Əsas səhifə | Elanlar | İİB-Fransa (İslam İnkişaf Bankı və Campus France Agentliyi) təqaüdlərinin alınması üçün müraciətlər açıq elan olunur
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Mart 2021 12:53
İİB-Fransa (İslam İnkişaf Bankı və Campus France Agentliyi) təqaüdlərinin alınması üçün müraciətlər açıq elan olunur
İİB-Fransa (İslam İnkişaf Bankı və Campus France Agentliyi) təqaüdlərinin alınması üçün müraciətlər açıq elan olunur.
Avropa və Xarici İşlər Nazirliyi və İslam İnkişaf Bankı, Campus France-ın idarəçiliyi ilə 42 müxtəlif ölkənin Fransada ali təhsil almaq istəyən tələbələri üçün il ərzində 200 yerlik mükəmməl akademik nəticələr əsasında təqaüd proqramı irəli sürür.
İİB-Fransa təqaüd proqramının əsas məqsədi, İİB-nın üzv ölkələrinin (Azərbaycan üzvdür) akademik səviyyələri mükəmməl olan yerli tələbələrininin Fransada ali təhsillərini davam etdirmələrini təmin etməkdir.
- Bakalavr dərəcəsi üçün təklif olunan təhsil sahələri :
Həyat və tibb elmləri, Ekologiya elmləri, Təhsil, Mühəndislik, Kənd təsərrüfatı, İnformatika və informasiya texnologiyaları, Fundamental elmlər, iqtisadiyyat, maliyyə və bank, Sosial elmlər.
- Magistratura dərəcəsi üçün təklif olunan təhsil sahələri :
Kənd təsərrüfatının davamlı inkişafı, Təhsil, Davamlı inkişafda təhsil, İqlim dəyişkənliyi, Enerji, Davamlı inkişafda olan şəhərlər, İqtisadi, sosial və ekoloji məsuliyyətli artım, Tullantıların idarə olunması, Demoqrafik artım, Ekoloji/yaşıl kimya, Biomüxtəliflik, Plastika və mikroplastikalara görə çirklənmə, Su və gigiyena, Sağlamlıq, İnkişaf üçün İKT, İnfrastrukturların innovasiya və inkişafı, İqtisadiyyat, maliyyə və islam bankı, İnkişafla bağlı sosial elmlər.
İİB-Fransa təqaüdünün üzərinə düşən öhdəliklər :
- Fransa dövlət təqaüdçüsü statusu: viza rüsumunun ödənişsiz olması, Tədqiqat və İnnovasiyalar üzrə Ali Təhsil Nazirliyinin idarəçiliyi altında olan müəssisələrdə qeydiyyat ödənişlərindən azad olunma, yaşayış yeri tapmaqda yardım, tibbi sığorta, mədəni məşğuliyyət və s.
- Ekonom klass təyyarə bileti
- 700€ aylıq təqaüd (www.isdb.org saytından təqaüd şərtlərinə baxmaq – bəzi hallarda təqaüd qazanan tərəfindən bu təqaüd ödənişinin qaytarılacağı halı olduğu üçün diqqətlə yoxlayın)
Müraciət qaydaları :
- Şəkilli CV (1 səhifə)
- Təqaüd qazanmaq üçün motivasiyanızı izah edən niyyət məktubu (1 səhifə)
- Tələbənin Fransada müraciət etdiyi ixtisasların tam siyahısı
- Fransız dilində təhsil üçün beynəlxalq fransız dili sertifikatı (DELF və ya TCF B2, minimu B1) və/və ya ingilis dilində təhsil üçün ingilis dili sertifikatı (IELTS, TOEFL, B2)
Müraciət üçün son tarix: 31 mart 2021-ci il
Müraciət etmək istəyənlər sənədlərini clemence.phelippeau@diplomatie.gouv.fr elektron poçt ünvanına göndərməlidir.

Home | Announcements | APPLICATIONS FOR IDB-FRANCE (ISLAMIC DEVELOPMENT BANK AND CAMPUS FRANCE AGENCY) SCHOLARSHIPS ARE OPEN
Yerləşdirilmə tarixi : 03 March 2021 12:53
APPLICATIONS FOR IDB-FRANCE (ISLAMIC DEVELOPMENT BANK AND CAMPUS FRANCE AGENCY) SCHOLARSHIPS ARE OPEN
The Ministry of Europe and Foreign Affairs and the Islamic Development Bank, under the auspices of Campus France, are offering a 200-place scholarship program based on excellent academic results for students from 42 different countries who wish to pursue higher education in France.
The main goal of the IDB-France Scholarship Program is to ensure that local students with excellent academic levels from IDB member countries (Azerbaijan is a member) continue their higher education in France.
- Areas of study offered for a bachelor's degree:
Life and Medical Sciences, Environmental Sciences, Education, Engineering, Agriculture, Informatics and Information Technology, Fundamental Sciences, Economics, Finance and Banking, Social Sciences.
- Areas of study offered for a master's degree:
Sustainable Agriculture Development, Education, Education in Sustainable Development, Climate Change, Energy, Cities with Sustainable Development, Economic, Social and Environmentally Responsible Growth, Waste Management, Demographic Growth, Environmental / Green Chemistry, Biodiversity, Pollution by Plastics and Microplastics, Water and Hygiene, Health, ICT for Development, Infrastructure Innovation and Development, Economics, Finance and Islamic Banking, Social Sciences for Development.
Obligations of the IDB-France scholarship:
- Status of a French state grant-aided student: free visa fee, exemption from registration fees at institutions under the Ministry of Higher Education for Research and Innovation, assistance in finding a place to live, health insurance, cultural activities, etc.
- Economy class plane ticket
- € 700 monthly scholarship (see the terms of the scholarship at www.isdb.org - in some cases, check carefully as the recipient will be reimbursed)
Application rules:
- Photo CV (1 page)
- Letter of intent explaining your motivation to earn a scholarship (1 page)
- Complete list of specialties applied by the student in France
- International French language certificate for education in French (DELF or TCF B2, minimum B1) and / or English language certificate for education in English (IELTS, TOEFL, B2)