Əsas səhifə | Xəbərlər | ASİİN ekspertləri Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular
Oktyabrın 10-da Sumqayıt Dövlət Universiteti ASİİN (Mühəndislik, İnformatika,Təbiət elmləri və Riyaziyyat təhsil proqramları üzrə Akkreditasiya Agentliyi) ekspert qrupunu qəbul etmişdir.
Almaniya Federativ Respublikasının Düsseldorf şəhərində yerləşən ASİİN ilə SDU arasında imzalanmış 17 oktyabr 2022-ci il tarixli müqaviləyə əsasən universitetin Mühəndislik fakültəsi üzrə 3 təhsil proqramının beynəlxalq akkreditasiyadan keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
ASİİN ekspert qrupunun sədri Çemnitz universitetinin professoru Madhukar Çandra, üzvləri Hamburq Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Volfqanq Renz, Bosch şirkətindən Dr. Alfred Şulte, ADA universitetinin tələbəsi İlhamə Novruzova, layihənin koordinatoru isə Paulina Petraçenkodur.
Ekspert qrupunu ilk olaraq SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov qəbul edərək universitetin gələcək fəaliyyəti, strateji hədəfləri, vizyonu, beynəlxalq akkreditasiyanın təhsil proqramlarının yenilənməsində önəmindən danışdı.
Sonra rektor qonaqlara hədiyyələr təqdim etdi.
Günün ikinci yarısı Beynəlxalq ekspert qrupu ilə fasilələrlə SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva, Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Elmin Novruzlu, Dil və tərcümə mərkəzinin direktoru Jalə Məmmədova, Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev və akkreditasiya ediləcək 3 proqram üzrə kafedra müdirləri dosent Qadir Mansurov, professor Cavanşir Məmmədov və professor Aqil Hüseynov  görüş keçirdilər.

Эксперты ASİİN посетили Сумгаитский государственный университет
10 октября экспертная группа ASİİN (Агентство по аккредитации образовательных программ в области инженерии, информатики, естественных наук и математики) побывала в Сумгаитском государственном университете. По соглашению, подписанному 17 октября 2022 года между агентством ASİİN, расположенном в Дюссельдорфе в Германии и СГУ, 3 образовательные программы инженерного факультета университета пройдут международную аккредитацию. Председателем экспертной группы ASİİN является проф. Мадхукар Чандра из Хемницкого университета. В состав группы также входят профессор Гамбургского университета прикладных наук Вольфганг Ренц, представитель фирмы Bosch док. Альфред Шульте, студентка Университета AДA Ильхама Новрузова и координатор проекта Паулина Петраченко. Ректор СГУ Руфат Азизов принял экспертную группу и рассказал о деятельности университета, стратегических целях, а также важности международной аккредитации в обновлении образовательных программ. Далее ректор вручил гостям подарки.
Во второй половине дня с представителями экспертной группы встречались проректор по международным связям СГУ доц. Гафар Атаев, руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Садагат Фатуллаева, руководитель отдела обеспечения качества Нармин Гасанова, председатель студенческого профкома Эльмин Новрузлу, директор Центра языка и перевода Жаля Мамедова, декан факультета инженерии доц. Улдуз Агаев и заведующие трех кафедр, которые пройдут аккредитацию доц. Гадир Мансуров, проф. Джаваншир Мамедов и доц. Агиль Гусейнов.
Отметим, что процесс международной аккредитации, которую проводит экспертная группа, продлится 3 дня.