SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Dahi şairimiz Nizami Gəncəvinin iqtisadi baxışları” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi
Mayın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Dahi şairimiz Nizami Gəncəvinin iqtisadi baxışları” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbirdə fakültənin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun İqtisadi siyasətin nəzəri əsasları və iqtisadi fikir tarixi şöbəsinin müdiri professor Gülşən Yüzbaşıyeva və həmin şöbənin böyük elmi işçisi i.e.n., dosent Asif Mustafayev iştirak etdilər.
Görüşdə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırdı və görüşün keçirilməsində əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirdi. Dekan “Nizami İli”nin əhəmiyyətindən və dahi şairin bənzərsiz irsindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan xalqının mədəniyyəti və ictimai fikrinin parlaq siması olan Nizami Gəncəvi yaradıcılığında ədəbiyyat, fəlsəfə, astronomiya, təbiət, tarix və iqtisadiyyat elmləri tədqiq olunub. N.Gəncəvi özünün fəlsəfi, sosial-iqtisadi fikirlərini əsasən məşhur beş əsərinin birləşdiyi “Xəmsə”sində əks etdirmişdir. O, təbiət və cəmiyyətin inkişaf qanunauyğunluqları, ilkin iqtisadi münasibətləri və onların dərk edilməsinin əhəmiyyəti haqqında nəzəri fikirləri poetik ifadə edib. Onun əsərlərində feodal mülkiyyəti, ondan irəli gələn ziddiyyətlər, vergi sistemi, torpaq mülkiyyəti, əmək məhsuldarlığı, pul anlayışı, sosial ədalət və bərabərlilik ideyaları xüsusi yer tutur. Dahi mütəfəkkir elmi bilik və təhsili cəmiyyətin ən mühüm sərvəti hesab edirdi.
Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının baş müəllimi Gülbəs Rüstəmova tədbirin məqsədi və əhəmiyyəti haqqında iştirakçılara məlumat verdi. Prezident cənab İlham Əliyevin bu Sərəncamının dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi ərəfəsində bəşəri əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırdı. Vurğuladı ki, Heydər Əliyevlə başlanan ənənələr Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən bu gün uğurla davam etdirilir. 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli”elan edilməsi və dövlətimizin başçısının çıxışlarında milli-mənəvi dəyərlərimizə xüsusi diqqət yetirməsi Heydər Əliyev siyasətinin uğurlu davamının göstəricisidir.
Qonaq qismində tədbirdə iştirak edən AMEA-nın İqtisadi siyasətin nəzəri əsasları və iqtisadi fikir tarixi şöbəsinin müdiri prof. Gülşən Yüzbaşıyeva dahi mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin yaradıcılığında yer alan iqtisadi baxışlarla bağlı çıxış etdi. Qeyd etdi ki, dahi mütəffəkirimiz Nizami Gəncəvinin sosial ədalətli cəmiyyət, elm və əməyin yaratdığı iqtisadi inkişaf ideyaları bugünkü sosial-iqtisadi strategiyalarımızın da əsas ideya mənbəyidir.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin II kurs tələbələri: Tacir Əlizadə “Nizami dövrünün iqtisadi və sosial cəhətdən səciyyəsi”, Turan Cəfərova “Nizaminin istehsal prosesi, istehsal amilləri haqqında iqtisadi baxışları” Coşqun Abdullayev “Nizaminin istehlak prosesi, onun sosial-iqtisadi mahiyyəti haqqında fikirləri”, Nuriyyə Hüseynova “Nizaminin mübadilə, ticarət haqqında iqtisadi fikir və ideyaları”, Aytac Sahibzadə “Nizaminin pul haqqında iqtisadi fikirləri”, magistrant Fərid Məmmədov “Nizaminin cəmiyyətin sosial-iqtisadi həyatı haqqında fikirləri”, Könül Behbudova “Nizaminin əmək, əmək bölgüsü və sərvət haqqında iqtisadi baxışları” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Məruzəçilər “Nizami ili”nin əhəmiyyətindən və dahi şairin bənzərsiz irsindən bəhs etdilər.
Tələbələrdən Ülviyyə Hüseynzadə Nizami Gəncəvinin “Atanın oğluna nəsihəti”, Hənifə Zamanova “Hikmət xəzinəsi” və “Öylə bir ixtiyar olsaydı məndə” şeirlərini səsləndirdilər.
Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru Şəfa Əliyev çıxış edərək bildirdi ki, dahi şairimiz Nizami Gəncəvi elmə böyük qiymət verməklə, oxucularını, cəmiyyəti elmə yönləndirmiş, elmin iqtisadi inkişafın əsas hərəkətverici qüvvəsi olması fikirini ortaya qoymuşdur. Onun insanları əməyə, daim oxumağa çağırışları bu günün də əsas tələbləridir. Bu istiqamətdə dahi mütəfəkkirimizin iqtisadi fikir tarixində xüsusi yeri vardır.
Görüşdə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva də çıxış edərək bildirdi ki, əməyi, insan azadlığını hər şeydən üstün tutan böyük mütəfəkkir bu gün də nəinki Azərbaycanda, eyni zamanda dünya ədəbiyyatında bütün bəşəriyyətə, insanlığa xidmət edən mütərəqqi ideyaları ilə yaşamaqdadır.
Tədbirin sonunda fakültənin istedadlı tələbələrinin dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr etdikləri rəsm əsərləri videoçarx şəklində iştirakçılara təqdim olundu.

Home | News | AN ONLINE EVENT "ECONOMIC VIEWS OF OUR GREAT POET NIZAMI GANJAVI" BY THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT OF SSU
AN ONLINE EVENT "ECONOMIC VIEWS OF OUR GREAT POET NIZAMI GANJAVI" BY THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT OF SSU
On May 21, the Department of World Economy and Marketing of Sumgayit State University organized an online event entitled "Economic views of our great poet Nizami Ganjavi."
The event was attended by professors and students of the faculty, the head of the department of Theoretical bases of economic policy and history of economic thought of the Institute of Economics of ANAS professor Gulshan Yuzbashiyeva and senior researcher of the department cand.econ.sc., associate professor Mustafayev Asif.
Speaking at the meeting, the Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva conveyed the greetings of Rector Professor Elkhan Huseynov to the participants of the event and thanked everyone who contributed to the meeting. The dean spoke about the importance of the "Year of Nizami" and the unique legacy of the great poet. She noted that literature, philosophy, astronomy, natural, historical and economic sciences were studied in the works of Nizami Ganjavi, a bright face of the culture and public opinion of the Azerbaijani people.
Gulbas Rustamova, a senior lecturer at the Department of World Economy and Marketing, informed the participants about the purpose and significance of the event. She noted that this Order of President Ilham Aliyev is of human significance on the eve of the 880th anniversary of the great poet and thinker Nizami Ganjavi and stressed that the traditions started with Heydar Aliyev are being successfully continued by President Ilham Aliyev today. The announcement of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" and the special attention paid to our national and moral values in the speeches of the head of state is an indicator of the successful continuation of Heydar Aliyev"s policy.
Participating in the event as a guest, the head of the department "Theoretical bases of economic policy and history of economic thought" of ANAS prof. Gulshan Yuzbashiyeva spoke about the economic views in the works of the great thinker Nizami Ganjavi. She noted that the ideas of economic development created by our genius thinker Nizami Ganjavi, socially just society, science and labor are the main source of ideas in our socio-economic strategies today.
Then the students made a report on the topics: second-year students of the Faculty of Economics and Management Tacir Alizadeh on "Economic and social characteristics of the Nizami period", Turan Jafarova "Nizami"s economic views on the production process, factors of production" Joshgun Abdullayev "Nizami"s views on the consumption process, its socio-economic nature", Nuriya Huseynova "Nizami"s economic views and ideas on exchange, trade", Aytaj Sahibzade "Nizami"s economic views on money", master Farid Mammadov "Nizami"s views on the socio-economic life of society", Konul Behbudova "Nizami"s economic views on labor, division of labor and wealth". The speakers spoke about the importance of the "Year of Nizami" and the unique legacy of the great poet.
Students: Ulviya Huseynzadeh recited Nizami Ganjavi"s poems "Father"s advice to his son", Hanifa Zamanova "Treasure of Wisdom" and "If I had such an authority".
Shafa Aliyev, Professor of the Department of World Economy and Marketing, said that our great poet Nizami Ganjavi, giving great value to science, expressed his views on directing his readers and society to science, that science is the main driving force of economic development. His call to work and read constantly is one of the main demands of today. In this regard, our genius thinker has a special place in the history of economic thought.
Speaking at the meeting, the head of the Department of World Economy and Marketing of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Malahat Panahaliyeva said that the great thinker, who puts work and human freedom above all else, is living with his progressive ideas today not only in Azerbaijan, but also in world literature.
At the end of the event, talented students of the faculty presented paintings dedicated to the 880th anniversary of the great poet and thinker Nizami Ganjavi via video.