Əsas səhifə | Xəbərlər | “Bu günün şagirdi, sabahın alimi” devizi altında riyaziyyat üzrə fənn olimpiadası keçirildi
“Bu günün şagirdi, sabahın alimi” devizi altında riyaziyyat üzrə fənn olimpiadası keçirildi
Aprelin 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi, sabahın alimi” devizi altında Sumqayıt şəhər məktəblərinin IV-XI sinif şagirdləri arasında riyaziyyat üzrə fənn olimpiadası keçirildi.
Olimpiadanın təşkil edilməsində məqsəd Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 26 yanvar 2015-ci il tarixli Sərəncamı ilə “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin inkişaf strategiyası”nda yeniyetmələrdə erkən yaşlarında elmə maraq yaradılması, istedadlı uşaqların aşkar edilməsi, onların sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə imkan yaradılmasından ibarətdir.
Qeyd edək ki, olimpiadada Sumqayıt şəhəri üzrə 46 məktəbdən 865-ə yaxın şagird iştirak etdi. Hər sinif üzrə iştirakçılara 4 ballıq əmsalla kateqoriyalaşdırılmış 25 test tapşırığı təqdim edildi.

Главная страница | Новости | Состоялась олимпиада по математике под девизом «Сегодня ученик - завтра ученый»
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Апрель 2019 15:43
Состоялась олимпиада по математике под девизом «Сегодня ученик - завтра ученый»
28-го апреля в Сумгаитском Государственном Университете состоялась олимпиада по математике под девизом «Сегодня ученик - завтра ученый» среди учащихся IV – XI классов сумгаитских городских школ, посвященная 96-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Цель проведения олимпиады - вызвать интерес к науке у подрастающего поколения уже в раннем возрасте, выявить талантливых учеников, создать условия для проявления ими своих знаний и умений в условиях здоровой конкуренции. Это мероприятие проводилось в рамках Указа президента азербайджанской республики Ильхама Алиева от 26-го января 2015-го года «Стратегия развития азербайджанской молодежи в 2015-2025 годах».
Отметим, что на олимпиаде приняло участие 865 учеников из 46-ти сумгаитских городских школ. Каждому участнику было предложено 25 тестов, разделенных на категории по 4 балла.