Yerləşdirilmə tarixi : 16 Dekabr 2021 15:13
AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun böyük elmi işçisi, 35 yaşlı gənc fizika elmləri doktoru Elçin Hüseynov ABŞ, Almaniya, İtaliya, Fransa, Çexiya Respublikası, Avstriya, Sloveniya, Türkiyə, Rusiya və bir çox başqa ölkələrin nüfuzlu mərkəzlərində radiasiya fizikası, nanoelektronika və nanonüvə texnologiyaları ilə əlaqədar müxtəlif işlər görüb, konfrans və tədbirlərdə iştirak edib. Alim 93 elmi əsərin müəllifidir. Beynəlxalq qiymətləndirmə sistemlərində h-indeksi – 18, i10-indeksi – 23, istinad sayı 500-dən yuxarıdır. E.Hüseynovun rəhbərliyi ilə yeddi magistr və iki fəlsəfə doktoru hazırlanıb.
Onun elmi tədqiqatlarında ilk dəfə olaraq, 3C-SiC nanokristallarında neytron çevrilmələri tapılıb və nanokristallik 3C-SiC hissəcikləri daxilində neytron transmutasiyası üsulu ilə n – tip aşqarlar alınıb. Nanomaterialların fiziki xüsusiyyətlərinin transmutasiya üsulu ilə idarəetmə mümkünlüyünü ilk dəfə o göstərib. Nanostrukturlarda atomların neytron transmutasiyası ilə dəyişdirilməsi və ya əvəz edilməsi elmi əsaslarla göstərib və təcrübələrdən uğurla keçib.
E.Hüseynov 2014-cü ildə AMEA-nın fəxri fərmanı ilə təltif edilib. 2017-ci ildə “İlin gənc alimi” fəxri adına layiq görülüb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) və İslam Dünyası Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) Zəfər Günü və Dünya Elm Günü ilə əlaqədar təşkil etdiyi “Elmdə Zəfər mükafatı‒2021” müsabiqəsinin nəticələrinə əsasən fizika elmlər doktoru Elçin Hüseynov I yerin qalibi olub.

Yerləşdirilmə tarixi : 16 Декабрь 2021 15:13
Старший научный сотрудник Института проблем радиации НАНА, 35-летний молодой доктор физических наук Эльчин Гусейнов выполнял различные научные работы в области радиационной физики, наноэлектроники, и технологиям наноатомов в престижных научных центрах США, Германии, Италии, Франции, Чехии, Австрии, Словении, Турции, России и др. стран, участвовал в научных конференциях и мероприятиях. Он является автором 93 научных работ. В системах Международного оценивания его h- индекс – 18, i10-индекс – 23, число цитирований–более 500. Под руководством Э.Гусейнова было подготовлено семь магистров и два доктора философии.
В научных исследованиях ученого было открыто превращение нейтронов в нанокристаллах 3C-SiC и путем метода нейтронной трансмиссии в составе частиц 3C-SiC были получены присадки n-tip. Методом трансмиссии физических свойств наноматериалов он впервые показал возможность управления. На научной основе было показано изменение атомов или их замещение в наноструктурах путем нейтронной трансмиссии, что успешно показало себя на практике.
Э.Гусейнов был награжден в 2014 –ом году Почетной грамотой НАНА, а в 2017 году – удостоился почетного звания «Молодой ученый года».
Доктор физических наук Э.Гусейнов стал обладателем I места по итогам конкурса «Премия за успехи в науке -2021», организованного в честь Дня победы и Всемирного дня науки Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, Национальной Академией Наук Азербайджана (НАНА) и Организацией науки, образования и культуры Исламского мира (ICESCO).