Əsas səhifə | “Təhsil, elm və mədəniyyət sahəsində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyət və perspektivləri ” mövzusunda elmi-praktik konfransı
“Təhsil, elm və mədəniyyət sahəsində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyət və perspektivləri ” mövzusunda elmi-praktik konfransı
Noyabrın 28-də Rusiya Federasiyasının təhsil və elm naziri Olqa Vasilyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Fəxri xiyabana gələrək ümummilli lider, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad etdi, məzarı önünə gül dəstələri qoydu. Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi yad olundu, məzarı üzərinə güllər düzüldü.
Şəhidlər xiyabanına gələn qonaqlar Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini andı, "Əbədi məşəl" abidəsinin önünə əklil qoydular.
Sonra dövlət və hökumət qurumları rəsmilərinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndələrinin, ali məktəblərin rektorlarının iştirakı ilə Marriott Absheron Baku hotelində Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələrinin Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə "Təhsil, elm və mədəniyyət sahəsində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyət və perspektivləri " mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransın açılış mərasimində çıxış edən təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarov qonaqları salamladı və iki ölkə arasında təhsil sahəsində səmərəli əməkdaşlıqdan danışdı, bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Bildirdi ki, əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən aparılan ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələri uğurla davam etdirilir və möhkəmləndirilir.Cənab nazir onu da qeyd etdi ki, rus dilinin Azərbaycanda öyrənilməsi multikulturalizm prinsipinə əsaslanır."Bu gün 340 orta məktəbdə 90 min şagird rus dilində təhsil alır. 450 mindən çox şagird isə rus dilini xarici dil kimi öyrənir" . Ölkəmizdə rus dili və ədəbiyyatının tədrisinə böyük diqqət ayrılır. Bu da gələcək əməkdaşlığımız istiqamətində atılan uğurlu addımlardan biridir. Hal-hazırda iki ölkə arasında təhsil sahəsində münasibətlər dinamik inkişaf edir: "İki Rusiya universitetinin Azərbaycanda filialının və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Dərbənd filialının açılması münasibətlərin inkişafının göstəricisidir".
Rusiya Federasiyasının təhsil və elm naziri Olqa Vasilyeva Rusiyanın Azərbaycan ilə bütün istiqamətlərdə, o cümlədən elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, "Rusiya Federasiyası ali məktəblərində 14 minə qədər azərbaycanlı tələbə təhsil alır". 2016/2017-ci tədris ilində Rusiyanın ali təhsil müəssisələrinə 351 Azərbaycan vətəndaşı qəbul olub.
Olqa Vasilyeva çıxışında bildirdi ki, Rusiya Azərbaycanla təhsil sahəsində əməkdaşlıqda maraqlıdır. Əgər valideynlər təşəbbüs göstərsələr, Rusiyada Azərbaycan dilində məktəblər açıla bilər". "Rusiyada Azərbaycan dilində məktəblərin açılması valideynlərdən asılıdır.
Konfrans çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Mikayıl Cabbarov və rusiyalı həmkarı Olqa Vasilyeva Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Dərbənd filialının yeni korpusunun açılışında video-konfrans rejimində iştirak etdi və təbrik mesajlarını səsləndirdilər.
Konfransda Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, Rusiya - Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynov və Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru, Rusiya tərəfdən həmsədri professor Ramil Baxtizin ikitərəfli münasibətlərimizin müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən təhsil sahəsində uğurla inkişaf etdiyini vurğuladılar. SDU-nun rektoru Elxan Hüseynov qonaqları qonaqpərvərliyi, dostsevərliyi, tolerantlığı, multikulturalizmin Azərbaycan modelini yaradan ölkəmizdə salamlamaqdan məmnun olduğunu bildirdi. Rektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev öz çıxışlarında demişdir: "Azərbaycan öz inkişafına elm, təhsil və mədəniyyət yolu ilə irəliləyəcək. Bu, bizim ölkəmizin nəinki siyasi, həm də iqtisadi göstəricisidir."
Bu əlaqədə, elm və təhsil sahəsindəki qarşılıqlı münasibətdə əsas istiqamətlərdən biri Rusiya və Azərbaycan arasındakı əməkdaşlıqdır.
Ufa Dövlət Neft-Texniki Universitetinin rektoru Ramil Baxtizin əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini xüsusilə qeyd etdi.
Başa çatan "Təhsil, elm və mədəniyyət sahəsində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyət və perspektivləri " mövzusunda elmi-praktik konfransda bir çox ali məktəblərin rektor və prorektorlarının o cümlədən universitetimizin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədovun, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dosenti, Assosiyasiyanın koordinatoru Samir Orucovun, Linqvistik Mərkəzin rəhbəri Alik Abdullayevin məruzələri dinlənildi, fikir mübadiləsi aparıldı, qarşıda duran vəzifələr müzakirə olundu.

Главная страница | Научно-практическая конференция «Состояние и перспективы российско-азербайджанского сотрудничества в области образования, науки и культуры»
Научно-практическая конференция «Состояние и перспективы российско-азербайджанского сотрудничества в области образования, науки и культуры»
28 ноября делегация, возглавляемая министром образования и науки Ольгой Васильевой, посетила Аллею почетного захоронения. Члены делегации почтили память Общенационального лидера Гейдара Алиева и возложили цветы к его памятнику. Также гости почтили память выдающегося ученого–офтальмолога Зарифы Алиевой и возложили цветы к её памятнику.
Члены делегации посетили и Аллею шехидов, почтили память героических сынов азербайджанского народа, отдавших жизни за независимость и территориальную целостность страны. Был возложен венок к памятнику Вечного огня.
Затем с участием государственных и правительственных лиц, представителей НАНА в здании отеля Mariotti Abşeron Baku началась конференция «Состояние и перспективы российско-азербайджанского сотрудничества в области образования, науки и культуры».
Выступивший на церемонии открытия министр образования Микаил Джаббаров, приветствовал гостей и отметил, что плодотворное сотрудничество между двумя странами необходимо развивать и совершенствовать. Он подчеркнул, что основы двухстороннего сотрудничества, заложенные общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, успешно продолжает развивать президент Азербайджана Ильхам Алиев, который делает все, чтобы они крепли и развивались. Сегодня в 16 средних школах 90 тысяч учеников получают образование на русском языке, а более 450 тысяч учащихся изучают его как иностранный. Изучению русского языка и литературы в республике уделяется особое внимание, что является еще одним шагом в направлении нашего успешного сотрудничества. В настоящее время отношения наших стран в области образования развиваются динамично. Свидетельством этого является и открытие двух филиалов российских университетов в Азербайджане и филиала Азербайджанского государственного экономического университета в Дербенте.
Министр образования и науки Российской Федерации Ольга Васильева в своём выступлении сказала, что придает большое значение сотрудничеству России с Азербайджаном во всех областях, в том числе, науки и образования. Она отметила, что в вузах Российской Федерации обучаются более 12 тысяч азербайджанских студентов. В 2016/2017 учебном году в российские высшие учебные заведение было принято более 350 граждан Азербайджанской Республики. Министр также подчеркнула, что Россия заинтересована в двухстороннем сотрудничестве с Азербайджаном. Если родители проявят инициативу, то в России могут быть открыты школы с азербайджанским языком обучения.
В рамках конференции министр образования Азербайджанский республики Микаил Джаббаров и министр образования Российский Федерации Ольга Василева приняли участие в открытии нового корпуса Дербентского филиала Азербайджанского государственного экономического университета в режиме видео-конференции.
На конференции выступили ректор Сумгаитского государственного университета профессор Эльхан Гусейнов и ректор Уфимского государственного нефтетехнического университета профессор Рамиль Бахтизин, которые являются сопредседателями Ассоциации российско-азербайджанских университетов с азербайджанской и российской стороны. Они рассказали об успешном двустороннем сотрудничестве, в том числе и в области образования.
Ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов сказал, что очень рад приветствовать гостей в стране, создавшей азербайджанскую модель гостеприимности, дружелюбия, толерантности и мультикультурализма. Он отметил, что в одном из своих выступлений президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев сказал: «Азербайджан будет двигаться пути развития науки, образования и культуры. Это не только политический, но и экономический показатель нашей страны».
В этой связи сотрудничества между Россией и Азербайджаном является основой для тесного взаимоотношения области науки и образования.
В свою очередь ректор Уфимского нефтетехнического университета Рамиль Бахтизин в своем выступлении подчеркнул важность двусторонних отношений в развитии образования, науки и культуры.
В заключение конференции «Состояние и перспективы росийско-азербайджанского сотрудничества в области образования, науки и культуры» выступили ректоры и проректоры многих вузов, в том числе, проректор по науке и инновациям СГУ профессор Рамазан Мамедов, доцент кафедры физики и электроэнергетики, координатор Ассоциации Самир Оруджев, руководитель Лингвистического центра Алик Абдуллаев.