SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Dahi şairimiz Nizami Gəncəvinin iqtisadi baxışları” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi
Mayın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Dahi şairimiz Nizami Gəncəvinin iqtisadi baxışları” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbirdə fakültənin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun İqtisadi siyasətin nəzəri əsasları və iqtisadi fikir tarixi şöbəsinin müdiri professor Gülşən Yüzbaşıyeva və həmin şöbənin böyük elmi işçisi i.e.n., dosent Asif Mustafayev iştirak etdilər.
Görüşdə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırdı və görüşün keçirilməsində əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirdi. Dekan “Nizami İli”nin əhəmiyyətindən və dahi şairin bənzərsiz irsindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan xalqının mədəniyyəti və ictimai fikrinin parlaq siması olan Nizami Gəncəvi yaradıcılığında ədəbiyyat, fəlsəfə, astronomiya, təbiət, tarix və iqtisadiyyat elmləri tədqiq olunub. N.Gəncəvi özünün fəlsəfi, sosial-iqtisadi fikirlərini əsasən məşhur beş əsərinin birləşdiyi “Xəmsə”sində əks etdirmişdir. O, təbiət və cəmiyyətin inkişaf qanunauyğunluqları, ilkin iqtisadi münasibətləri və onların dərk edilməsinin əhəmiyyəti haqqında nəzəri fikirləri poetik ifadə edib. Onun əsərlərində feodal mülkiyyəti, ondan irəli gələn ziddiyyətlər, vergi sistemi, torpaq mülkiyyəti, əmək məhsuldarlığı, pul anlayışı, sosial ədalət və bərabərlilik ideyaları xüsusi yer tutur. Dahi mütəfəkkir elmi bilik və təhsili cəmiyyətin ən mühüm sərvəti hesab edirdi.
Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının baş müəllimi Gülbəs Rüstəmova tədbirin məqsədi və əhəmiyyəti haqqında iştirakçılara məlumat verdi. Prezident cənab İlham Əliyevin bu Sərəncamının dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi ərəfəsində bəşəri əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırdı. Vurğuladı ki, Heydər Əliyevlə başlanan ənənələr Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən bu gün uğurla davam etdirilir. 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli”elan edilməsi və dövlətimizin başçısının çıxışlarında milli-mənəvi dəyərlərimizə xüsusi diqqət yetirməsi Heydər Əliyev siyasətinin uğurlu davamının göstəricisidir.
Qonaq qismində tədbirdə iştirak edən AMEA-nın İqtisadi siyasətin nəzəri əsasları və iqtisadi fikir tarixi şöbəsinin müdiri prof. Gülşən Yüzbaşıyeva dahi mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin yaradıcılığında yer alan iqtisadi baxışlarla bağlı çıxış etdi. Qeyd etdi ki, dahi mütəffəkirimiz Nizami Gəncəvinin sosial ədalətli cəmiyyət, elm və əməyin yaratdığı iqtisadi inkişaf ideyaları bugünkü sosial-iqtisadi strategiyalarımızın da əsas ideya mənbəyidir.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin II kurs tələbələri: Tacir Əlizadə “Nizami dövrünün iqtisadi və sosial cəhətdən səciyyəsi”, Turan Cəfərova “Nizaminin istehsal prosesi, istehsal amilləri haqqında iqtisadi baxışları” Coşqun Abdullayev “Nizaminin istehlak prosesi, onun sosial-iqtisadi mahiyyəti haqqında fikirləri”, Nuriyyə Hüseynova “Nizaminin mübadilə, ticarət haqqında iqtisadi fikir və ideyaları”, Aytac Sahibzadə “Nizaminin pul haqqında iqtisadi fikirləri”, magistrant Fərid Məmmədov “Nizaminin cəmiyyətin sosial-iqtisadi həyatı haqqında fikirləri”, Könül Behbudova “Nizaminin əmək, əmək bölgüsü və sərvət haqqında iqtisadi baxışları” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Məruzəçilər “Nizami ili”nin əhəmiyyətindən və dahi şairin bənzərsiz irsindən bəhs etdilər.
Tələbələrdən Ülviyyə Hüseynzadə Nizami Gəncəvinin “Atanın oğluna nəsihəti”, Hənifə Zamanova “Hikmət xəzinəsi” və “Öylə bir ixtiyar olsaydı məndə” şeirlərini səsləndirdilər.
Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Şəfa Əliyev çıxış edərək bildirdi ki, dahi şairimiz Nizami Gəncəvi elmə böyük qiymət verməklə, oxucularını, cəmiyyəti elmə yönləndirmiş, elmin iqtisadi inkişafın əsas hərəkətverici qüvvəsi olması fikirini ortaya qoymuşdur. Onun insanları əməyə, daim oxumağa çağırışları bu günün də əsas tələbləridir. Bu istiqamətdə dahi mütəfəkkirimizin iqtisadi fikir tarixində xüsusi yeri vardır.
Görüşdə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva də çıxış edərək bildirdi ki, əməyi, insan azadlığını hər şeydən üstün tutan böyük mütəfəkkir bu gün də nəinki Azərbaycanda, eyni zamanda dünya ədəbiyyatında bütün bəşəriyyətə, insanlığa xidmət edən mütərəqqi ideyaları ilə yaşamaqdadır.
Tədbirin sonunda fakültənin istedadlı tələbələrinin dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr etdikləri rəsm əsərləri videoçarx şəklində iştirakçılara təqdim olundu.

В СГУ в онлайн-формате прошло мероприятие «Экономические взгляды нашего великого поэта Низами Гянджеви», организованное факультетом экономики и управления
21 мая кафедра мировой экономики и маркетинга факультета экономики и управления Сумгаитского государственного университета организовала мероприятие в онлайн-формате «Экономические взгляды нашего великого поэта Низами Гянджеви».
В мероприятии приняли участие профессора и студенты факультета, а так же руководитель отдела «Теоретические основы экономической политики и истории экономической мысли» Института экономики НАНА проф. Гюльшан Юзбашиева и старший научный сотрудник кафедры, к.э.н. доц. Асиф Мустафаев.
Декан факультета экономики и управления доц. Айнура Яхяева передала участникам мероприятия приветствия ректора проф. Эльхана Гусейнова и поблагодарила всех, кто внес свой вклад в организацию встречи. Декан подчеркнула значение объявления нынешнего года «Годом Низами» и рассказала об уникальном наследии великого поэта. Она отметила, что в трудах Низами Гянджеви, яркого представителя культуры и общественной мысли азербайджанского народа, содержатся научные данные по литературе, философии, астрономии, естественным наукам, истории и экономике. Н. Гянджеви отразил свои философские, социально-экономические идеи в основном в своем собрании из пяти известных произведений «Хамсе». Он поэтически выразил свои теоретические взгляды на законы развития природы и общества, основные экономические отношения и важность их понимания. Особое место в его произведениях занимают феодальная собственность, ее противоречия, налоговая система, землевладение, производительность труда, понятие денег, идеи социальной справедливости и равенства. Гениальный мыслитель считал научные знания и образование важнейшим достоянием общества.
Ст. преп. кафедры мировой экономики и маркетинга Гюльбас Рустамова проинформировала участников о цели и значении мероприятия. Она подчеркнула общечеловеческое значение Распоряжения Президента Ильхама Алиева в канун 880-летия великого поэта и мыслителя Низами Гянджеви и отметила, что традиции, заложенные Гейдаром Алиевым, сегодня успешно продолжает Президент Ильхам Алиев. Об этом свидетельствуют объявление 2021 года «Годом Низами Гянджеви» и особое внимание, уделяемое нашим национально-нравственным ценностям со стороны главы государства.
Гость мероприятия, проф. Гюльшан Юзбашиева рассказала об экономических взглядах в творчестве великого мыслителя Низами Гянджеви. Она отметила, что идеи Низами Гянджеви экономического развития, созданного социально справедливым обществом, наукой и трудом, являются сегодня основным источником идей нашей социально-экономической стратегии.
Далее выступили студенты второго курса факультета экономики и управления Таджир Ализаде «Экономические и социальные характеристики периода Низами», Туран Джафарова «Экономические взгляды Низами на производственный процесс, факторы производства» Джошгун Абдуллаев «Взгляды Низами на процесс потребления, его социально-экономическую природу», Нурия Гусейнова« Экономические взгляды и идеи Низами на обмен и торговлю », Айтадж Сахибзаде «Экономические взгляды Низами на деньги», магистрант Фарид Мамедов «Взгляды Низами на социально-экономическую жизнь общества», Кёнуль Бехбудова «Экономические взгляды Низами на труд, разделение труда и богатство». Выступавшие говорили о важности проведения «Года Низами» и уникальном наследии великого поэта.
Далее прозвучали стихи Низами Гянджеви в исполнении студентов Ульвии Гусейнзаде «Отцовский наказ сыну», Ханифы Замановой «Сокровище мудрости» и «Если бы я имел такое право».
Профессор кафедры мировой экономики и маркетинга Шафа Алиев отметил, что Низами Гянджеви, придавая большое значение науке, стремился направить своих читателей и общество к науке и донести до них свою мысль о том, что наука является главной движущей силой экономического развития. Его призыв трудиться и постоянно учиться, обращенный к людям - одно из главных требований сегодняшнего дня. В этом отношении наш гениальный мыслитель занимает особое место в истории экономической мысли.
Заведующая кафедрой мировой экономики и маркетинга доц. Малахат Панахалиева заявила, что прогрессивные идеи великого мыслителя, ставящего труд и свободу человека превыше всего, сегодня ценятся не только в Азербайджане, но также в мировой литературе.
В завершение мероприятия студенты факультета представили в видеоролике свои картины, посвященные 880-летию великого поэта и мыслителя Низами Гянджеви.