Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıtın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş debat-natiqlik turnirinə start verildi
Sumqayıtın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş debat-natiqlik turnirinə start verildi
Aprelin 20 -də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Gənclər Təşkilatı və Debat Klubunun təşkil etdiyi Sumqayıtın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş “Beynəlxalq yarışların keçirilməsi ev sahibliyi edən ölkənin inkişafına müsbət təsir göstərir” mövzusunda debat-natiqlik turniri keçirildi.
Tədbirdə Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov Azərbaycanda gənclərə dövlət səviyyəsində göstərilən qayğıdan, prezident cənab İlham Əliyevin gənclərin inkişafı ilə əlaqədar imzaladığı sərəncamların əhəmiyyətindən, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbə-gənclər üçün yaradılmış şəraitdən danışdı, bu səpкili tədbirlərin gənclərin intellektual inkişafına müsbət təsirindən bəhs etdi. Bildirdi ki, universitetimizdə müntəzəm olaraq tələbələr arasında maarifləndirmə işləri aparılır, debat, elmi konfrans və seminar, simpozium, dəyirmi masalar keçirilir və tələbələrimiz fəallıq nümayiş etdirərək uğurla təmsil olunur.
Prorektor mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşərək ölkəmizdə keçirilən beynəlxalq yarışların, beynəlxalq tədbirlərin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycan olduqca böyük, beynəlxalq miqyaslı yarışlara, festivallara, qlobal forumlara, konfranslara - bir sözlə, nüfuzlu tədbirlərə ev sahibliyi edir. Bu miqyaslı tədbirlərin keçirilməsi üçün etimadın göstərilməsi təsadüfi deyil, bu, əlbəttə, ölkəmizin beynəlxalq təşkilatlar qarşısında qazandığı reputasiyanın ifadəsidir.
Qeyd edək ki, Debat Forumunda 23 komanda iştirak etdi. Yarışı universitetimizin tələbələrindən ibarət hakimlərlə yanaşı, Debat Vətəndaş Cəmiyyətinin hakimləri idarə etdilər.

Yerləşdirilmə tarixi : 20 April 2019 13:17
On April 20, debate-oratory tournament was held at Sumgayit State University on “Holding international contests has positive impact on the advancement of host country” co-organized by Student Youth Organization and Debate Club, dedicated to 70th anniversary of Sumgayit.
Vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov spoke about state care to youth in Azerbaijan, significance of orders issued by President Ilham Aliyev on the development of youth and the circumstances created for students at Sumgayit State University. He notified that debates, scientific conferences, seminars, symposiums and round tables are regularly held at our university and our students actively participate there.
Vice-rector highlighted importance of international competitions and events. He said: “Azerbaijan hosts international competitions, festivals, global forums and conferences. This is the expression of reputation of our country.”
It is worth to note that 23 teams took part in Debate Forum. The judges of Debate Civil Society conducted the competition, along with judges of the university.