Abituriyentləri ən çox maraqlandıran suallar
Ali təhsil müəssisələrinin bakalavr səviyyəsinə qəbul olmuş şəxslər ilk öncə “portal.edu.az”saytında qeydiyyatdan keçməlidir. Bunun üçün əsas səhifəyə daxil olaraq “Qeydiyyat” düyməsinisıxıb“Ali və orta ixtisas təhsili müəsssisələrinə təhsilalan qeydiyyatı” xidmətini seçib, “Müraciət et” düyməsinə sıxmaqla tələb olunan məlumatları daxil etməlisiniz.
Sual 2. Portalda artıq qeydiyyatım varsa, yenidən sistemdə qeydiyyatdan keçməliyəm?
Portalda artıq qeydiyyatınız varsa, yenidən qeydiyyatdan keçməyinizə ehtiyac yoxdur. Amma müraciətinizi qəbul olduğunuz müəssisəyə göndərməmisinizsə, mütləq “Ali və orta ixtisas təhsilimüəsssisələrinə təhsilalan qeydiyyatı” xidmətini seçməklə, müraciətinizi qəbul olduğunuz təhsil müəssisəsinə göndərməlisiniz.
Sual 3. Şifrəmi unutmuşam. Necə bərpa etməliyəm?
Şəxsi kabinetə giriş üçün istifadə etdiyiniz şifrəni unutduğunuz halda əsas səhifədən “Şifrəniunutdun?”düyməsini sıxaraq açılan pəncərədə ilk öncə elektron poçt ünvanınızı daxil edin. Açılan növbəti pəncərədə mobil nömrənizin son 4 rəqəmini daxil edin. Nömrəyə gələn təsdiq kodunuyazdıqdan sonra yeni şifrə təyin edilməlidir.
Sual 4. Sistemə daxil olduqdan sonra hansı xidməti seçməliyəm?
Sistemə daxil olduqdan sonra “Ali və orta ixtisas təhsil müəssisələrinə təhsilalan qeydiyyatını” xidmətini seçməli və məlumatlarınızı formaya uyğun doldurmalısınız.
Sual 5. Bakalavriat pilləsinə müraciət etmək üçün hansı qəbul xəttini seçməliyəm?
Bildiyiniz kimi  bakalavriat  pilləsinə  qəbul  yalnız  Dövlət  İmtahan Mərkəzinin  imtahanları ilə  həyata keçirilir.  Əgər qəbul xətlərində qeyd edilmiş xüsusi DİM xətlərindən hər hansı biri sizə uyğun deyilsə, ümumi DİM vasitəsilə seçimini etməlisiniz.
Sual 6. Şəxsi məlumatlarımı necə daxil etməliyəm?
Şəxsi  məlumatlarınız şəxsiyyət  vəsiqənizin  FİN-i  vasitəsilə  avtomatik  əks  olunur.  Yəni,  hər  hansı məlumatı daxil etməyinizə ehtiyac yoxdur.
FİN-i olmayan əcnəbilər müvafiq sənədi seçməklə təqdim olunan mövcud xanaları əl ilə doldurulmalıdırlar.
Sual 7. Şəxsi məlumatlarımdakı elektron poçt və ya mobil nömrə mənə aid deyil, nə etməliyəm?
Siz qeydiyyatdan keçdiyiniz zaman istifadə etdiyiniz mobil nömrə və ya elektron poçt şəxsi məlumatlarınızda əks olunmuşdur. Bunu 146 xidməti vasitəsilə Təhsil Nazirliyinə bildirməyiniz xahiş olunur.
Sual 8. Sənədlərimi hansı formatda əlavə edim?
Eyni sənədin bir neçə səhifəsi varsa, onu skan edərkən, 1 PDF faylda birləşdirərək əlavə etməlisiniz.
Sual 9. Hansı sənədləri əlavə etməliyəm?
Attestatın surəti: Məcburi sənəddir. Bu sənəd mütləq yüklənməlidir.
İlkin hərbi qeydiyyata alınma haqqında sənəd və ya hərbi biletin surəti (Oğlanlar üçün):
Məcburi sənəddir. Bu sənəd mütləq yüklənməlidir.
Şəxsiyyəti təsdiq edən vəsiqənin əsli: Məcburi sənəd deyildir. Müəssisə tərəfindən tələb olunarsa “Əlavə sənəd (əgər qəbul olduğunuz təhsil müəssisəsi tərəfindən istənilirsə)”xanasına əlavə edilə bilər.
Ağ fonda 3x4 ölçüdə fotoşəkil: Məcburi sənəd deyildir. Müəssisə tərəfindən tələb olunarsa “Əlavəsənəd (əgər qəbul olduğunuz təhsil müəssisəsi tərəfindən istənilirsə)” xanasına əlavə edilə bilər.
Sağlamlıq haqqında arayışın surəti: Məcburi sənəd deyildir. Müəssisə tərəfindən tələb olunarsa “Əlavə sənəd (əgər qəbul olduğunuz təhsil müəssisəsi tərəfindən istənilirsə)” xanasına əlavə edilə bilər.
“Əlavə sənəd (əgər qəbul olduğunuz təhsil müəssisəsi tərəfindən istənilirsə)” xanası: Adından göründüyü kimi bu xanaya müəssisənin tələb etdiyi sənədlər yüklənə bilər. Xananın yanındakı +(Əlavəet) düyməsinə sıxdıqda yeni sənədlər əlavə edilməsi üçün imkanı yaranır.
Sual 10. Sənədlərin hansı xanalara əlavə edilməsi mütləqdir?
“Müraciət et” və ya “Yadda saxla” düymələrini sıxdığınız zaman qırmızı rəng alan bütün xanalaratələb olunan sənədi əlavə etməlisiniz.
Sual 11. Əlavə sənədlər əlavə etmək istəyirəm, amma xana sayı azdır, nə etməliyəm? “Əlavə sənəd (əgər qəbul olduğunuz təhsil müəssisəsi tərəfindən istənilirsə)” xanası:
Adından göründüyü kimi bu xanaya müəssisənin tələb etdiyi sənədlər yüklənə bilər. Xananın
yanındakı+ (Əlavə et) düyməsini sıxdıqda yeni sənədlər əlavə edilməsi üçün imkan yaranır.
Sual 12. Sənədlərimin qəbul edilib-edilmədiyini necə öyrənə bilərəm?
Müraciətinizə münasibəti şəxsi kabinetinizdə “Ali və Orta İxtisas Təhsili Müəssisələrinə Təhsilalan Qeydiyyatı” xidmətinə daxil olaraq, “Ümumi məlumatlar” səhifəsində Statusların tarixçəsi bölməsindən öyrənə bilərsiniz. Statuslar dərhal yenilənməyə bilər, çünki müraciət etdiyiniz təhsil müəssisənin müraciəti araşdırması və yoxlaması müəyyən vaxt tələb edir. Həmçinin, qeydiyyatını tamamlayaraq təsdiq etmiş bütün müraciətlərin izlənməsinə nəzarət Təhsil Nazirliyi tərəfindən də, həyata keçirilir.
Sual 13. Təhsil haqqından azad olunmaq üçün müraciət etmək istəyirəm. Bunu sistem vasitəsilə edə bilərəm?
Əgər siz ödənişli əsaslarla təhsil müəssisəsinə qəbul olan vətəndaşsınızsa, şəxsi və qəbul məlumatlarınızı doldurduqdan sonra növbəti səhifədə qarşınıza “Güzəştli qəbul” addımı çıxacaqdır.Burada “Bəli” seçimini etməklə, aid olduğunuz kateqoriyanı seçib təhsil haqqından azad olunmaqüçün müraciət edə bilərsiniz.
23 yaşı tamam olmuş ödənişli tələbələr üçün “Valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaq və onlar arasından olan şəxslər” seçimi görünmür və onlar bu güzəştdən “Valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların sosial müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa uyğun olaraq istifadə edə bilmirlər.
Sual 14. Təhsil haqqından azad olunmağım barədə məlumatı necə əldə edəcəm?
Bu barədə müraciət etdiyiniz müəssisə “Güzəştli qəbul edildi” statusu təyin etməklə sizə şəxsi kabinetiniz vasitəsilə məlumat göndərəcəkdir. Müraciətinizə münasibəti şəxsi kabinetinizdə “Ali vəOrta İxtisas Təhsili Müəssisələrinə Təhsilalan Qeydiyyatı” xidmətinə daxil olaraq, “Ümumi məlumatlar”səhifəsində Statusların tarixçəsi bölməsindən öyrənə bilərsiniz. Statuslar dərhal yenilənməyə bilər, çünki müraciət etdiyiniz təhsil müəssisəsinin müraciəti araşdırması və yoxlaması müəyyən vaxt tələb edir. Həmçinin, qeydiyyatını tamamlayaraq, təsdiq etmiş bütün müraciətlərin izlənməsinə nəzarət Təhsil Nazirliyi tərəfindən də, həyata keçirilir.
Sual 15. Valideyn məlumatlarını daxil etmək üçün xanalar görünmədikdə, valideyn məlumatlarımı necə daxil etməliyəm?
Valideyn məlumatları yalnız aşağıdakı şəxslər üçün görünür:
1.    Ödənişli əsaslarla təhsil müəssisəsinə qəbul olmuş və Güzəştli qəbul addımında təhsil haqqı güzəştindən istifadə etmək istədiyini bildirən şəxslər;
2.    Dövlət sifarişli əsaslarla təhsil müəssisəsinə qəbul olmuş və Güzəştli qəbul addımında müəyyən olunmuş təqaüdün 2 mislindən az olmayan məbləğdə təqaüd istədiyini bildirən 23 yaşı tamam olmamış şəxslər.
Ödənişli əsaslarla təhsil müəssisəsinə qəbul olmuş şəxs Güzəştli qəbul addımında təhsil haqqı güzəştindən istifadə etmək istədiyini bildirsə də, aşağıdakı sosial kateqoriyalar seçildikdə valideyn məlumatlarının daxil edilməsi üçün addım və xanalar görünmür.
1.    I və II dərəcə əlilliyi olan şəxslər;
2.    Sağlamlıq imkanları məhdud 18 yaşınadək olan şəxs;
3.    Məcburi köçkün statusu olan şəxs.
Qeyd: Valideyni III qrup əlil olan şəxslərin uşaqları “Valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların sosial müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa uyğun olaraq təhsil haqqı güzəştindən yararlana bilməzlər.
Sual 16. Valideynim vəfat etdiyinə və ya məlum olmadığına görə FİN-ni bilmədikdə, FİN daxil etməyə bilərəm?
Valideyni məlum olmayan, valideyni vəfat etmiş və ya itkin düşmüş şəxslər valideyn FİN-ni daxil etmədən növbəti addıma keçə bilərlər. Amma həmin şəxslərin valideynlərinin FİN-ni tapıb daxil etmələri onların təhsil haqqı güzəştindən istifadə edilməsi üçün çevik qərarın verilməsində böyük əhəmiyyətə malikdir.
Sual 17. Təhsil haqqımı hansı formada ödəməliyəm?
Təhsil haqqınızı portal.edu.az, gpp.az və ya bank vasitəsi ilə ödəyə bilərsiniz. Bunun üçün ilk öncə “portal.edu.az” saytında qeydiyyatdan keçməli, “Ali və orta ixtisas təhsili müəsssisələrinə təhsilalan qeydiyyatı” xidməti vasitəsi ilə qəbul olduğunuz təhsil müəssisənizə müraciət etməlisiniz. Müraciətiniz göndərildikdən sonra təhsil müəssisəsi tərəfindən sənədləriniz yoxlanılacaq və müvafiqolaraq onlara Ödəniş edilməlidir statusu təyin ediləcək. Ödəniş edilməlidir statusu təyin edildikdən sonra ödənişi qeyd olunan vasitələrlə ödəyə bilərsiniz.
Bunun üçün gpp.az saytına daxil olmaq, bütün xidmətlərdən TƏHSİL seçmək, sonra ALİ TƏHSİL MÜƏSSİSƏLƏRİ xidmətinə sıxmaq lazımdır. Açılan səhifədə müvafiq məlumatlar daxil edilməlidir. Daha sonra ödəniş icra edilə bilər.
Tələbələrə ödəniş edilməlidir statusu təyin edildikdən sonra tələbələr banka yaxınlaşaraq Hökumətödəniş portalı (HÖP) üzərindən ödəniş etmək istədiyini bildirir, FİN və ya ATİS-də formalaşan invoysu təqdim edərək ödəniş edir.
Addım 4: Xidmətindən istifadə etdiyi bankın mobil aplikasiyası vasitəsilə ödənişləri həmin aplikasiyanın müvfiq bölməsindən edə bilər.
Sual 18. Ödəniş qəbzi əlavə edirəm, amma status Ödəniş edilməlidir olaraq qalır. Müəssisə sənədlərimi qəbul edəcək?
Ödəniş qəbzi əlavə etdikdən sonra status dəyişmir. Siz çeki əlavə etdikdə, əlavə etdiyiniz ödənişqəbzi müəssisəyə yönləndirilir və müəssisə yoxladıqdan sonra sistem vasitəsilə statusu dəyişəcəkdir. Gözləməyiniz xahiş olunur.
Sual 19. Müraciət etmişəm ödəniş addımı görünmür. Nə etməliyəm?
Portalda ödəniş addımı yalnız müəssisə tərəfindən ödəniş edilməlidir statusu təyin edildikdən sonra görünür. Lakin daha tez ödəniş etmək istəyirsinizsə, gpp.az, xidmətindən istifadə etdiyiniz bankdakı şəxsi kabinetinizdən və ya banka yaxınlaşaraq ödəniş edə bilərsiniz.
Sual 20. Qeydiyyatdan keçmədən ödəniş edə bilərəm?
Qeydiyyatdan keçmədən ödəniş etməməyiniz xahiş olunur.
Sual 21. İki təhsil müəssisəsindən qəbul almışam, seçimi necə davam etdirməliyəm?
Qəbul xətti seçimi mərhələsinə gəldikdə, sistem tərəfindən sizə xəbərdarlıq ediləcək ki, siz iki təhsilmüəssisəsinə qəbul olmusunuz, lakin yalnız bir təhsil müəssisəsi seçmək imkanınız var və seçimetdikdən sonra yenidən seçim imkanınız olmayacaq.
Yalnız ilk müraciət etdiyiniz müəssisə imtina statusu (Qəbul edilməsi və ya Vətəndaş imtina etdi) təyin etdikdən sonra digər qəbul olduğunuz müəssisəyə yeni müraciət göndərmək imkanınız yaranacaqdır.
Sual 22. İki təhsil müəssisəsindən birini seçib müraciəti göndərdikdən sonra fikrimi dəyişərəmsə nə edə bilərəm?
Yalnız ilk müraciət etdiyiniz müəssisə imtina statusu (Qəbul edilməsi və ya Vətəndaş imtina etdi) təyin etdikdən sonra digər qəbul olduğunuz müəssisəyə müraciət göndərmək imkanınız yaranacaqdır.

Home | Announcements | THE QUESTIONS THAT INTEREST THE APPLICANTS
Applicants for the bachelor's degree in higher education must first register on the portal.edu.az website. To do this, go to the main page, click "Register", select the service "Registration for higher and secondary special education institutions" and enter the required information by clicking the "Apply" button.
Question 2. If I already have a registration on the portal, do I need to re-register in the system?
If you already have a registration on the portal, you do not need to re-register. However, if you have not sent your application to the institution where you were admitted, you must send your application to the educational institution where you were admitted by selecting the "Registration for higher and secondary special education institutions" service.
Question 3. I forgot my password. How do I recover?
If you forget the password you used to access your personal account, first enter your email address in the window that opens by clicking the "Forgot your password?" button on the main page. In the next window that opens, enter the last 4 digits of your mobile number. After entering the confirmation code, a new password must be assigned.
Question 4. Which service should I choose after logging in?
After logging in to the system, you must select the service "Registration of students in higher and secondary special education institutions" and fill in your information according to the form.
Question 5. Which admission line should I choose to apply for a bachelor's degree?
As you know, admission to the bachelor's degree is carried out only through the exams of the State Examination Center. If any of the specific SEC lines listed on the admission lines do not suit you, you must make a selection through the general SEC.
Question 6. How do I enter my personal information?
Your personal information is automatically displayed through the FIN of your ID card. That is, you do not need to enter any information.
Foreigners without a FIN must manually fill in the available fields by selecting the appropriate document.
Question 7. What should I do if the email or mobile number in my personal information does not belong to me?
The mobile number or email you used when you registered is reflected in your personal information. Please inform the Ministry of Education through 146 services.
Question 8. In what format should I attach my documents?
If you have several pages of the same document, you will need to merge them into 1 PDF file while scanning it.
Question 9. What documents should I add?
Copy of certificate: Mandatory document. This document must be uploaded.
Copy of initial military registration document or military ID (for boys):
It is a mandatory document. This document must be uploaded.
Original ID card: Not a mandatory document. If required by the institution, it can be added to the "Additional document (if requested by the educational institution where you are admitted)" box.
3x4 photo on a white background: Not a mandatory document. If required by the institution, it can be added to the "Additional document (if requested by the educational institution where you are admitted)" box.
Copy of health certificate: Not a mandatory document. If required by the institution, it can be added to the "Additional document (if requested by the educational institution where you are admitted)" box.
"Additional document (if requested by the educational institution where you are admitted)" box: As the name suggests, this cell can be loaded with documents required by the institution. Clicking the + (Add) button next to the cell allows you to add new documents.
Question 10. In which boxes must the documents be attached?
When you click the "Apply" or "Remember" buttons, you must add the required document to all boxes that turn red.
Question 11. I want to add additional documents, but the number of boxes is few, what should I do? "Additional document (if requested by the educational institution where you are admitted) box":
As the name suggests, this box can be uploaded with documents required by the company. Clicking the + (Add) button next to the box allows you to add new documents.
Question 12. How can I find out if my documents have been accepted?
You can find out the attitude to your application in the "History of Statuses" section of the "General Information" page by accessing the "Registration of Students for Higher and Secondary Specialized Education Institutions" service in your personal account. Statuses may not be updated immediately, as it may take some time for the educational institution you are applying to investigate and verify the application. The Ministry of Education also monitors the follow-up of all applications completed and approved.
Question 13. I want to apply for exemption from education. Can I do this through the system?
If you are a citizen who has been admitted to an educational institution on a paid basis, after filling in your personal and admission information, you will see the "Discounted admission" step on the next page.
Paid students over the age of 23 do not have the option of “Children deprived of parental care and persons among them” and are not eligible for this benefit in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan on Social Protection of Orphans and Children Deprived of Parental Care.
Question 14. How can I get information about my exemption from education?
The institution you are applying to will send you information about this through your personal account, setting the status of "Admitted at a discount". You can find out the attitude to your application in the "History of Statuses" section of the "General Information" page by accessing the "Registration of Students for Higher and Secondary Specialized Education Institutions" service in your personal account. Statuses may not be updated immediately, as it may take some time for the educational institution you are applying to investigate and verify the application. The Ministry of Education also monitors the follow-up of all approved applications.
Question 15. How should I enter my parental information when the fields for entering parental information are not visible?
Parental information is only visible to the following individuals:
1. Persons admitted to an educational institution on a paid basis and expressing their desire to use the tuition fee discount at the Preferential Admission step;
2. Persons under the age of 23 who have been admitted to an educational institution on the budget basis and who wish to receive a scholarship in the amount of not less than 2 times the scholarship determined in the Preferential Admission Step.
Although a person admitted to educational institution on a paid basis states that he / she wants to use the tuition discount at the discounted admission step, the steps and boxes for entering parental information are not visible when the following social categories are selected.
1. Persons with I and II degree disabilities;
2. A person with disabilities under the age of 18;
3. A person with IDP status.
Note: Children of persons with group III disabilities cannot benefit from tuition discounts in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan “On Social Protection of Orphans and Children Deprived of Parental Care”.
Question 16. If the parent’s FIN is unknown because my parent has died or is unknown, can I not enter the FIN?
Persons whose parent is unknown, is deceased or missing, can proceed to the next step without entering the parent's FIN. However, the fact that the parents of these individuals find and enter the FIN is of great importance in making a quick decision for them to take advantage of the tuition discount.
Question 17. In what form should I pay my tuition fee?
You can pay your tuition fee through portal.edu.az, gpp.az or bank. To do this, you must first register on the website "portal.edu.az" and apply to the educational institution where you are accepted through the service "Registration of students in higher and secondary special education institutions." After sending your application, your documents will be checked by the educational institution and they will be assigned the status of "Payment must be made". Once the status is set, you can pay by the specified means.
The student can pay with his personal account.
The student can pay via FIN or invoices on gpp.az.
To do this, you need to go to gpp.az, select EDUCATION from all services, and then click on HIGHER EDUCATIONAL INSTITUTIONS service. Relevant information must be entered on the page that opens. Payment can then be made.
Once students have been granted "Payable" status, students approach the bank and indicate that they want to make a payment through the Government Payment Portal (GPP), by submitting an invoice generated at the FIN or ATIS.
The bank using the service can make payments through the mobile application from the relevant section of that application.
Question 18. I am adding a payment receipt, but the status remains that payment must be made. Will the company accept my documents?
The status does not change after adding the payment receipt. When you add a check, the payment receipt you added will be forwarded to the company and will change its status through the system after the company checks. Please wait.
Question 19. The payment step I applied for does not appear. What should I do?
The payment step on the portal is visible only after the establishment of the status "Payment must be paid" by the enterprise. However, if you want to pay faster, you can pay from your personal account at the bank where you use the service gpp.az or by approaching the bank.
Question 20. Can I pay without registration?
Please do not pay without registration.
Question 21. I have been accepted from two educational institutions, how should I continue my choice?
As for the admission line selection stage, the system will warn you that you have been admitted to two educational institutions, but you can only choose one educational institution and you will not have the opportunity to choose again after selecting.
You will only be able to submit a new application to the other institution you have accepted only after the first institution you have applied for has been granted rejection status (Admission or Citizen Refusal).
Question 22. What can I do if I change my mind after choosing one of the two educational institutions and sending the application?
You will only be able to submit an application to another institution you have been admitted to after you have determined the rejection status (Admission or Citizen Refusal) of the institution you first applied to.