Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrin hazırlıq səviyyəsini daha da yüksəltmək məqsədilə kurslar təşkil olunub
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Aprel 2018 17:56
Tələbələrin hazırlıq səviyyəsini daha da yüksəltmək məqsədilə kurslar təşkil olunub
Təhsilin inkişafı hər bir ölkədə inkişaf konsepsiyasının mühüm tərkib hissəsidir. Azərbaycanın sivil dünyaya inteqrasiyası və ölkədə sosial-iqtisadi inkişafın təmin olunması daha çox elmin və təhsilin inkişafından, yeni elmi biliklərin, texnika və texnologiyaların mənimsənilmə səviyyəsindən və s. amillərdən də asılıdır. Bu amillərin reallaşması isə, ilk növbədə, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə yüksək biliyə malik ixtisaslı kadrların hazırlanmasını tələb edir. Prezident cənab İlham Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı onu təsdiqləyir ki, bu mühüm amil dövlət siyasətinin mühüm strateji istiqamətlərindən biri və bəlkə də, ən başlıcasıdır.
Sumqayıt Dövlət Universitetində son illərdə təhsilin səviyyəsinin yüksəldilməsi, ali məktəbin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində xeyli işlər görülmüşdür. Bu isə öz növbəsində təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və kadr potensialının hazırlanması ilə bağlıdır. Çünki  hər bir ali təhsil müəssisəsinin səviyyəsi onun hazırladığı kadrların səviyyəsi ilə ölçülür. Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsilin bütün pillələri üzrə keyfiyyətin təminatı üçün innovativ yanaşmaların öyrənilməsi və tətbiqi sahəsində yeni addımlar atılır. Təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi sahəsində əhəmiyyətli və faydalı planlar hazırlanmış, yerli və beynəlxalq rəqabətqabiliyyətliliyini artırmaq, əmək bazarının, cəmiyyətin və iqtisadi inkişafının gözləntilərinə uyğun olaraq, fəaliyyətini yaxşılaşdırmağa dəstək verən qayda və standartların hazırlanmasına başlanmışdır. Rektor professor Elxan Hüseynovun tövsiyəsinə uyğun olaraq, fakültələrdə tələbələrin hazırlıq səviyyəsini daha da yüksəltmək məqsədilə kurslar təşkil olunur.
Mühəndislik fakültəsində də bu kurslar uğurla davam edir. Belə ki, 1992-ci ildən fəaliyyət göstərən İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kefedrasında görülən işlər son zamanlar daha da canlanmışdır. Hazırda kafedranın əməkdaşları tərəfindən bir sıra işlər yerinə yetirilir. O cümlədən kafedranın informasiya bazası işlənir. Tədris sənədləri yeni standartlara uyğunlaşdırılır, tədris sənədlərinin alınması proseslərinin avtomatlaşdırılması istiqamətində müntəzəm işlər aparılır.
Kafedrada dekanlığın tapşırığı əsasında müəllimlərin dərs bölgüsünün aparılması prosesinin avtomatlaşdırılması sistemi və semestrlər üzrə imtahan biletlərinin avtomatlaşdırılmış tərtibi sistemi işlənmiş və artıq istifadəyə verilmişdir. Tədris olunan fənlərin mühazirə mətnləri və laboratoriya işlərinin elektron bazası yaradılmış, tələbələrin istifadəsinə verilmişdir. Hər iki avtomatlaşdırılmış sistemin proqram təminatı yüksəksəviyyəli proqramlaşdırma dillərində tərtib edilmişdir.
Müasir dövrdə informasiya texnologiyalarının və kompüter texnikasının müntəzəm olaraq inkişaf etməsi, yeni proqram məhsullarının yaradılması bu sahənin mütəxəssisləri qarşısında bir sıra tələblər qoyur. Onlardan biri də tələbə və magistrantların informasiya texnologiyaları sahəsində yaranan yeniliklərlə tanış olması və yeni sistemlərdən istifadə etmək vərdiş və bacarıqlarının formalaşdırılmasından ibarətdir. Bu baxımdan da İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasında hazırda bir sıra işlər görülür. Bu məqsədlə Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev və İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının müdiri professor Aqil Hüseynovun təşəbbüsü ilə fakültənin nəzdində “Proqramlaşdırmanın əsasları” adlı kurs təşkil edilmişdir. Kurs 15 mart 2018-ci il tarixində fəaliyyətə başlamışdır. Kursda kafedranın aparıcı müəlimləri tərəfindən mühazirələr oxunur. Bu kursun əsas fərqləndirici cəhəti ondan ibarətdir ki, əldə olunan nəzəri biliklər praktiki olaraq kafedranın nəzdindəki laboratoriyalarda yerləşdirilmiş kompüterlərdə reallaşdırılır.  Ümumiyyətlə, qarşıya qoyulmuş məsələlərin praktiki olaraq yerinə yetirilməsi üçün kafedranın əməkdaşları fəallıq göstərirlər.
Kafedranın aparıcı müəllimləri dosent Şəfahət Rəhimovun, baş müəllim Şəlalə  Cəfərovanın, baş müəllim Bəhruz Əmiraslanovun  və digərlərinin əməyini xüsusi qeyd etmək lazımdır. Gələcəkdə kursun dinləyiciləri sırasına təkcə Mühəndislik fakültəsinin tələbə və magistrantları deyil, digər fakültələrin də tələbə və magistrantlarının cəlb edilməsi istiqamətində işlər aparılır və kurslarda məharət dərslərinin keçirilməsi planlaşdırılır. Həmçinin universitetin bu istiqamət üzrə fəaliyyət göstərən digər kafedralarının aparıcı mütəxəssislərinin, professor- müəlim heyətinin bu kurslarda mühazirələr oxuması nəzərdə tutulmuşdur.
Qeyd edək ki, Tarix və coğrafiya fakültəsində artıq bir aya yaxındır ki, bu istiqamətdə işlər gedir. Jurnallar və dərs cədvəli tərtib olunmuşdur. Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrası üzrə “Qədim və orta əsr sosial siyasi fikir tarixi”, “Azərbaycanın siyasi təlimlər tarixi” fənləri üzrə dosent Zahid Bünyadov,  “Müasir Azərbaycanda siyasi proseslər”, “Siyasət nəzəriyyəsi” fənni üzrə dosent Telman Niftaliyev, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrası üzrə “Arxeologiya və ibtidai icma tarixi”, “İbtidai icma tarixi”ni Neyman Xasayev, “Antik tarix” fənnini baş müəllim Nofəl Abdullayev və dosent Rüstəm Əhmədov tədris edirlər.

Главная страница | Новости | Организованы курсы по повышению уровня подготовки студентов
Развитие  образования - составная часть концепции развития любой страны. Интеграция Азербайджана в мировую цивилизацию зависит от обеспечения социально –экономического,  научного и образовательного развития,  освоения новых научных знаний,  техники и технологий. Реализация этих  направлений требует подготовки грамотных,  квалифицированных кадров. Внимание и забота,  с которой относится президент страны Ильхам Алиев к этой области,  свидетельствует о том, что этот вопрос является одним из важных стратегических направлений государственной политики.
В Сумгаитском государственном университете за последние годы проделана большая работа по повышению уровня  образования и укреплению материально –технической базы вуза. Предпринимаются важные шаги по изучению и применению инновационных подходов к образованию.
Подготовлены эффективные программы по  повышению  качества образования, повышению отечественной и международной конкурентоспособности. Также начата подготовка  правил и стандартов,  соответствующих трудовому рынку, ожиданиям общества и экономического развития. Согласно рекомендации ректора профессора Эльхана Гусейнова на факультетах создаются курсы по повышению подготовки студентов. Такие курсы организованы и успешно функционируют на факультете Инженерии.
Так, за последнее время активизировала свою работу в этом направлении кафедра информационных технологий и программирования. В настоящее время сотрудники кафедры выполняют ряд работ. В том числе разрабатывается информационная база кафедры. Учебная документация оформляется в соответствии с новыми стандартами,  проводится регулярная работа по автоматизации получения учебных документов. Уже разработан процесс автоматизации распределения учебной нагрузки преподавателей,  составления экзаменационных билетов. Создана электронная база лекций и лабораторных работ по дисциплинам,  преподаваемым в университете.
Программное обеспечение автоматизированной системы выполнено на языке программирования высокого уровня.
Постоянное развитие информационных технологий и компьютерной техники,  создание новой программной продукции выдвигает перед специалистами этой области ряд требований. Одно из них – ознакомление с новшествами,  появившимися в области информационных технологий,  студентов и магистрантов и формирование у них навыков и умений по использованию этих новшеств. С этой точки зрения кафедра информационных технологий и программирования проводит ряд мероприятий.
По инициативе декана факультета Инженерии доц.Улдуза Агаева и зав. кафедрой информационных технологий и программирования проф. Агиля Гусейнова при факультете созданы курсы по основам программирования. Курсы начали работу 15 марта 2018-го года. На курсах лекции читаются ведущими преподавателями университета. Основная отличительная черта этих курсов в том,  что теоретические знания,  приобретаемые на занятиях,  реализуется практически на компьютерах, установленных в лабораториях при кафедре. Сотрудники кафедры проявляют большую активность в практической реализации предусмотренных задач. Особо следует отметить работу преподавателя кафедры доц. Шафагата Рагимова,  ст. преподавателя Шалалы Джафаровой,  ст. преподавателя Бахруза Амирасланова. Проводится работа по привлечению к числу слушателей курсов студентов и магистрантов других факультетов. Также предусмотрено привлечение к преподаванию на курсах ведущих преподавателей других факультетов,  работающих в этом направлении.
Следует отметить,  что на факультете Истории и географии уже идет работа в этом направлении. Составлены журналы и расписание занятий. Проводятся занятия на кафедре философии,  социологии и политологии. Лекции по дисциплинам «Социально-политическая мысль древних и средних веков»,  «История политических учений Азербайджана» читает доцент Захид Буньядов,  «Политические процессы в современном Азербайджане»,  «Политическая теория» доц. Тельман Нифталиев. По кафедре истории и методики её преподавания лекции по предметам «История археологии и первобытнообщинного строя»,  «История первобытнообщинного строя» лекции читает Неман Хасаев, а по «Античной истории» -ст. преподаватель Нофель  Абдуллаев и доц. Рустам Ахмедов.