates from 19 scientific and educational institutions participated in the XXI National  research conference in 2021, this year's conference included about 1,300 report materials from 22 scientific and educational institutions of the Republic. After the initial examination of the report materials, 1166 theses were included in the conference agenda and the conference materials were published in bulk.
This is  first of all, the result of the growing interest of undergraduates  in scientific conferences, on the other hand, it is an indicator of the consistent and effective work of the organizing committee of the conference.
The rector thanked the staff and scientific supervisors of the conference for their contribution to the organization of the conference and wished success to the undergraduates.
Then the floor was given to undergraduates  representing different universities. Undergraduate  of the Institute of Information Technology of ANAS Fuad Ahmadov "Analysis of systems and tools for detecting cyber incidents", undergraduate of Sumgayit State University Gunay Agayeva "Sources of toponymy", undergraduate of Azerbaijan State University of Economics Narmin Mammadova on "Development of technology of products enriched with fermented what of the Karabakh region", undergraduate of Baku Slavic University Sevda Ibrahimova "Historical aspect of integrated training", undergraduate  of Sumgayit State University Jeyhun Huseynzadeh "Improvement of personnel management in enterprises" made the reports. They positively assessed the conference, which is traditionally held every year at SSU and thanked the organizing committee for organizing the conference at a high level.
Associate professor Sabir Khalilov, head of the doctoral and master's department of Sumgayit State University  said that the conference of undergraduates will continue its work in 18 sections. Sabir Khalilov informed   the most organized universities participating in the conference are  Sumgayit State University - 287, Azerbaijan State Economic University - 258, Baku Slavic University - 199, Azerbaijan State Agrarian University - 159, Azerbaijan State Oil and Industry University - 117, Nakhchivan State University - 32 and others. He announced the names of scientific and educational institutions and informed about the work of the department meetings.