Əsas səhifə | Xəbərlər | Kimya və biologiya fakültəsində 31 mart -Azərbaycanlıların soyqırımına həsr olunmuş tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Mart 2019 16:03
Kimya və biologiya fakültəsində 31 mart -Azərbaycanlıların soyqırımına həsr olunmuş tədbir keçirildi
Martın 29-da Kimya və biologiya fakültəsində 31 mart - Azərbaycanlıların soyqırımına həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbirdə soyqırımı qurbanlarının və Vətənimiz uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov açaraq erməni-daşnak-bolşeviklərinin 1918-ci ilin martında Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində törətdikləri soyqırımı cinayətləri haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” fərmanında ilk dəfə olaraq bu hadisələrə siyasi və hüquqi qiymət verildi və azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən soyqırımına məruz qalması faktları bütün dünyaya bəyan edildi.
Tədbirdə Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Əmirxan İsayev, Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Musa Mustafayev, Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Xanəhməd Həsənov və tələbələr çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, 31 mart soyqırımı azərbaycanlıların kütləvi surətdə qırğını, repressiyalara məruz qalması, doğma yurdlarından sürgün edilməsi və didərgin salınması XX əsr tarixinin faciəli və dəhşətli səhifələrindəndir. Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı və deportasiya siyasəti mərhələlərlə davam etmişdir. XIX əsrin sonlarında, XX əsrin əvvəllərində, xüsusən 1905-1907-ci illərdə Bakıda və digər bölgələrimizdə dinc azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən qətliamlar ermənilərin bəd niyyətlərini reallaşdırmaq üçün başladıqları soyqırımı siyasətinin növbəti mərhələsi idi. Bu illərdə erməni millətçiləri Bakıda, Gəncədə, Qarabağda, İrəvanda, Naxçıvanda, Ordubadda, Şərur-Dərələyəzdə, Tiflisdə, Zəngəzurda, Qazaxda və başqa yerlərdə dinc azərbaycanlılara qarşı qırğınlar törətmiş, əhali amansızlıqla qətlə yetirilmiş, şəhər və kəndlər yandırılmış və dağıdılmışdır. Çıxışçılar soyqırımla bağlı vacib faktları diqqətə çatdıraraq gənc nəsli öz tarixi keçmişini unutmamağa səslədilər.
Tələbələrin ifasında soyqırımına həsr olunmuş şeirlər səsləndirildi və soyqırımı hadisələrini əks etdirən sənədli film nümayiş etdirildi.

Главная страница | Новости | Проведено мероприятие, посвященное Дню геноцида азербайджанцев - 31 марта
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Март 2019 16:03
Проведено мероприятие, посвященное Дню геноцида азербайджанцев - 31 марта
29 марта на факультете Химии и биологии проведен вечер, посвященный памяти жертв геноцида азербайджанцев.
Минутой молчания присутствующие почтили память жертв геноцида и шехидов, павших в борьбе за Родину.
Вечер открыл декан факультета доцент Махал Мурадов. Он подробно рассказал о преступлениях, которые были совершены армянскими дашнаками и большевиками против азербайджанцев в марте 1918 года в различных регионах Азербайджана. Было отмечено, что в подписанном общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 26 марта 1998 года указе «О геноциде азербайджанцев» впервые дана политическая и правовая оценка этим событиям и мировая общественность узнала об этих фактах.
На мероприятии выступили доцент истории народов Азербайджана и Восточной Европы Амирхан Исаев, зав. кафедрой химии и методики её преподавания доцент Муса Мустафаев, доцент кафедры биологии и методики её преподавания Ханахмед Гасанов. Выступившие отметили, что массовое убийство азербайджанцев в марте 1918 года, политические репрессии, выселение с исторических земель и изгнание их с родных земель - одна из трагических и кровавых страниц истории XX века. Геноцид и депортация азербайджанцев с их исторических земель проводились поэтапно. Депортация азербайджанцев и геноцид, проводимый в их отношении, в конце XIX и начале XX веков, особенно в 1905-1907-ые годы, был очередным этапом реализации политики геноцида армянами. За все прошедшие годы армянские националисты в массовом порядке убивали азербайджанцев в Баку, Гяндже, Карабахе, Иревани, Нахчыване, Ордубаде, Шарур –Даралаязе, Тифлисе, Зангазуре, Газахе и др. районах. Выступающие довели до сведения участников вечера памяти важные факты, связанные с геноцидом.
В исполнении студентов прозвучали стихи, посвященные этим событиям, и был продемонстрирован документальный фильм.