Əsas səhifə | Xəbərlər | “Yer kürəsi evimizdir” adlı tədbir keçirildi
Aprelin 23-də Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Yer kürəsi evimizdir” adlı tədbir keçirildi.
Tədbirdə Kimya və biologiya fakültəsinin müəllim və tələbə heyəti ilə yanaşı, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Sumqayıt bölməsinin 4 saylı Ərazi idarəsinin sektor müdiri Vüsal İbrahimli, həmin idarənin əməkdaşı Mehdi Xudaverdiyev, 1 nömrəli Uşaq Gənclər İnkişaf Mərkəzinin əməkdaşları: Sevinc Məhərrəmova, Naibə Əliyeva iştirak etdilər. Tədbiri Kimya və biologiya fakültəsinin dosenti Mahal Muradov açaraq iştirakçıları salamladı, Azərbaycan Respublikasının ekoloji siyasəti, iqlim dəyişmələri, ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində görülən işlər barədə məlumat verdi.
Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova ətraf mühit və təbii sərvətlərin qorunmasında ekoloji maarifləndirmənin rolundan və keçirilən tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, “Yer Günü” hər il aprelin 22-də 192 ölkədə qeyd olunur. Məqsəd əhalinin ətraf mühit sahəsində bilik və bacarıqlarının artırılması, gənc nəslin ekoloji mədəniyyət səviyyəsinin təkmilləşdirilməsi və ictimaiyyətin ətraf mühitin birgə mühafizəsinə cəlb olunmasından ibarətdir. Dosent Rəhilə Əhmədova onu da qeyd etdi ki, ölkə rəhbərliyi tərəfindən ekoloji məsələlərə göstərilən xüsusi diqqət və respublikamızın sosial-iqtisadi həyatında son illər əldə olunmuş yüksək nailiyyətlər bundan sonra da ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına yönəldilmiş tədbirlərin həyata keçirilməsində öz müsbət təsirini daha səmərəli göstərəcəkdir.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Sumqayıt bölməsinin 4 saylı Ərazi idarəsinin sektor müdiri Vüsal İbrahimli çıxış edərək ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində gəncləri daha fəal olmağa çağırdı.
Tədbir tələbələrin təqdimatında hazırlanmış Yer kürəsi ilə bağlı maraqlı fakt və məlumatlarla davam etdirildi.

Home | News | The event held entitled “The Earth is our home”
On April 23, the event entitled “The Earth is our home” was held by the organization of Ecology department of Chemistry and Biology faculty.
Along with lecturers and students of the faculty, branch manager of Sumgait section №4 of the Ministry of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan Republic Vusal Ibrahimli, employee of the section Mehdi Khudaverdiyev, workers of the Center for Development of Children and Youth № 1 Sevinj Maharramova, Naiba Aliyeva took part in the event.
Dean of the Chemistry and Biology faculty docent Mahal Muradov welcomed the participants and gave information about ecological policy of Azerbaijan Republic, climate changes and the works done in the sphere of environment protection.
Talking about the importance of the event head of Ecology department, associate professor Rahila Ahmedova said that the aim of the International Earth Day is to draw attention of mankind to the Earth’s ecological system’s sensitiveness and to inspire people to be more attentive towards the planet Earth which is our home. She noted: “Earth Day is marked on April 22 in 192 countries every year. Special care of government shown to ecological issues and achievements gained at socio-economic life of our republic will give its positive results in implementation of measures directed to improve the environment”.
Branch manager of Sumgait section №4 of the Ministry of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan Republic Vusal Ibrahimli delivered speech and called the youth to be more active in protection of environment.