Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Qərbi Azərbaycan irsinin tanıdılmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda konfrans keçirildi
SDU-da “Qərbi Azərbaycan irsinin tanıdılmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda konfrans keçirildi
Oktyabrın 11-də Bakı Politoloqlar Klubu Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə “Qərbi Azərbaycanlıların Qayıdış Konsepsiyası”nın icrasına ictimai dəstək məqsədi güdərək, Sumqayıt Dövlət Universitetinin təşkilati dəstəyi ilə 450 nəfər professor-müəllim heyəti, tələbələr, ictimai fəalların iştirak etdiyi “Qərbi Azərbaycan irsinin tanıdılmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirildi.
Öncə SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov və qonaqlar  universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov konfrans iştirakçılarını salamladı, mövzunun aktuallığına toxunaraq regionlarda bu istiqamətdə tədbirlərin əhəmiyyətini vurğuladı.
Rektor ali təhsil müəssisələrində Qərbi Azərbaycan mövzusu üzrə ardıcıl işlərin görülməsinin vacibliyini qeyd etdi və bu istiqamətdə universitetinin gələcək planları haqqında auditoriyanı məlumatlandırdı.
Layihənin rəhbəri, Bakı Politoloqlar Klubunun sədri Zaur Məmmədov rektor Rüfət Əzizova yaratdığı şəraitə görə təşəkkür edərək “Qərbi Azərbaycan irsinin tanıdılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rolu” layihəsinin məqsədləri haqqında danışdı, “Tarixi Azərbaycan torpaqlarına qayıdış – milli prioritetimizdir: Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycan hədəfi” mövzusunda çıxış etdi.
Eyni zamanda, “Qərbi Azərbaycan: tarixi – siyasi aspektlər” adlı məqalələr toplusunu Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasına təqdim olunduğunu qeyd etdi.
Daha sonra, Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycan siyasəti ilə bağlı videoçarx  nümayiş olundu.
Milli Məclisin deputatı professor Musa Qasımlı “Azərbaycan torpaqlarında erməni dövlətinin qurulması” mövzusunda tədbir iştirakçıları qarşısında geniş nitqlə çıxış etdi.
Professor İrəvan və ətrafının, Zəngəzurun, Göyçənin necə və hansı vəziyyətdə ermənilərə verilməsi haqqında ətraflı danışdı.
Milli Məclisin deputatı professor Anar İsgəndərov “Azərbaycanlıların Ermənistan SSR-dən deportasiyası; Ulu Öndər Heydər Əliyevin Qərbi Azərbaycanla bağlı fəaliyyəti” mövzusunda çıxış etdi.
O, Ulu Öndərin Zəngəzurla və Naxçıvanla bağlı apardığı siyasətin mahiyyətindən bəhs etdi.
Milli Məclisin deputatı, iqtisad elmləri namizədi Emin Hacıyev “Qərbi Azərbaycana qayıdış milli prioritet kimi” mövzusunda çıxışı zamanı qayıdış prosesinə, Zəngəzur dəhlizinin əhəmiyyətinə toxundu.
Rəsmi çıxışçılardan sonra elmi – praktiki konfrans interaktiv formada davam etdi, alimlər, ziyalılar və gənc fəallar mövzu ilə bağlı öz fikirlərini bildirdilər.
Xatırladaq ki, 26 yanvar 2023-cü ildə qəbul edilmiş Qərbi Azərbaycana Qayıdış Konsepsiyasında iki əsr ərzində Qərbi azərbaycanlılara qarşı törədilmiş ədalətsizliyin qəbul edilməyəcəyi bildirilir.
Həmçinin, Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsində, Mülki və Siyasi Hüquqlar üzrə Beynəlxalq Paktda, Qaçqınların Statusuna dair Konvensiyada və digər mühüm beynəlxalq aktlarda təsbit olunmuş geriyə qayıtmaq hüququna əsaslanmaqla indiki Ermənistan ərazisindən qovulmuş azərbaycanlıların öz yurdlarına qayıtmalarına şərait yaradılmasını və oraya qayıtdıqdan sonra onların fərdi və kollektiv hüquqlarının təmin edilməsi tələb edilir.
Qərbi Azərbaycan konsepsiyasının irəli sürülməsi, tarixi Azərbaycan torpaqları ilə bağlı dövlətimizin məqsədyönlü fəaliyyəti gələcək onillərdə böyük məqsədlərimizə çatmaq üçün olduqca vacib amillərdir.
Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən başladılan, bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən milli maraqlara söykənən və gələcək əsrləri əhatə edəcək siyasi konsepsiya birmənalı olaraq Azərbaycanın tarixi ərazilərinə qovuşmasına gətirib çıxaracaq.

Главная страница | Новости | В СГУ прошла конференция «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в популяризации наследия Западного Азербайджана»
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Октябрь 2023 16:18
В СГУ прошла конференция «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в популяризации наследия Западного Азербайджана»
11 октября в Сумгаитском государственном университете состоялась научно-практическая конференция «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в популяризации наследия Западного Азербайджана», организованная при поддержке Бакинского клуба политологов, Агентства государственной поддержки неправительственных организаций и СГУ с целью выражения общественной поддержки реализации «Концепции возвращения западных азербайджанцев».
На конференции приняли участие 450 человек из числа профессорско-преподавательского состава, студентов и общественных активистов.
Ректор СГУ Руфат Азизов и гости мероприятия почтили память общенационального лидера, возложив цветы к бюсту Гейдара Алиева, установленному в вестибюле университета.
Руфат Азизов приветствовал участников конференции, подчеркнул актуальность темы и важность проведения последовательной работы по теме Западного Азербайджана в высших учебных заведениях.
Также он рассказал о дальнейших планах СГУ в этом направлении.
Руководитель проекта, председатель Бакинского клуба политологов Заур Мамедов поблагодарил ректора Руфата Азизова за созданные им условия и рассказал о целях проекта «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в популяризации наследия Западного Азербайджана».
Далее он выступил с докладом «Возвращение на исторические земли Азербайджана – наш национальный приоритет: Западный Азербайджан как цель президента Ильхама Алиева».
Заур Мамедов также отметил, что в Научную библиотеку Сумгаитского государственного университета был передан сборник статей «Западный Азербайджан: историко-политический аспекты».
Далее участники конференции просмотрели видеоролик освящающий политику президента Ильхама Алиева в отношении Западного Азербайджана.
С докладами выступили депутат Милли Меджлиса проф.
Муса Гасымлы «Создание Армянского государства на землях Азербайджана» о передаче Иревана и его окрестностей, Зангезура и Гейчи армянам, депутат Милли Меджлиса проф.
Анар Искендеров «Депортация азербайджанцев из Армянской ССР; Деятельность общенационального лидера Гейдара Алиева по Западному Азербайджану» о политике Гейдара Алиева в отношении Зангезура и Нахчывана, депутат Милли Меджлиса, кандидат экономических наук Эмин Гаджиев «Возвращение в Западный Азербайджан как национальный приоритет» о процессе возвращения и значении Зангезурского коридора.
Далее конференция продолжилась в интерактивной форме. Участники конференции поделились своим мнением по теме.
Напомним, что в принятой 26 января 2023 года «Концепции возвращения Западного Азербайджана» говорится, что справедливость в отношении западных азербайджанцев должна быть восстановлена.
На основе закрепленных во Всеобщей декларации прав человека, Международном пакте о гражданских и политических правах, Конвенции о статусе беженцев и других важных международных актах нормативах, необходимо создать условия для возвращения азербайджанцев, изгнанных с территории Армении на родину.
Продвижение концепции Западного Азербайджана, целенаправленная деятельность нашего государства в отношении исторических земель Азербайджана являются очень важными факторами на пути достижения поставленных целей в ближайшие десятилетия.
Политическая концепция, начатая общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и продолженная Президентом Ильхамом Алиевым, основанная на национальных интересах и охватывающая будущие столетия, однозначно приведет к воссоединению Азербайджана с его историческими территориями.