Əsas səhifə | Xəbərlər | Fakültələrdə Xocalı faciəsi ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirildi
Fevralın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Fizika və elektroenergetika, Mühəndislik, Tarix və coğrafiya fakültələrində əsrin faciəsi adlanan Xocalı qətliamının 27 illiyi münasibətilə silsilə tədbirlər keçirildi.
Öncə Xocalı şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Çıxışçılar Xocalı soyqırımının səbəbləri, nəticələri və beynəlxalq aləmdə tanınması üçün görülən işlər barədə danışdılar. Bildirdilər ki, Azərbaycanın tarixinə qanlı hərflərlə yazılmış həmin gecə erməni silahlı dəstələri hələ SSRİ dövründə Xankəndi şəhərində yerləşmiş, şəxsi heyətinin xeyli hissəsi ermənilərdən ibarət olan 366-cı motoatıcı alayın zirehli texnikasının və hərbçilərinin köməyi ilə qədim Xocalı şəhərini yerlə-yeksan etmişlər. Erməni təcavüzkarlarının törətdikləri bu vəhşilik yaddaşlardan heç zaman silinməyəcək. Bu, təkcə Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı deyildi, bəşəriyyətə, insanlığa qarşı törədilmiş qanlı cinayət idi. Hər il bu müdhiş faciənin ildönümü respublikamızda və dünyanın müxtəlif ölkələrində ürək ağrısı ilə qeyd olunur. Faciə ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması Xocalı soyqırımının dünyaya tanıdılması istiqamətində Heydər Əliyevin yürütdüyü siyasət bu gün Prezident cənab ilham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirilir, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun Vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə hər il beynəlxalq miqyasda “Xocalıya ədalət!” kampaniyası təşkil edilir. Məhz bu siyasətin məntiqi nəticəsi kimi bu gün dünya ictimaiyyəti artıq Xocalı soyqırımının əsl səbəblərini bilir və erməni terrorçularının törətdikləri vəhşilikləri pisləyir.
Tələbələr də çıxışlarında diqqətə çatdırdılar ki, bu faciənin unudulmaması və tarixi həqiqətlərin çatdırılmasında biz gənc nəsil olaraq üzərimizə düşən missiyanı layiqincə yerinə yetirməli, qisas almaq üçün elmimizi, biliyimizi, intellektual səviyyəmizi artırmalı, möhtərəm Prezidentimiz, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev ətrafında sıx birləşərək, düşmən tapdağı altında olan əbədi torpaqlarımızı azad edib Şəhidlərimizin ruhunu şad etməliyik. Biz buna çox inanırıq. Çünki Azərbaycanın çox qüdrətli, güclü ordusu var! Azərbaycanın uğurlu xarici siyasəti, uzaqgörən diplomatiyası, ən nəhayət, xalqımız tərəfindən yekdilliklə, birmənalı şəkildə dəstəklənən Ali Baş Komandanı, Prezidenti var!
Sonra tələbələr vətənpərvər ruhda şeirlər səsləndirdilər, Xocalı faciəsi ilə bağlı sənədli film nümayiş etdirildi.

Home | News | A SERIES OF EVENTS RELATED TO KHOJALY TRAGEDY IN FACULTIES
On February 22, a series of events on 27th anniversary of Khojaly genocide held in Physics and Electroenergetics faculty, Engineering faculty, History and Geography faculty at SSU.
At first, memory of Khojaly martyrs was memorized with a minute’s silence.
The speakers spoke about reasons and results of Khojaly massacre and the works executed for disseminating it in international arena. They notified: “Armenian armed forces together with soldiers and military equipment of 366 infantry regiment located in Khankandi region in Soviet period, then attacked and ruined Khojaly. This atrocity of Armenian invaders will never be forgotten. This genocide was not only against Azerbaijani nation, but also against all humanity and universe. Every year the anniversary of this tragedy is marked in our Republic and several countries of the world. This bloody tragedy has gained the legal and political status only in the administration of Great leader Haydar Aliyev. His policy on disseminating the truth of Khojaly tragedy to world community is successfully kept on by President Ilham Aliyev. And also “Justice for Khojaly!” international campaign held by the initiative of vice-president of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva. As a result, world community knows the real reasons of Khojaly genocide and condemns brutality of Armenian terrorists”.
The students also delivered speech in the event and noted: “We should do everything for disseminating historical truth about the genocide and increase our knowledge and intellectual level for revenge, as well as by the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, should liberate our occupied lands. We believe it. Since Azerbaijan has got a powerful army! Azerbaijan has got successful foreign policy, diplomacy and unanimously supported Supreme Commander-in-Chief, President!
Afterwards, the students sounded patriotic poems. At the end documentary displayed about the Khojaly tragedy.