Yerləşdirilmə tarixi : 01 Aprel 2019 12:48
Martın 28-də Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov şura üzvlərini salamladı və gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsis edilmiş “27 Mart - Elm günü” universitetimizdə yüksək səviyyədə qeyd olundu, bütün fakültələrdə əməkdaşların elmi-pedaqoji fəaliyyətlərini əks etdirən stendlər, sərgilər təşkil olundu. “Elm günü”nün yüksək səviyyədə qeyd olunması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir, çünki böyük tələbə kontingenti olan ali təhsil müəssisində gənclərin elmi-tədqiqat işlərinə marağının daha da artırılmasını şərtləndirir.
Sonra Elmi Şuranın gündəliyi təsdiq olundu.
Təhsil və elm üzrə komissiyanın sədri professor Məhəmmədəli Zərbəliyev SDU-da seminar və laboratoriya dərslərinin keçirilməsinin vəziyyəti barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Təhsil və elm üzrə komissiya SDU-nun Elmi Şurasının 23.01.2019-cu il tarixli, 05 nömrəli iclasının qərarı ilə yaradılmış və tərkibi təsdiq edilmişdir. Təhsil və elm üzrə komissiyanın planında SDU-da fəaliyyət göstərən fakültə və onların nəzdindəki kafedraların elmi və elmi-pedaqoji fəaliyyəti, kadr hazırlığı, tədris prosesinin təşkili, çatışmazlıqlar, tövsiyələr, maddi-texniki bazanın vəziyyəti və ondan istifadə, kafedra əməkdaşlarının mühazirə, laboratoriya və seminar dərslərində müasir təlim vasitələrindən istifadəsinin vəziyyəti, respublika və xarici ölkə universitetləri ilə əlaqələri və digər məsələlərin həyata keçirilməsinin vəziyyəti yoxlanılmışdır.
Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri dosent Lalə Bünyatova 2014-2019-cu illərdə TEC-in gördüyü işlər barədə hesabat verdi.
Sonra magistratura səviyyəsinin “MBA (Master of Business Administration – Biznesin idarəedilməsi) proqramı üzrə tədris prosesinin təşkili qaydaları” müzakirə və təsdiq olundu.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 5 (beş) dərs vəsaiti və 6(altı) fənn proqramı daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verilib.
Sonra Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının əməkdaşı Vəlyəddin Nüsrət oğlu Əhmədova həmin kafedra üzrə dosent elmi adının verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatətin qaldırılması qərara alındı. Bununla da, Elmi Şuranın iclası yekunlaşdı.

Yerləşdirilmə tarixi : 01 Апрель 2019 12:48
28-го марта состоялось очередное заседание Ученого совета. Ректор университета профессор Эльхан Гусейнов поприветствовал членов Совета и объявил повестку дня. Он отметил, что в университете на высоком уровне был отмечен День науки, утвержденный указом президента Азербайджана Ильхамом Алиевым. На всех факультетах были организованы стенды, отражающие научно-педагогическую деятельность преподавателей. Это способствовало повышению интереса молодежи к научно-исследовательской работе.
После этого была утверждена повестка дня.
Председатель комиссии по науке и образованию профессор Зарбалиев Мамедали дал подробную информацию об уровне проводимых в СГУ семинарских и лабораторных занятий. Он отметил, что комиссия по науке и образованию была создана решением Ученого совета №5 от 23.01.2019-го года. В планы комиссии по науке и образованию входит проверка научной и научно-педагогической деятельности кафедр и наличия соответствующей материальной базы, выявление недостатков в организации учебного процесса, уровень использования современных технологий на лекциях, лабораторных и семинарских занятиях, контроль за состоянием взаимосвязей университета с другими университетами и другие вопросы.
Председатель Студенческого научного общества доцент Лала Буньятова представила отчет о проделанной работе за 2014-2019 год.
После этого было утверждено методическое пособие «Правила организации учебного процесса по программе МВА (Master of Business Administration – управление бизнесом).
Ученый секретарь профессор Самедов Мухтар сообщил, что с целью получения права на издание учебных пособий (грифа) в Ученый совет поступило 5 учебных пособий и 6 предметных программ. После обсуждения было принято решение представить к печати.
После этого было принято решение направить в НАНА обращение с просьбой присвоить сотруднику кафедры химии и методики её преподавания Ахмедову Валиаддину Нусрет оглу ученого звания доцента.