Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi Şuranın 2023-cü ildə sonuncu iclası keçirildi
Universitetin rektoru Rüfət Əzizov iclası açıq elan edərək şura üzvlərini salamladı və iclası açıq elan etdi.
Cari tədris ilində universitet həyatında baş verən önəmli hadisələrdən, qarşıda duran vəzifələrdən bəhs etdi və 31 Dekabr-Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il bayramı münasibətilə SDU-nun bütün kollektivinə xoş arzularını bildirdi.
Gündəlikdə olan məsələlərin müzakirəsinə başlamazdan öncə rektor  Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin 22.12.2023-cü il tarixli, 3-29/3-1-1529K/2023 saylı əmrinə əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru vəzifəsinə təyin olunan dosent Elşad Abdullayevi təbrik etdi, fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Dosent Elşad Abdullayev ona göstərilən etimada görə təşəkkür edərək, üzərinə düşən məsuliyyətli vəzifəni layiqincə icra edəcəyinə söz verdi.
Sonra Ümumi işlər üzrə prorektor Əsəd Məmmədovun universitetin inkişafı istiqamətində səmərəli fəaliyyəti qeyd olundu və Fəxri fərmanla təltif edildi.
Rüfət Əzizov universitetin elmi-pedaqoji və ictimai həyatında fəal iştirakına görə dosent Mahal Muradova və dosent Sevinc Həmzəyevaya Təşəkkürnamə təqdim etdi, onlara sonrakı fəaliyyətlərində yeni yaradıcılıq uğurları arzuladı.
Sonra Elmi katib professor Muxtar Səmədov şura üzvlərini iclasın gündəliyinə daxil olan məsələlər barədə məlumatlandırdı, gündəlik təsdiq olundu.
Gündəliyə uyğun olaraq Akkreditasiya Komissiyasının yekun hesabatında göstərilən tövsiyələr əsasında hazırlanmış Fəaliyyət Planının müzakirəsi və təsdiqi barədə Rektor müşaviri dosent Könül Abaslı çıxış etdi. O, Fəaliyyət Planında göstərilən icra müddətlərinə uyğun olaraq, nəzərdə tutulan bütün məsələlərin vaxtında yerinə yetirilməsinin fakültə dekanlarına, kafedra müdirlərinə və digər struktur rəhbərlərinə tapşırıldığını bildirdi.
2023/2024-cü tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor dosent Elşad Abdullayev çıxış etdi.
İmtahan sessiyası dövründə imtahan qiyməti ilə razılaşmayan tələbələrin narazılığının fənn müəllimi və kafedra müdirinin iştirakı ilə universitetin Apellyasiya Komissiyasında obyektiv, dəqiq və operativ araşdırılması Komissiyanın sədri dosent Könül Abaslıya, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Ali təhsil müəssisələrində 2022-2023-cü tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi ilə bağlı əmrindən irəli gələn tapşırıq və tövsiyələrin yerinə yetirilməsinə nəzarət Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbova, tələbələrin şikayət, rəy və təkliflərinin vaxtında, operativ şəkildə araşdırılması və müvafiq tədbirlərin görülməsi İmtahan qərargahının sədri dosent Elşad Abdullayevə tapşırıldı.
2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar SDU-da keçirilmiş tədbirlərə dair yekun hesabatla Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov çıxış etdi. Qeyd etdi ki, 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar SDU-da planlaşdırılan bütün tədbirlər yüsək səviyyədə keçirilmiş və SDU-nun rəsmi internet portalında, sosial şəbəkələrdə işıqlandırılmışdır.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim heyətinin əmək haqlarının artırılması barədə İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev çıxış etdi və professor-müəllim heyətinin əmək haqlarının qismən artırılması məqsədəuyğun hesab edildi.
Müxtəlif məsələlərin müzakirəsində SDU-nun Karyera və məzunlarla iş mərkəzinin Əsasnaməsinin və ştat cədvəlinin yeni redaksiyada təsdiqi, Elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olmuş dosent Samir Orucovun dissertasiya işinin mövzusunun və elmi məsləhətçinin təsdiqi, tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi, seçkilərin keçirilməsi və elmi adların verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov çıxış etdi.
Müzakirə olunan məsələlərlə bağlı qərarlar qəbul edildi, struktur rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verildi və Elmi Şuranın növbəti iclası başa çatdı.

Home | News | THE LAST MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL WAS HELD IN 2023
On December 27, the last meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University for the year 2023 was held.
Rector of the university Rufat Azizov greeted the council members and declared the meeting open.
He talked about the important events that happened in the life of the university in the current academic year, the tasks that lie ahead and expressed his good wishes to the entire staff of SSU on the occasion of December 31, the Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year holiday.
Before starting the discussion of the issues on the agenda, the rector congratulated associate professor Elshad Abdullayev, who was appointed to the position of vice-rector for Science and innovations of Sumgayit State University according to the order of Minister of Science and Education Emin Amrullayev dated 22.12.2023 No. 3-29/3-1-1529K/2023 , wished success in his activities.
In accordance with the agenda, Rector's adviser, associate professor Konul Abasli, spoke about the discussion and approval of the Action Plan prepared based on the recommendations indicated in the final report of the Accreditation Commission. She stated that in accordance with the implementation periods indicated in the Action Plan, the fulfillment of all the issues envisaged was entrusted to the faculty deans, heads of departments and other heads of structures.
Associate professor Elshad Abdullayev spoke about the state of preparation for the exam session of the fall semester of the 2023/2024 academic year.
During the exam session, the objective, accurate and prompt investigation of the dissatisfaction of students who disagree with the exam results in the Appellate Commission of the university with the participation of the subject teacher and the head of the department. The supervision of the implementation of the tasks and recommendations arising from his order regarding the organization and holding of the session was assigned to associate professor Natig Talibov, vice-rector for Education organization and training technologies, and to the timely and prompt investigation of students' complaints, opinions and suggestions and the taking of appropriate measures was assigned to the chairman of the Examination headquarters, associate professor Elshad Abdullayev.
In connection with the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev", Vice Rector for Social Affairs and Public Relations Elmar Khalilov made a final report on the events held at SSU. He noted that all events planned at SSU in connection with the declaration of 2023 as "Year of Heydar Aliyev" were held at a high level and were covered on SSU's official internet portal and social networks.
Vice-Rector for Economic affairs Naib Hajiyev spoke about increasing the salaries of professors and teachers of Sumgayit State University, and it was considered appropriate to partially increase the salaries of professors and teachers.
In the discussion of various issues, the approval of the Statue and the staff table of the SSU Career and graduation employment Center in the new editorial office.
Decisions were made regarding the discussed issues, appropriate tasks were given to the heads of the structure, and the next meeting of the Scientific Council ended.