Əsas səhifə | Xəbərlər | “Milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında və inkişafında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda növbəti məşğələ
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Mart 2019 13:48
“Milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında və inkişafında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda növbəti məşğələ
Martın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Milli mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında və inkişafında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda növbəti məşğələ keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq ümummilli lider Heydər Əliyevin milli mənəvi dəyərlərin qorunmasına göstərdiyi qayğıdan söhbət açdı. Bildirdi ki, Azərbaycan xalqının çoxəsrlik milli dəyərlərinin qorunub yaşadılması, müasir milli müstəvidə inkişaf etdirilməsi Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Görkəmli dövlət xadimi soykökümüzə qayıdışın, milli hisslərimizin oyanışının xalqımız üçün gərəkliliyini nəzərə almış, bu sahəni hər zaman diqqət mərkəzində saxlamışdır. Milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılması bu gün də öz aktuallığını qoruyub saxlayır. Çünki milli-mənəvi dəyərlərimizin Azərbaycan xalqının formalaşmasına təsiri ilə yanaşı, milli dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsində də xüsusi rolu vardır. Bu baxımdan Ulu öndər Heydər Əliyev məktəbinin gənc nəslə aşılanması ən vacib məsələlərdən biridir. Sevindirici haldır ki, ümummilli liderimizin milli-mənəvi dəyərlərimizin yaşadılması ilə bağlı müəyyənləşdirdiyi ənənələr müqəddəs bir miras kimi qorunur. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi strateji inkişaf kursunun uğurları sayəsində Azərbaycan çağdaş tarixinin intibah mərhələsinə qədəm qoyaraq müstəqil dövlət kimi iqtisadi inkişaf potensialına görə lider ölkəyə çevrildi. Prezident cənab İlham Əliyevin 2016-cı ili “Multikulturalizm ili”, 2017-ci ili “İslam Həmrəyliyi İli” elan etməsini həmrəyliyə, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasına mühüm töhfə olduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. Rektor onu da qeyd etdi ki, respublikanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva çoxşaxəli fəaliyyətində ümummilli liderin zəngin dövlətçilik və idarəçilik fəlsəfəsinə əsaslanaraq milli-mənəvi və intellektual yüksəlişə xidmət edən ideyaların cəmiyyətdə daha da möhkəmlənməsinə çalışmışdır. Azərbaycanın Birinci xanımı ilk növbədə milli maraqların keşiyində duran xadimdir. Məhz Mehriban xanımın birbaşa təşəbbüsü ilə ənənəvi milli musiqinin, ədəbiyyat və poeziyanın inkişafı ilə bağlı olduqca mühüm proqramlar həyata keçirilir. Azərbaycan muğam sənətinin dünyada tanınması istiqamətində də böyük işlər görüldü. İstər milli-mənəvi irsin qorunması və dünya miqyasında təbliği, istər elm və təhsilin səviyyəsinin yüksəldilməsi yönündə həyata keçirdiyi strateji layihələr onun fəal vətəndaşlıq mövqeyində dayanmasının, yüksək mənəvi məsuliyyətinin təzahürüdür.
Folklorşünaslıq elmi tədqiqat laboratoriyasının rəhbəri, filologiya elmləri doktoru, professor Aslan Bayramov “Milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında və inkişafında Heydər Əliyevin rolu”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Böyükxanım Eminli “Novruz – Həmrəylik və birlik bayramı”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Dəyanət Cümənov “Azərbaycan ədəbiyyatında Novruz bayramının adət-ənənələrinin təsviri”, Mühəndislik fakültəsinin I kurs tələbəsi Aysel Vəlizadə “Milli mənəvi dəyərlərimizin qorunması və inkişafında yeni mərhələ”, Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Qəmər Mahmudova “Heydər Əliyev Fondu və müstəqillik dövründə milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Bildirildi ki, ölkəmizdə həmişə yüksək tolerantlıq mühiti hökm sürmüş, milli-mənəvi dəyərlərə hörmət olmuşdur. Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev milli dəyərlərimizin öyrənilməsini, qorunub saxlanılmasını, inkişaf etdirilməsini əsas vəzifələrdən biri kimi irəli sürərək deyirdi ki, bunları qoruyub saxlayan xalq həmişə müstəqillik yolu ilə getmək və müstəqilliyini qorumaq əzmində olacaqdır. Prezident cənab İlham Əliyev bütün sahələrdə olduğu kimi, dini, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması sahəsində də ardıcıl siyasət həyata keçirir, xalqımız da milli-mənəvi dəyərləri yüksək tutaraq daim nəsildən-nəslə ötürür.

Главная страница | Новости | Состоялось очередное занятие на тему «Роль Гейдара Алиева в сохранении и развитии национально-нравственных ценностей»
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Март 2019 13:48
Состоялось очередное занятие на тему «Роль Гейдара Алиева в сохранении и развитии национально-нравственных ценностей»
19 марта в школе Гейдара Алиева Сумгаитского государственного университета было проведено очередное занятие на тему «Роль Гейдара Алиева в сохранении и развитии национально–нравственных ценностей».
Мероприятие со вступительным словом открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он рассказал о заботе общенационального лидера Гейдара Алиева о сохранении национально-нравственных ценностей. Было отмечено, что защита и сохранение многовековых национальных ценностей азербайджанского народа связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Выдающийся государственный деятель придавал важные значение сохранению национальных ценностей в деле воспитания молодого поколения и укрепления государственности. С этой точки зрения школа общенационального лидера Гейдара Алиева играет большую роль в воспитании молодежи. Сохранение национально-нравственных традиций, заложенных общенациональным лидером, очень важно и оно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым. В результате успешного стратегического курса развития страны, Азербайджан вступил в эпоху исторического возрождения и в настоящее время суверенный Азербайджан превратился в одну из лидирующих стран по развитию экономического потенциала. Большим вкладом в развитие национально-нравственных ценностей является объявление Президентом Ильхамом Алиевым 2016 года «Годом мультикультурализма», а 2017 года –«Годом исламской солидарности», Ректор также отметил, что Первый вице–президент республики, президент Фонда Гейдара Алиева, Посол доброй воли UNESCO и İSESCO Мехрибан ханум Алиева в своей многогранной деятельности основывается на богатой философии государственности и управления общенационального лидера и проводит большую работу по укреплению национально-нравственных идей и повышению интеллектуального уровня общества. В первую очередь, Мехрибан ханум Алиева всегда стоит на страже национальных интересов. По её инициативе осуществляются важные проекты, связанные с национальной музыкой, литературой и поэзией. Большая работа проведена в направлении пропаганды в мире азербайджанского национального мугама. Стратегические проекты, которые осуществляются под руководством Мехрибан ханум Алиевой по сохранению национально-нравственных ценностей, их пропаганде в мире, повышению уровня науки и образования являются выражением её гражданской позиции и нравственной ответственности.
На занятии выступили: руководитель научно-исследовательской лаборатории профессор Аслан Байрамов с докладом «Роль Гейдара Алиева в сохранении и развитии национально-нравственных ценностей», зав. кафедрой азербайджанского языка и методики его преподавания, доцент д.ф.ф. Беюкханум Эминли – с докладом «Новруз - праздник солидарности и единства», ст. преподаватель азербайджанской и зарубежной литературы, д.ф.ф.Даянат Джуманов – с докладом «Описание обычаев и традиций Новруза в азербайджанской литературе», студентка I курса факультета Инженерии Айсель Велизаде –с докладом «Новый этап в сохранении и развитии национально-нравственных ценностей», студентка III курса факультета Филологии Гамер Махмудова – с докладом «Фонд Гейдара Алиева и сохранение национально-нравственных ценностей в период независимости». В докладах было отмечено, что наша страна всегда является толерантной, где всегда с уважением относятся к национально-нравственным ценностям. Выдающийся государственный деятель Гейдар Алиев всегда считал важнейшей задачей изучение национальных ценностей, их сохранение и развитие. Такой народ способен сохранить свою независимость и идти по пути развития. Президент Ильхам Алиев проводит последовательную политику по сохранению и развитию национально-нравственных ценностей, которые будут передаваться народом из поколения в поколение.