“Müasir fizikanın fəlsəfi problemləri” mövzusunda seminar keçirildi
Martın 11-də Fizika fakultəsində Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə hər il martın 27-nin Azərbaycan Respublikasında “Elm günü” elan edilməsi münasibətilə “Müasir fizikanın fəlsəfi problemləri” mövzusunda seminar keçirildi. Seminarda fakültə dekanları, professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Seminarı giriş sözü ilə Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova açaraq bugünkü seminarın əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, elmin inkişafı strategiyasının işlənilməsi istiqamətində müasir fizikanın və ona bağlı olan elmlərin tətbiqi sahələr ilə əlaqəsinin aydınlaşdırılması və bu əlaqələrin müəyyənləşdirilməsi yollarının axtarılması zərurəti gündəmdədir.
İnanıram ki, seminar elmin müxtəlif sahələrinin kəşisməsində aparılan tədqiqatların səmərəliliyinin artmasına öz töhfəsini verəcək.
Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının professoru Əziz Məmmmədov mövzu ilə bağlı ətraflı çıxış edərək bildirdi ki, Fizika təbiət haqqında elm olub, materiyanın müxtəlif formalarını, onun xassələrini və qarşılıqlı çevrilmələrini öyrənir. Fizikanın qanunauyğunluqları təbiətdə baş verən bütün hadisələrin, cansız və canlı materiyanın qarşılıqlı əlaqələrinin öyrənilməsində, elmi-texniki tərəqqinin inkişafında aparıcı rol oynayır. Bütün bunlar fizika elminin inkişafı, onun qanunları və qanunauyğunluqları sayəsində mümkün olmuşdur. Cəmiyyətin sosial-iqtisadi inkişafı fizikanın nailiyyətləri ilə əlaqəli surətdə elə qurulmuşdur ki, hazırda müasir həyatı fizikasız təsəvvür etmək mümkün deyildir. Belə ki, sənayeyə, kənd təsərrüfatına, nəqliyyat və rabitəyə, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarına, mədəniyyətin müxtəlif sahələrinə, təbabətə və insanların məişətinə geniş tətbiq olunan texnikanın sürətli inkişafı, müxtəlif texniki qurğuların hazırlanması və istismarı kəşf olunan, öyrənilən hadisələrin və təbiət qanunlarının tətbiqinə əsaslanır. Müasir dövrdə elmi tədqiqatda sinergetikanın rolundan bəhs edən professor bildirdi ki, Sinergetika elmi tədqiqatların kəsişdiyi sahədir. Özünütəşkil əsasında təbiətin və ətraf mühitin vəziyyətini öyrənir. Özünütəşkil, təbiətin strukturlarının meydana gəlməsi, dayanıqlığı və məhv olması prosesini öyrənir. Sinergetika ümumilikdə 15 elmi özündə birləşdirir. Bu, yeni tədiqaqatların aparılmasına, yeni ideyaların ortaya çıxmasına təkan verir. Bu elmi Azərbaycanda populyarlaşdırmaq lazımdır.

Home | News | THE SEMINAR ON “PHILOSOPHICAL PROBLEMS OF MODERN PHYSICS”
On March 11, the seminar was held on “Philosophical problems of modern physics” on occasion of “Science day”, which was declared by Order of President Ilham Aliyev dated April 9, 2018. The participants of the seminar included: faculty deans, professor-teaching and student staff.
Launching the seminar by welcome speech, dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics docent Tamella Ahmadova spoke about significance of the event. She expressed her belief on contribution of the seminar to the increase of efficiency of researches conducted in various fields of science.
Professor of the department of philosophy, sociology and political studies Aziz Mammadov delivered speech about the subject and noted: “Physics is a science about nature and studies different forms, properties and mutual transformation of matter. Socio-economic development of society is built related with achievements of physics, so it is impossible to imagine modern life without physics. Thus, rapid development of technology, which is widely applied in industry, agriculture, transport and communication, information-communication technologies, various fields of culture, medicine and welfare of humans, as well as preparation and exploitation of technical devices are based on application of researched events and law of nature. Dealing with the role of synergetics in scientific research in modern period, the professor pointed out that synergetics is a sphere in which scientific researches intersect. It studies the condition of nature and environment. It combines 15 science fields and stimulates to conduct new studies and reveal new ideas. We need to popularize this field in Azerbaijan”.