Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Mayın 7-də Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirildi.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan fakültənin dekanı dosent Mahal Muradov bildirdi ki, Heydər Əliyev çox maraqlı, mürəkkəb, zəngin, keşməkeşli bir ömür yolu keçmiş, həyatın bütün çətinliklərindən qalib çıxmış, öz zəhməti, zəkası, fitri qabiliyyəti ilə ən yüksək zirvəyə yüksəlmişdir. Müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı, zəmanəmizin nadir şəxsiyyətlərindən biri Heydər Əliyev çox zəngin irs qoyub getmişdir. Xalqımızın mənəvi sərvəti olan bu zəngin irsi araşdırdıqca respublikamızın son 50 illik həyatında bu nəhəng şəxsiyyətin öz xalqına qırılmaz tellərlə bağlı olduğu, onu ürəkdən sevdiyi, Azərbaycanın inkişafı və tərəqqisi naminə böyük işlər gördüyü, bütün varlığını, həyatını Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsinə həsr etdiyi göz önünə gəlir. Özünün zəngin siyasi fəaliyyəti sayəsində ölkəmizin hərtərəfli inkişafı prosesinə qüvvətli təkan verərək onu daim yüksəliş yoluna çıxaran Heydər Əliyevin Azərb-aycan xalqı və dövləti qarşısında misilsiz tarixi xidmətləri, o cümlədən xalqımızın müstəqillik arzusunun həyata keçməsində, milli dövlətçilik ideyasının gerçəkləşdirilməsində və müasir Azərbaycan dövlətinin yaşadılmasında müstəsna rolu olmuşdu. Heydər Əliyev şəxsiyyətinin böyüklüyü ondan ibarətdir ki, o, sovet dönəmində ölkəmizin gələcək müstəqilliyinin möhkəm iqtisadi əsaslarını yaratmaqla, xalqımızı öz suverenliyi uğrunda mübarizəyə hazırlamağı bacarmış, dövlət müstəqilliyimizin itirilməsi və ölkəmizin parçalanması təhlükəsi yarandığı bir dövrdə xarici və daxili qüvvələrin məkrli cinayətkar hərəkətlərinin qarşısını almaqla sabitlik və əmin-amanlıq şəraiti yaratmış, daha sonra Azərbaycanın inkişaf etmiş bir ölkəyə çevirilməsini şərtləndirən misli görünməmiş quruculuq işləri həyata keçirmişdir.
Azərbayan tarixi kafedrasının baş müəllimi Pərviz Cəfərov çıxış edərək Ulu öndər Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi bir sıra tarixi əhəmiyyətə malik sərəncam və fərmanlardan bəhs etdi, ümummilli liderin dövlərçiliyimizin qorunması naminə gördüyü işlərdən danışdı. Bildirdi ki, dahi şəxsiyyətin ideyaları Azərbaycan dövlətinin strateji inkişaf xəttinin ideoloji əsaslarını təşkil edir. Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasət isə bu gün onun layiqli davamçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.

Главная страница | Новости | Состоялась мероприятие, посвященное 96-ой годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Май 2019 11:47
Состоялась мероприятие, посвященное 96-ой годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева
7 мая на факультете Химии и биологии состоялось мероприятие, посвященное 96-ой годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Прозвучал Государственный гимн.
Мероприятие открыл декан факультета доц. Махал Мурадов. Он сказал, что общенациональный лидер Гейдар Алиев прожил очень интересную, сложную и насыщенную политическую жизнь, но в результате своего трудолюбия, мудрости и способностей он преодолевал любые трудности. Архитектор современного Азербайджана оставил после себя богатое наследие, которое будет изучаться многими поколениями. Гейдар Алиев сыграл большую роль в истории независимости и государственности Азербайджана.
Самое главное значение деятельности общенационального лидера в том, что он создал экономические предпосылки для построения суверенного Азербайджана еще в советские годы.
Ст. преподаватель кафедры истории Азербайджана Парвиз Джафаров в своем выступлении рассказал об указах и постановлениях Гейдара Алиева, имеющих историческое значение, о мерах, предпринятых им по защите нашей государственности. Т.Джафаров отметил, что идеи гениального политика составляют идеологическую основу стратегического государственного развития Азербайджана. Государственную политику, основы которой заложил общенациональный лидер, сегодня продолжает Президент Ильхам Алиев.
В заключение был продемонстрирован видеоролик о жизни и деятельности общенационального лидера. Студенты прочитали стихи и исполнили музыкальные номера, посвященные Гейдару Алиеву.