Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar silsilə görüşlər davam edir
Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyi ilə əlaqədar silsilə görüşlər davam edir
Şəhərlər universitetləri, universitetlər isə alimləri, məzunları ilə tanınır və şöhrət qazanır. 60 illik yubiley sevincini yaşayan Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunları sırasında  ölkənin yetərincə nüfuzlu mütəxəssisləri və peşəkar kadrları var. Onlar ayrı-ayrı dövlət qurumlarında rəhbər vəzifələri icra  edir,  respublikanın iqtisadi, sosial və mədəni dirçəlişinə, inkişafına töhfələr verirlər.
İyulun 5-də yubiley ilə əlaqədar olaraq,  universitetin bir qrup müəllimi Quba şəhərinə səfər edərək Quba-Xaçmaz Regional Təhsil İdarəsinin  əməkdaşları,  Qusar rayon orta məktəblərindən gələn  nümayəndələr  və SDU-nun məzunları  ilə görüşdülər.
Quba şəhər Azad Məmmədov adına 2 nömrəli təbiət fənləri təmayüllü məktəb-liseydə baş tutan görüşdə Quba-Xaçmaz Regional Təhsil idarəsinin əməkdaşları, Quba ziyalıları,  SDU-nun müxtəlif  illərdə məzunu olmuş rayon təhsil işçiləri , ümumtəhsil məktəblərinin yuxarı sinif şagirdləri, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları qismində Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent  Nemət İbayev, universitetin Karyera Mərkəzinin müdiri  dosent Əmirxan İsayev, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzazadə, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekan müavini Araz Mirzəbəyov, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Elmin Novruzlu iştirak etdilər.
Görüşdə ilk öncə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Daha sonra tədbiri giriş sözü ilə açan Quba-Xaçmaz Regional Təhsil İdarəsinin  müdiri Rüfət Hacıyev bu il qeyd olunacaq 60 illik yubileyi münasibətilə universitet kollektivini  təbrik edərək onlara yeni-yeni nailiyyətlər arzuladı. Rüfət Hacıyev çıxışında bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti yarandığı dövrdən böyük inkişaf yolu keçərək Azərbaycanın aparıcı ali təhsil ocaqlarından  və  elm mərkəzlərindən birinə çevrilib.
Sonra SDU-nun HİK-nin sədri dosent Nemət İbayev çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamladı, universitetin 60 ildə keçdiyi inkişaf yolundan, tarixindən, bu illər ərzində əldə etdiyi uğurlardan, qarşıda duran vəzifələrdən söz açdı. Bildirdi ki, 60 illik yubileyi qeyd edilən Sumqayıt Dövlət Universitetinin uğurları sonsuz fərəh və sevinc hissi doğurur. Bu uğurların başlıca səbəbi isə daim yeniləşmək, novator ənənələrə əsaslanmaq və dövrün özünəməxsus tempi ilə ayaqlaşmaqdır. Elm və təhsil sahəsində SDU-da həyata keçirilən islahatlar, çoxistiqamətli əlaqələr, mütəmadi olaraq möhkəmlənən maddi-texniki baza, aparılan yenidənqurma və abadlıq işləri universitetin ümumi inkişafına, gənc nəslin intellektual səviyyəsinin yüksəlməsinə və elmi-pedaqoji heyətin gəncləşdirilməsinə yönəlmişdir.
Universitetin 60 illik tarixində 2015-ci ildən etibarən ilk dəfə olaraq müxtəlif elm sahələri və ixtisaslara uyğun elmlər doktoru proqramı üzrə kadr hazırlığına qəbul keçirilmişdir. Hazırda bir çox əməkdaş elmlər doktoru proqramı üzrə elmi-tədqiqat işi aparır və onlar nüfuzlu xarici elmi jurnallarda, beynəlxalq simpozium və konfranslarda universiteti layiqincə təmsil edirlər.
Görüşdə  SDU-nun Karyera Mərkəzinin müdiri dosent Əmirxan İsayev və baş müəllim,  yazıçı-publisist Əli Rzazadə,  İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekan müavini Araz Mirzəbəyov da öz növbələrində çıxış edərək  bildirdilər ki, genişprofilli Sumqayıt Dövlət Universiteti müasir dünya standartlarının tələblərinə uyğun texnologiya ilə işləyən müəssisələr üçün ixtisaslı kadrlar hazırlayır. SDU milli düşüncəli, azərbaycançılıq məfkurəsinə sədaqətli gənclərin təlim-tərbiyəsində ən qabaqcıl metod və vasitələrdən istifadə edərək, yüksəktəhsilli peşəkar kadrların hazırlanmasında strateji məqsədləri əsas götürmüşdür. Universitet fəaliyyət göstərdiyi bütün dövrlərdə yalnız Azərbaycanın deyil, həm də keçmiş Sovetlər Birliyinin, eləcə də bir sıra xarici ölkələrin sənaye müəssisələrini yüksəkixtisaslı kadrlarla təmin edib, ölkəmizin intellektual potensialının inkişafına dəyərli töhfələr verib. Bundan sonra da peşəkar kadrların, ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlığında zəngin təcrübəyə malik universitetimizə bölgələrdən orta məktəb məzunlarının axın etməsi  buna bariz nümunədir.
Çıxışçılar onu da qeyd etdilər ki, universitetin  rəhbərliyi tərəfindən  Sumqayıt Dövlət Universiteti kadr potensialını hər il öz yetirmələri ilə yeniləyir. Gənc kadrların, mütəxəssislərin tədris prosesinə cəlb olunması bu uğurların davamlı olduğunu bir daha nümayiş etdirir.
TGT-nin sədri Elmin Novruzlu  da çıxış edərək universitetdə gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan söz acid. Bildirdi ki,  SDU-nun gəncləri daima Heydər Əliyev irsinə sadiq qalaraq, dövlətimizin parlaq gələcəyi və Vətənimizin inkişafı naminə böyük səylər göstərir, Prezident cənab İlham Əliyevin göstərdiyi etimadı doğrultmaq üçün çalışırlar.
Görüşdə  Quba ziyalıları, eləcə də SDU-nun məzunu olmuş rayonun təhsil işçiləri çıxış edərək, universitetin çoxminli kollektivini yubiley münasibətilə təbrik etdilər, təhsil aldıqları SDU ilə bağlı xoş xatirələrdən söhbət açdılar və əldə etdikləri uğurlara görə məzunu olduqları universitet rəhbərliyinə və müəllimlərinə sonsuz təşəkkürlərini ifadə etdilər.
Quba şəhər “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin direktoru Rəxşəndə Bayramova məzunu olduğu Sumqayıt Dövlət Universiteti haqqında xatirələrini bölüşdü: “Sumqayıt Dövlət Universiteti mənim üçün çox doğmadır. Məncə, universitet bizə təkcə təhsil vermədi, həm də bizi şəxsiyyət kimi formalaşdırdı. İnanıram ki, hər birimiz öz fəaliyyətimizlə universitetimizin adını yüksəklərə qaldıracağıq”.
Sonra universitetin fəaliyyətindən və qazandığı uğurlardan bəhs edən videoçarx nümayiş olundu və SDU-nun rəhbərliyi adından universitetin bir qrup məzununa hədiyyələr təqdim edildi.

Главная страница | Новости | Продолжается cерия встреч в связи с 60-летием Сумгаитского государственного университета
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Июль 2022 14:55
Продолжается cерия встреч в связи с 60-летием Сумгаитского государственного университета
Среди выпускников Сумгаитского государственного университета, отмечающего свое 60-летие, есть немало специалистов и профессиональных кадров, которые занимают руководящие должности в различных государственных учреждениях, способствуют экономическому, социальному и культурному возрождению и развитию республики.
5 июля в связи с юбилеем университета группа преподавателей вуза посетила город Губа и встретилась с работниками Губа-Хачмазского районного отдела образования, представителями средних школ Гусарского района и выпускниками СГУ.
На встрече, которая состоялась в средней школе-лицее № 2 имени Азада Мамедова города Губа, приняли участие сотрудники Губа-Хачмазского районного управления образования, интеллигенция г.Губа, работники образования района, окончившие СГУ в разные годы, ученики старших классов общеобразовательных школ и сотрудники Сумгаитского государственного университета - председатель профсоюзного комитета доц. Немат Ибаев, руководитель Центра карьеры доц. Амирхан Исаев, старший преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания Али Рзазаде, заместитель декана факультета экономики и управления Араз Мирзабеков и председатель студенческой молодежной организации Эльмин Новрузлу.
Мероприятие началось с минуты молчания в память о шехидах, павших за свободу нашей земли.
Директор Губа-Хачмазского районного управления образования Руфат Гаджиев поздравил коллектив университета с 60-летием, которое будет отмечаться в этом году, и пожелал ему новых достижений. Руфат Гаджиев отметил, что Сумгаитский государственный университет добился больших успехов с момента своего создания и стал одним из ведущих высших учебных заведений и научных центров Азербайджана.
Далее выступил председатель профсоюзного комитета СГУ доц. Немат Ибаев, который приветствовал участников мероприятия и рассказал об истории университета, о достигнутых успехах и задачах на будущее. Он отметил, что основная причина успешного развития в том, что университет идет в ногу со временем и постоянно внедряет инновации. В университете постоянно ведется работа по расширению взаимосвязей в сфере науки и образования, укреплению материально-технической базы, повышению интеллектуального уровня молодого поколения, обновлению педагогического состава. За 60-летнюю историю вуза впервые, начиная с 2015 года, был осуществлен прием на подготовку кадров по программе доктора наук по различным областям и специальностям. В настоящее время многие сотрудники вуза ведут научно-исследовательскую работу по программе доктора наук и представляют университет в престижных зарубежных научных журналах, на международных симпозиумах и конференциях.
На встрече также выступили доц. Амирхан Исаев, Али Рзазаде, Араз Мирзабеков. Они отметили, что Сумгаитский государственный университет готовит квалифицированные кадры для страны в соответствии с требованиями современных мировых стандартов, используя самые передовые методы и технологии. Большая роль принадлежит университету и в воспитании патриотичной молодежи, верной идеологии азербайджанства и уважающей национальные ценности.
Выступившие также отметили, что Сумгаитский государственный университет, по инициативе руководства вуза, ежегодно обновляет свой кадровый потенциал за счет собственных выпускников.
Председатель СМО Эльмин Новрузлу рассказал о внимании и заботе, которую университет оказывает молодежи, верной наследию Гейдара Алиева. Университетская молодежь стремится работать для развития нашей Родины, чтобы оправдать доверие, оказанное Президентом Ильхамом Алиевым.
На встрече выступили представители интеллигенции Губы, а также работники образования района, окончившие СГУ. Они поздравили коллектив вуза с юбилеем, рассказали о приятных воспоминаниях связанных с СГУ и высказали благодарность руководству и преподавателям вуза, который они закончили, за достигнутые ими успехи.
Директор «Мемориального комплекса Геноцида» города Губа Рахшенда Байрамова поделилась своими воспоминаниями о Сумгаитском государственном университете, который она окончила: «Сумгаитский государственный университет очень дорог мне. Думаю, университет не только дал нам образование, но и сформировал нас как личности. Я верю, что каждый из нас своими действиями повышает престиж университета».
Затем был показан видеоролик о деятельности вуза и его достижениях, а также вручены подарки группе выпускников вуза от имени руководства СГУ.