Fizika və elektroenergetika fakültəsinə dekan seçildi
Seçki Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin “Ali təhsil müəssisələrində kafedra müdiri, dekan və dekan müavini vəzifələrinin tutulması Qaydaları”na uyğun olaraq, fakültə əməkdaşlarının ümumi yığıncağında keçirildi. Yığıncağa universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov sədrlik etdi.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı vəzifəsini tutmaq üçün sabiq dekanı, dosent Tamella Əhmədovanın namizədliyi fakültənin mövcud kafedralarında müzakirə olunaraq irəli sürülmüşdür.
Seçki proqramını (platforma) təqdim etmək üçün söz dosent Tamella Əhmədovaya verildi. Dosent Tamella Əhmədova fakültəyə dekan seçkilərində iştirak etmək üçün platformasını təqdim etdi. Bildirdi ki, platformanın əsas istiqamətləri aşağıdakılardır: fakültənin professor-müəllim heyətinin gəncləşməsi və fakültədə xarici əlaqələrin inkişaf etdirilməsi; tələbə kontingentinin bilik səviyyəsinin artırılması; fakültənin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi; məzunların işlə təmin olunması və müəssisələrlə əlaqələrin genişləndirilməsi; fakültədə yeni hazırlanmış laboratoriya stendlərini daha da müasirləşdirmək; açıq səma altında energetika muzeyinin yaradılması və s.
Sonra dosent Tamella Əhmədova rəhbərlik etdiyi fakültənin son 5(beş) ildə xarici əlaqələrindən söhbət açdı. Bildirdi ki, fakültə beynəlxalq layihələrdə iştirak etmək üçün daima axtarışdadır. 2011-2015-ci illərdə Elektroenergetika mühəndisliyi ixtisasına Almaniyanın Təhsil Proqramları üzrə Akkreditasiya Agentliyi (ASİİN) və Mühəndislik üzrə Akkreditasiya üçün Avropa Şəbəkəsi (ENAEE) tərəfindən akkreditasiya şəhadətnaməsi verilmiş, Avropa standartlarına uyğun ixtisas olaraq akkreditasiya olunmuşdur.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin əməkdaşları dekan vəzifəsini tutmaq üçün namizədliyi irəli sürülən dosent Tamella Əhmədova haqqında fikirlərini bildirdilər. Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri, prof. M. Zərbəliyev, Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dos. N. Hacıbalayev, Elektromexanika kafedrasının müdiri dos. T. Hüseynov, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasınını dosenti R. İsmayılov, Elektrotexnika və energetika kafedrasının dosenti R. Dadaşova, SDU-nun Elmi katibi professoru M. Səmədov çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, dosent Tamella Əhmədova ötən beş il müddətində fakültə dekanı vəzifəsini layiqincə yerinə yetirmiş, həmin dövrdə fakültədə həm elm, həm də tədris sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Əsasnaməyə uyğun olaraq fakültənin dekanı vəzifəsini tutmaq üçün dosent T.Əhmədovanın namizədliyi gizli səsvermə yolu ilə səsə qoyuldu.
Gizli səsverməni aparmaq üçün hesablayıcı komissiyanın üzvləri seçildi.
Gizli səsvermədən sonra hesablayıcı komissiyanın sədri prof. M. Zərbəliyev səsvermənin nəticələrini əks etdirən protokolu oxudu. Protokol ümumi açıq səsvermə yolu ilə təsdiq edildi. Səsvermənin nəticələrinə görə, dosent T.Əhmədova Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı vəzifəsinə seçildi.
İclasda çıxış edən rektor bildirdi ki, ölkəmizin kadr potensialının, elmi-mədəni elitasının formalaşmasında xidməti olan universitetimiz bu gün də kadr potensialının inkişafı üçün layihələr gerçəkləşdirir, mühüm uğurlara imza atır. Kadr potensialının, professor-müəllim heyətinin tərkibini zənginləşdirmək, müasirləşdirmək, gəncləşdirmək məqsədi daşıyır. Bu istiqamətdə fakültələrin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Ona görə də fakültələr bilik və bacarıqlarını artırmalı, inkişaf etdirməli, fəaliyyətlərini müasir tələblərə uyğun qurmalıdır.
Dosent Tamella Əhmədovanın rəhbərliyi ilə fakültədə görülən işlərdən, qazanılan uğurlardan, həyata keçirilən layihələr, konfranslar və beynəlxalq əlaqələrdən söhbət açan rektor fakültənin 5 illik fəaliyyətini qənaətbəxş hesab etdiyini bildirərək bununla kifayətlənməməyi və daha böyük hədəflərə doğru irəliləməyin əhəmiyyətini vurğuladı. Rektor professor Elxan Hüseynov dosent Tamella Əhmədovanı təbrik etdi, ona və fakültənin professor-müəllim heyətinə elmi-pedaqoji fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Dosent Tamella Əhmədova göstərilən etimada görə rektora və rəhbərlik etdiyi fakültənin kollektivinə təşəkkürünü bildirdi. Universitetin nüfuzunun artması və qarşıya qoyulan hədəflərə dəstək verilməsi üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırdı.

Главная страница | Новости | Избран декан на факультет Физики и электроэнергетики
24 апреля было проведено переизбрание декана факультета Физики и электроэнергетики, согласно «Правилам по замещению должностей зав. кафедрой, декана и зам. декана в вузах» Министерства образования Азербайджанской Республики.
Избрание декана проводилось на общем собрании сотрудников кафедры под председательством ректора профессора Эльхана Гусейнова.
На должность декана кафедрами факультета была выдвинута кандидатура доцента Тамеллы Ахмедовой, исполнявшей эту должность в предыдущие 5 лет.
Доц. Тамелла Ахмедова представила свою платформу на предстоящие 5 лет: укрепление кадрового потенциала факультета, повышение уровня знаний студентов, расширение международных связей сотрудничества, укрепление материально-технической базы, обеспечение работой выпускников, налаживание связей с предприятиями, модернизация лабораторных стендов, создание музея энергетики под открытым небом и т.д.
Далее доц.Т.Ахмедова рассказала о международных связях факультета за 5 лет, участии в проектах. Она отметила, что в 2011-2015-ые годы специальность «Электроэнергетическая инженерия» получила свидетельство об аккредитации, которую представило Аккредитационное агентство Германии по программам образования (ASİİN). Эта специальность аккредитована как соответствующая европейским стандартам.
Выступившие на собрании зав. кафедрой твердых тел и полупроводников проф.М.Зарбалиев, зав. кафедрой электротехники и энергетики доц. Н.Гаджибалаев, зав. кафедрой электромеханики доц. Т.Гусейнов, доц. кафедры твердых тел и полупроводников Р.Исмаилов, доц. кафедры электротехники и энергетики Р.Дадашова, Ученый секретарь СГУ проф. М.Самедов сказали, что Т. Ахмедова в течение 5 лет достойно выполняла свою работу. За этот период факультет достиг больших успехов и в области образования, и в области науки.
Согласно положению кандидатура Т. Ахмедовой была представлена к тайному голосованию. Для проведения голосования была избрана счетная комиссия.
После голосования председатель счетной комиссии проф. М.Зарбалиев зачитал протокол голосования, который был утвержден. По результатам голосования доц. Т.Ахмедова была избрана деканом факультета на 5 лет.
На собрании выступил ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он сказал, что университет вносит свой вклад в дело воспитания и подготовки квалифицированных кадров. Большая ответственность в этом вопросе ложится на факультеты. Поэтому они должны строить свою работу согласно требованиям современности. Ректор отметил, что за 5 лет под руководством декана доц. Т. Ахмедовой факультет добился больших успехов по осуществлению важных проектов, повышению качества образования, проведению международных и республиканских научных конференций.
Но нельзя останавливаться на достигнутом. Нужно ставить себе новые цели и задачи и стремиться к их выполнению.
Ректор поздравил доц. Т. Ахмедову и пожелал ей и коллективу факультета успехов в научной и педагогической деятельности.
Доц. Т. Ахмедова поблагодарила ректора и коллектив факультета за оказанное доверие. Она сказала, что будет стараться, чтобы работа факультета способствовала повышению авторитета СГУ в республике и за рубежом.