Əsas səhifə | Strateji İnkişaf Mərkəzi
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 24 oktyabr 13 nömrəli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” təsdiq edilmişdir. Strategiya Azərbaycanın inkişaf konsepsiyasına və qabaqcıl beynəlxalq təcrübəyə uyğun rəqabətqabiliyyətli təhsil sisteminin qurulması istiqamətində strateji hədəflər və tədbirlər müəyyənləşdirmişdir. Bununla əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorun 23 yanvar 2023-cü il tarixli R-10/1 saylı əmri əsasında Strateji İnkişaf Mərkəzi (SİM) yaradılmışdır. Sumqayıt Dövlət Universitetinin Strateji İnkişaf Mərkəzinin əsasnaməsi Sumqayıt Dövlət Universiteti Elmi Şurasının 19.01.2023-cü il tarixli iclasının (pr. № 05) qərarı ilə təsdiq edilmişdir. SİM öz fəaliyyətində Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin və dövlət orqanlarının təhsil sahəsində qəbul etdiyi normativ hüquqi aktlarını, əmrlərini, təlimat məktublarını, Universitetin nizamnaməsini, rektorun əmr və sərəncamlarını, eyni zamanda, SİM-in əsasnaməsini rəhbər tutur.
Hal-hazırda SİM-ə dos. Paşayeva Günel Baxşeyiş qızı rəhbərlik edir. Günel Paşayeva 2006-cı ildə Sumqayıt Dövlət Universitetinin bakalavriat, 2009-cu ildə magistratura pillləsini fərqlənmə ilə bitirmişdir. 2011‒2014-cü illərdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin doktorantura pilləsində təhsil almış, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 23 iyun 2017-ci il tarixli (protokol N17-k) qərarı ilə Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi, 16.12. 2022-ci il tarixli qərarı ilə elmi-pedoqoji fəaliyyətə görə Filologiya elm sahəsinin Azərbaycan dili ixtisası üzrə dosent elmi adını almışdır. 2021-ci ildə elmlər doktoru proqramı üzrə 5706.01 ‒ Azərbaycan dili ixtisasına qəbul olmuşdur. 2022-ci ildə Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin üç moduldan ibarət təlimlərində iştirak etmişdir. 1 dərs vəsaiti, 1 monoqrafiya, 5 fənn proqramı, 40-a yaxın elmi məqalə və  tezisin müəllifidir.
Strateji İnkişaf Mərkəzinin funksiyaları aşağıdakılardır:
- Universitetin fəaliyyətini müəyyən edən məlumatların toplanması sisteminin təşkili;
- Universitetin uzunmüddətli, eyni zamanda cari strategiya və siyasətinin müəyyənləşdirilməsi;
- Universitetin fəaliyyət və keyfiyyət meyarlarının inkişaf etdirilməsi;
- Universitetin xidmət və fəaliyyəti haqqında məlumatların toplanması, təhlili və şərh edilməsi;
- Universitetin fəaliyyətinə (təhsil, təlim və tədqiqat) təsir göstərə biləcək xarici və daxili amillərin araşdırılması, xidmətlərin səmərəliliyi, məmnuniyyət səviyyəsinin təhlili və onların əsasında hesabatların hazırlanması;
- Strateji planının hazırlanması və fəaliyyət proqramı əsasında işlərin görülməsi;
- Strateji plana və fəaliyyət proqramına uyğun olaraq illik hesabatın hazırlanması;
- Universitetin 5 illik strateji planının icrasına nəzarət və görülən işlər barədə hesabatın hazırlanması;
- Universitetin maraqları çərçivəsində yerli və beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq, universitetin gələcək inkişafı üçün strateji planın hazırlanması;
- Universitetinin təhsil–elm‒tədqiqat–innovasiya mərkəzlərindən birinə çevrilməsi üçün perspektiv planların hazırlanması;
- təhsildə innovativ sistemlər haqda təkliflərin hazırlanması;
- Universitet-biznes əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi;
- müəllim və tələbələrin şirkətlərlə əlaqələrinin yaradılmasında vasitəçi rolunu oynaması;
- Universitetin dövlət qurumları, istehsalat sahələri və bizneslə strateji əməkdaşlığının genişlənməsi, strategiyanın tələblərinə uyğun qurulması və digər əsas vəzifələrdən irəli gələn məsələlərin həlli.

Главная страница | Центр стратегического развития
«Государственная стратегия по развитию образования в Азербайджанской Республике» была утверждена Распоряжением Президента Азербайджанской Республики № 13 от 24 октября 2013 года.
В нем определены стратегические цели и меры по созданию конкурентоспособной системы образования в соответствии с концепцией развития Азербайджана и передовой международной практикой. В связи с этим на основании приказа ректора № Р-10/1 от 23 января 2023 года в Сумгаитском государственном университете создан Центр стратегического развития (ЦСР). Положение Центра стратегического развития Сумгаитского государственного университета утверждено решением заседания Ученого совета Сумгаитского государственного университета от 19.01.2023 г. (пр. № 05). В своей деятельности ЦСР руководствуется Конституцией Азербайджанской Республики, нормативными правовыми актами, приказами, распоряжениями Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и государственных органов в сфере образования, Положением университета, приказами и распоряжениями ректора, а также положением ЦСР.
В настоящее время руководителем ЦСР является доц. Пашаева Гюнель Бахшеиш гызы. Гюнель Пашаева с отличием окончила Сумгаитский государственный университет получив в 2006 году степень бакалавра, а в 2009 году – степень магистра. В 2011-2014 годах продолжила образование в докторантуре Сумгаитского государственного университета. Согласно Решению Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики от 23 июня 2017 года (протокол N17- к) получила степень доктора философии по филологии, а решением от 16.12.2022 года за научно-педагогическую деятельность ей было присвоено ученое звание доцента в области филологии по специальности азербайджанский язык. В 2021 году Гюнель Пашаева поступила на специальность 5706.01 - Азербайджанский язык по программе доктора наук. В 2022 году принимала участие в тренингах по трем модулям Агентства по обеспечению качества в образовании. Является автором 1 учебника, 1 монографии, 5 тематических программ, около 40 научных статей и тезисов.
Функции Центра стратегического развития:
- организация системы сбора данных, определяющих деятельность университета;
- определение долгосрочной и одновременно текущей стратегии и политики университета;
- разработка критериев деятельности и качества университета;
- сбор, анализ и интерпретация информации об услугах и деятельности университета;
- исследование внешних и внутренних факторов, которые могут повлиять на деятельность университета (образование, обучение и исследования), анализ эффективности предлагаемых услуг и уровня удовлетворенности ими и подготовка отчетов на их основе;
- подготовка стратегического плана и выполнение работ на основе программы действий;
- подготовка годового отчета в соответствии со стратегическим планом и программой действий;
- контроль за выполнением 5-летнего стратегического плана университета и подготовка отчета о проделанной работе;
- сотрудничество с местными и международными организациями в интересах университета, подготовка стратегического плана будущего развития университета;
- подготовка перспективных планов превращения университета в образовательный, научный, научно-исследовательский и инновационный центр;
- подготовка предложений по инновационным системам в образовании;
- развитие сотрудничества между университетом и бизнесом;
- выполнение роли посредника в создании взаимоотношений преподавателей и студентов с компаниями;
- расширение стратегического сотрудничества университета с государственными учреждениями, производственными отраслями и бизнесом, его выстраивание согласно требованиям стратегии, а также решение вопросов, вытекающих из других основных задач.