Əsas səhifə | Xəbərlər | ASİİN ekspertləri Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular
Oktyabrın 10-da Sumqayıt Dövlət Universiteti ASİİN (Mühəndislik, İnformatika,Təbiət elmləri və Riyaziyyat təhsil proqramları üzrə Akkreditasiya Agentliyi) ekspert qrupunu qəbul etmişdir.
Almaniya Federativ Respublikasının Düsseldorf şəhərində yerləşən ASİİN ilə SDU arasında imzalanmış 17 oktyabr 2022-ci il tarixli müqaviləyə əsasən universitetin Mühəndislik fakültəsi üzrə 3 təhsil proqramının beynəlxalq akkreditasiyadan keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
ASİİN ekspert qrupunun sədri Çemnitz universitetinin professoru Madhukar Çandra, üzvləri Hamburq Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Volfqanq Renz, Bosch şirkətindən Dr. Alfred Şulte, ADA universitetinin tələbəsi İlhamə Novruzova, layihənin koordinatoru isə Paulina Petraçenkodur.
Ekspert qrupunu ilk olaraq SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov qəbul edərək universitetin gələcək fəaliyyəti, strateji hədəfləri, vizyonu, beynəlxalq akkreditasiyanın təhsil proqramlarının yenilənməsində önəmindən danışdı.
Sonra rektor qonaqlara hədiyyələr təqdim etdi.
Günün ikinci yarısı Beynəlxalq ekspert qrupu ilə fasilələrlə SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva, Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Elmin Novruzlu, Dil və tərcümə mərkəzinin direktoru Jalə Məmmədova, Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev və akkreditasiya ediləcək 3 proqram üzrə kafedra müdirləri dosent Qadir Mansurov, professor Cavanşir Məmmədov və professor Aqil Hüseynov  görüş keçirdilər.

On October 10, Sumgayit State University received the expert group of ASIIN (Accreditation Agency for Engineering, Informatics, Natural Sciences and Mathematics educational programs).
According to the agreement dated October 17, 2022, signed between ASIIN and SSU, located in Dusseldorf, Germany, 3 degree programs of the university"s faculty of Engineering will be internationally accredited.
The chairman of the ASIIN expert group is professor of Chemnitz University Madhukar Chandra, the members are professor of Hamburg University of Applied Sciences Wolfgang Renz, from Bosch company Dr.Alfred Schulte, from ADA University student Ilhama Novruzova, and the project coordinator Paulina Petrachenko. Rector of SSU Rufat Azizov first received the expert group and talked about the future activities, strategic goals, vision of the university and the importance of international accreditation in renewing degree programs.
Then the rector presented gifts to the guests.
In the second half of the day, SSU vice-rector for International relations associate professor Gafar Atayev, head of the department of International cooperation and foreign students Sadagat Fatullayeva, head of the Quality Assurance department Narmin Hasanova, chairman of the Student Union Committee Elmin Novruzlu, director of the Language and Translation Center Jala Mammadova, dean of the faculty of Engineering, associate professor Ulduz Aghayev, and the heads of departments for the 3 programs to be accredited, associate professor Gadir Mansurov, professor Javanshir Mammadov, and associate professor Agil Huseynov held a meeting.