Əsas səhifə | Xəbərlər | Fakültələrdə Xocalı faciəsi ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirildi
Fevralın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Fizika və elektroenergetika, Mühəndislik, Tarix və coğrafiya fakültələrində əsrin faciəsi adlanan Xocalı qətliamının 27 illiyi münasibətilə silsilə tədbirlər keçirildi.
Öncə Xocalı şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Çıxışçılar Xocalı soyqırımının səbəbləri, nəticələri və beynəlxalq aləmdə tanınması üçün görülən işlər barədə danışdılar. Bildirdilər ki, Azərbaycanın tarixinə qanlı hərflərlə yazılmış həmin gecə erməni silahlı dəstələri hələ SSRİ dövründə Xankəndi şəhərində yerləşmiş, şəxsi heyətinin xeyli hissəsi ermənilərdən ibarət olan 366-cı motoatıcı alayın zirehli texnikasının və hərbçilərinin köməyi ilə qədim Xocalı şəhərini yerlə-yeksan etmişlər. Erməni təcavüzkarlarının törətdikləri bu vəhşilik yaddaşlardan heç zaman silinməyəcək. Bu, təkcə Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı deyildi, bəşəriyyətə, insanlığa qarşı törədilmiş qanlı cinayət idi. Hər il bu müdhiş faciənin ildönümü respublikamızda və dünyanın müxtəlif ölkələrində ürək ağrısı ilə qeyd olunur. Faciə ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması Xocalı soyqırımının dünyaya tanıdılması istiqamətində Heydər Əliyevin yürütdüyü siyasət bu gün Prezident cənab ilham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirilir, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun Vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə hər il beynəlxalq miqyasda “Xocalıya ədalət!” kampaniyası təşkil edilir. Məhz bu siyasətin məntiqi nəticəsi kimi bu gün dünya ictimaiyyəti artıq Xocalı soyqırımının əsl səbəblərini bilir və erməni terrorçularının törətdikləri vəhşilikləri pisləyir.
Tələbələr də çıxışlarında diqqətə çatdırdılar ki, bu faciənin unudulmaması və tarixi həqiqətlərin çatdırılmasında biz gənc nəsil olaraq üzərimizə düşən missiyanı layiqincə yerinə yetirməli, qisas almaq üçün elmimizi, biliyimizi, intellektual səviyyəmizi artırmalı, möhtərəm Prezidentimiz, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev ətrafında sıx birləşərək, düşmən tapdağı altında olan əbədi torpaqlarımızı azad edib Şəhidlərimizin ruhunu şad etməliyik. Biz buna çox inanırıq. Çünki Azərbaycanın çox qüdrətli, güclü ordusu var! Azərbaycanın uğurlu xarici siyasəti, uzaqgörən diplomatiyası, ən nəhayət, xalqımız tərəfindən yekdilliklə, birmənalı şəkildə dəstəklənən Ali Baş Komandanı, Prezidenti var!
Sonra tələbələr vətənpərvər ruhda şeirlər səsləndirdilər, Xocalı faciəsi ilə bağlı sənədli film nümayiş etdirildi.

Главная страница | Новости | На факультетах проводятся мероприятия, связанные с Ходжалинской трагедией
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Февраль 2019 12:37
На факультетах проводятся мероприятия, связанные с Ходжалинской трагедией
22 февраля в Сумгаитском государственном университете проводится цикл мероприятий, посвященных 27-ой годовщине. Ходжалинской трагедии, на факультетах Физики и электроэнергетики, Инженерии и Истории и географии.
Минутой молчания почтили память погибших в Ходжалы. Выступающие говорили о причинах Ходжалинского геноцида, их последствиях и работе, проводимой в международном мире, в связи с этими событиями. Было отмечено, что в ту трагическую ночь армянские бандитские формирования при поддержке 336-го мотострелкового полка бывшего СССР захватили город Ходжалы и полностью уничтожили его. Эти кровавые события никогда не сотрутся из памяти азербайджанского народа. Этот акт геноцида был направлен не только против нашего народа, но и всего цивилизованного человечества. Эти события ежегодно отмечаются в нашей стране и различных странах мира. Политику, связанную с доведением до мировой общественности правды о Ходжалинской трагедии, начатую общенациональным лидерем Гейдаром Алиевым сегодня успешно продолжает президент Ильхам Алиев. По инициативе вице – президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой ежегодно в международном масштабе проводится акция «Справедливость к Ходжалы». Как логический результат этой политики, сегодня мировая общественность знает о причинах этой трагедии и осуждает зверства, учиненные армянскими террористами.
Студенты, выступившие на мероприятии, отметили, что молодежь страны должна достойно выполнить свою миссию и, чтобы достойно ответить врагу, постоянно повышать свои знания, интеллект и физическую подготовку. Тесно сплотившись вокруг президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева молодое поколение нашей страны должны освободить исторические земли Азербайджана. У нашей страны сильная современная армия и президент, проводящий успешную внешнюю и внутреннюю политику. Мы полностью поддерживает президента Ильхама Алиева.
В заключение студенты прочитали стихи на патриотическую тему. Был продемонстрирован документальный фильм о Ходжалинской трагедии.