Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzi ilə universitet arasında imzalanacaq əməkdaşlıq müqaviləsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Fevral 2019 15:35
SDU-da Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzi ilə universitet arasında imzalanacaq əməkdaşlıq müqaviləsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı
Fevralın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzi ilə universitet arasında imzalanacaq əməkdaşlıq müqaviləsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov qonaqları salamlayaraq universitetdə görməkdən məmnunluğunu bildirdi, rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, buradakı təhsil, tədris prosesi və əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, son üç il ərzində SDU-nun tarixində ilk dəfə olaraq Dissertasiya şurasının yaradılması və elmlər doktoru proqramı üzrə doktorant hazırlığının həyata keçirilməsi, fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktorant hazırlığının genişləndirilməsi təmin olunmuşdur. Universitetimiz bir çox xarici universitetlərlə ikitərəfli və coxtərəfli formatda müqavilələr imzalamış və əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirmişdir. Rusiya – Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası çərçivəsində əməkdaşlıq beynəlxalq konfrans, seminar, olimpiada, forum, nəşrlər, yubiley və beynəlxalq layihədə iştirak istiqamətində aparılmış, qarşılıqlı səfərlər həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda tələbələrimiz də təkcə mübadilə proqramlarında deyil, bir sıra qabaqcıl universitetlərdə keçirilən konfrans və olimpiadalarda da fəal iştirak etmişlər. Tədris prosesində əldə edilən biliklərin təcrübədə tətbiqi universitetin əsas hədəfidir. Bütün bunlar tələbələrin istehsalat təcrübəsinin təşkili, onların bacarıqlarının üzə çıxarılması, yeni nəsil peşəkarların yetişdirilməsi üçün unikal bir stimuldur. Hazırda tələbələrimiz Azərbaycanda və xaricdə fəaliyyət göstərən müxtəlif müəssisələrdə, beynəlxalq şirkətlərdə təcrübə keçir, öz nəzəri biliklərini təcrübədə tətbiq edirlər, bu da ölkənin kadr potensialına böyük töhfə olur. Müasir tələblərə cavab verən, yüksək- ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasının zəruriliyini diqqətə çatdıran rektor universitet-müəssisə əlaqələrinin qurulmasının vacibliyini vurğuladı. Bu əməkdaşlığın uğurlu olacağına əminliyini ifadə etdi.
Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzinin direktoru Fərhad Əmirbəyov səmimi və mehriban münasibətə görə rektor professor Elxan Hüseynova təşəkkür etdi, təmsil etdiyi qurumda həyata keçirilən yeniliklər barədə danışdı, müəssisədə bacarıqlı mütəxəssislərə önəm verildiyini diqqətə çatdırdı. Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzi ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında birgə təhsil və elmi-tədqiqat sahələri üzrə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi, iqtisadyönümlü ixtisaslar üzrə bakalavr səviyyəsində təhsil alanların istehsalat və magistrantların elmi-tədqiqat təcrübələrinin təşkili, vergi qanunvericiliyi və digər vergi məsələləri, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları işinin təşkili üzrə ödənişsiz əsasda təlim və kursların keçirilməsi, professor-müəllim heyətinə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması üçün müvafiq şəraitin yaradılması, birgə tədbirlərin, o cümlədən, ekskursiyaların treninqlərin, seminar, dəyirmi masa, konfrans və forumların təşkili, yeni ixtisaslar üçün nəzərdə tutulan dərslik, dərs vəsaiti, monoqrafiyaların hazırlanması və tərəflərin birgə əməkdaşlıq münasibətlərinin müəyyən edilməsi məsələlərini təklif etdi.
Görüşdə Mərkəzin Elmi-tədqiqat işləri üzrə rəis müavini Mirəli Kazımov, universitetin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzi ilə universitet arasında imzalanacaq əməkdaşlıq müqaviləsinə dair fikir mübadiləsi apardılar, bu əməkdaşlığın universitet-istehsalat müəssisələri əlaqələrinin möhkəşləndirilməsində səmərəli olacağını qeyd etdilər və hər iki tərəfə uğurlar arzuladılar.

Home | News | DISCUSSION ON COOPERATION AGREEMENT TO BE SIGNED BETWEEN SSU AND TRAINING CENTER OF MINISTRY OF TAXES OF AZERBAIJAN REPUBLIC
Yerləşdirilmə tarixi : 05 February 2019 15:35
DISCUSSION ON COOPERATION AGREEMENT TO BE SIGNED BETWEEN SSU AND TRAINING CENTER OF MINISTRY OF TAXES OF AZERBAIJAN REPUBLIC
On February 5, the discussion held at Sumgayit State University on cooperation agreement to be signed between SSU and Training Center of Ministry of Taxes of Azerbaijan Republic.
Greeting the guests, rector of University Professor Elkhan Huseynov expressed his satisfaction on seeing them at the University and gave information about activity of SSU, its education, teaching process and gained achievements. He notified: “Specialist preparation is conducted on doctor of sciences program and Dissertation Board established for the first time in SSU history in last 3 years. Our University has signed bilateral and multilateral agreements with foreign universities and enhanced its relations. Cooperation is conducted within Russian-Azerbaijani Universities Association in direction of international conferences, seminars, Olympiads, forums, publications, anniversaries and participation at international projects. Our students also took part at conferences and Olympiads held in prestigious universities. Application of theoretical knowledge gained during the study is the main target of the university. At present, the students of SSU are interning at different enterprises, as well as at international companies functioning in Azerbaijan and abroad”. He highlighted establishment of university-enterprise connection and expressed his assurance that the cooperation would be successful.
Chairman of Ministry of Taxes Training Center of Azerbaijan Republic Farhad Amirbayov thanked to Professor Elkhan Huseynov for sincere and amicable attitude, informed about novelty implemented at the Center and called attention to significance of skillful specialists at the institution. He suggested establishing and developing mutual cooperation between Ministry of Taxes Training Center and Sumgayit State University in the field of education and scientific research, organizing internship of students, holding free trainings and courses on the organization of works of information-communication technologies, creating favorable circumstances to professor-teacher staff in order to conduct scientific-research works, arranging joint events, excursions, trainings, seminars, round tables, conferences and forums, preparing textbooks and monographs for new specialties.
Deputy head of Center for Scientific-research works Mirali Kazimov, vice-rector on Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov, vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov, dean of the Faculty of Economics and Management docent Aynura Yahyayeva, chairman of the Department of Finance and Accounting docent Loghman Abdullayev exchanged ideas in the meeting on cooperation agreement, which will be signed between SSU and Training Center of Ministry of Taxes of Azerbaijan Republic and wished success to both parties.