Sumqayıt Dövlət Universitetinin reytinqlərdə iştirakı
Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) beynəlxalq və regional reytinqlərdə yüksək nəticələr əldə etməyə davam edir. Universitetin Beynəlxalq əməkdaşlıq və strateji layihələr şöbəsi SDU-nun nüfuzlu reytinqlərdə fəal iştirakının təmin edilməsində və beynəlxalq miqyasda tanınmasında mühüm rol oynayır.
QS-in Dünya Universitetləri Reytinqi: Avropa 2025
SDU prestijli beynəlxalq reytinq təşkilatı olan QS-in Avropa Universitetlərinin Reytinqində 483-cü yerdə qərarlaşaraq, bu siyahıda yeni iştirakçı kimi uğurlu debütünü edib. Avropanın 50 ölkəsində 5000-dən artıq ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq QS Avropa reytinqinə yalnız 684 universitet daxil ola bilmişdir. SDU-nun ilk dəfə iştirak etdiyi reytinq sistemində Avropa universitetləri arasında xüsusi fərqlənməsi mühüm nailiyyətdir. SDU eyni zamanda QS Avropa reytinqlərinin regional siyahılarında də fərqlənib. Belə ki, Qərbi Asiyanın universitetləri arasında SDU 31-ci, Azərbaycan daxilində ümumi sıralamada 5-ci, ölkənin regional ali təhsil müəssisələri arasında isə ilk QS Beynəlxalq Reytinqinə daxil olan universitet olub. Bu nailiyyət SDU-nun regional təsirini və Qərbi Asiyada aparıcı təhsil müəssisəsi kimi rolunu nümayiş etdirir.
UI Greenmetric Dünya Universitetləri Reytinqi
SDU UI Greenmetric Dünya Universitetləri Reytinqi 2023-də dayanıqlılıq və ekoloji məsuliyyətə sadiqliyini nümayiş etdirərək 1173-cü yerdə, 2024 - cü ildə isə 1082-ci yerdə qərarlaşıb. SDU-nun müraciət etdiyi reytinqdə yer tutması universitet daxilində və onun hüdudlarından kənarda dayanıqlı təcrübələri təşviq etmək səylərini vurğulayır. Reytinqlərdə iştirak SDU-nun akademik mükəmməlliyə, tədqiqata, və davamlılığa sadiqliyini, tələbə və müəllimlər arasında qlobal perspektivləri inkişaf etdirmək öhdəliyini təsdiqləyir. SDU regional və qlobal miqyasda ən yaxşı universitetlər arasında öz mövqeyini gücləndirmək, təhsil və tədqiqat sahəsində daha da irəliləyiş əldə etmək məqsədi ilə bu istiqamətdəki səylərini davam etdirir.
QS Dünya Universitetləri Reytinqi 2026
Sumqayıt Dövlət Universiteti QS Reytinq Agentliyi tərəfindən keçirilən QS Dünya Universitetiləri: 2026 Reytinqində 1001-1200 aralığında qərarlaşmışdır. Dünyanın 106 ölkəsindən müraciət edən 8467 universitetdən yalnız 1501 universitet reytinqdə yer almışdır. Azərbaycan universitetləri üzrə isə Sumqayıt Dövlət Universiteti 7-ci sıralamada yer tutur.
THE Impact Rankings 2025
Sumqayıt Dövlət Universiteti Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2025 reytinqində ilk dəfə iştirak etmiş və dünyanın aparıcı ölkələri arasında 1501+ sıralamasında yer tutmuşdur. BMT-nin 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri arasından DİM 4 – Keyfiyyətli təhsil:801-1000, DİM 7 – Sərfəli və təmiz enerji : 601-800, DİM 13 – İqlim dəyişiklikliyinə qarşı mübarizə:601-800, DİM 15– Torpaq ekosistemlərinin mühafizəsi:301-400 aralıqlarında yer almışdır.

Participation of Sumgait State University in the rankings
Sumgait State University (SSU) continues to achieve high results in international and regional rankings. Project Management department of the university plays an important role in ensuring SSU"s active participation in prestigious rankings and international recognition.
QS World University Rankings: Europe 2025
SSU made a successful debut as a new participant in the ranking of European universities by QS, a prestigious international ranking organization, ranking 483rd. Despite the fact that more than 5000 higher education institutions operate in 50 European countries, only 684 universities were able to enter the QS European ranking. It is an important achievement that SSU is distinguished among European universities in the rating system, which it participated in for the first time.
SSU also stood out in the regional lists of QS European rankings. Thus, SSU was the 31st university among the universities of Western Asia, the 5th in the overall ranking within Azerbaijan, and the first among the country"s regional higher education institutions to be included in the QS International Ranking. This achievement demonstrates SSU"s regional influence and role as a leading educational institution in Western Asia.
UI Greenmetric World University Rankings
SSU UI ranked 1173 in the Greenmetric World University Ranking 2023, demonstrating its commitment to sustainability and environmental responsibility. SSU"s first-ever ranking in the ranking highlights its efforts to promote sustainable practices within and beyond the university.
Participation in the rankings confirms SSU"s commitment to academic excellence, research, and sustainability, and its commitment to developing global perspectives among students and faculty. SSU continues its efforts in this direction with the aim of strengthening its position among the best universities on a regional and global scale, and achieving further progress in the field of education and research.