Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun professoru Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələrinə məharət dərsi keçdi
SDU-nun professoru Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələrinə məharət dərsi keçdi
Mayın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində “Azərbaycanda neft sənayesinin yaranması və inkişaf mərhələləri” mövzusunda müəllim və tələbələrə məharət dərsi keçdi.
Qeyd edək ki, Elmi Şuranın müvafiq qərarı ilə universitetin alimləri Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində məharət dərsləri aparacaqlar. Belə dərslərin keçirilməsi tələbələrin elmi potensialının inkişaf etdirməsinə böyük təkan olacaq.
Professor Əkbər Ağayev “Azərbaycanda neft sənayesinin yaranması və inkişaf mərhələləri” mövzusunun aktuallığından bəhs edərək bildirdi ki, Azərbaycan çox zəngin yeraltı və yerüstü təbii sərvətlərə malikdir. XX əsrdə Azərbaycanın neft sənayesi sürətlə inkişaf etmiş, güclü istehsal bazaları və elmi mərkəzlər yaradılmışdır. Azərbaycan ikinci dünya müharibəsi illərində cəbhəni yanacaqla təmin edərək alman faşizminin məğlubiyyətə uğradılmasında boyük rol oynamışdır. Müharibədən sonrakı illərdə ölkəmizin ən böyük nailiyyətlərindən biri dəniz neft-qaz yataqlarının kəşfi və işlənməsi idi. 1949-cu ildə sahildən 100 kilometr məsafədə, o zaman üçün unikal yataq sayılan Neft Daşlarında dünya təcrübəsində ilk dəfə olaraq açıq dənizdə neft hasil olundu. 1970-1980-ci illər Azərbaycan neftçiləri tərəfindən dənizin daha dərin sahələrinin mənimsənilməsi ilə səciyyələnmişdir. Məhz bu dövrdə görülən məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində neft sənayesi möhkəmlənmiş və onun geniş infrastrukturu yaranmışdır. XX əsrin 70-80-ci illəri Azərbaycan neft sənayesinin böyük nailiyyətləri və inkişafı, maddi-texniki bazasının möhkəmlənməsi illəri kimi yadda qaldı. Həmin illərdə respublikamızın neft sənayesinin bütün uğurları Azərbaycana rəhbərlik etmiş dahi lider Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır. 70-ci illərin əvvəllərindən etibarən Xəzərdə planlı surətdə geoloji-kəşfiyyat işlərinin təşkili və həyata keçirilməsi ümummilli lider Heydər Əliyevin misilsiz tarixi xidmətlərindəndir. 1993-cü ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı respublikamızın siyasi və iqtisadi həyatında taleyüklü dəyişikliklərin təməlini qoydu. 1994-cü il sentyabrın 20-də Bakıda, “Gülüstan” sarayında “Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda “Azəri”, “Çıraq” və “Günəşli” (suyun dərin hissəsi) yataqlarının birgə işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında” Qərbin neft şirkətləri ilə bağlanmış neft Sazişi Azərbaycan Respublikasının müstəqil tarixinin yeni səhifəsini açdı. Sonradan haqlı olaraq “Əsrin müqaviləsi” adlandırılan bu saziş müstəqil, azad Azərbaycanın neft salnaməsinə qızıl hərflərlə əbədi həkk olundu. “Əsrin kontraktı”nın uzadılması ilə bağlı yeni saziş imzalanmışdır. Bu da tarixi hadisədir. 2050-ci ilə qədər daha yaxşı şərtlərlə kontrakt imzalandı. Bu bir daha onu göstərir ki, bizim çox böyük və zəngin təbii resurslarımız var. Bu uğuru Azərbaycana qazandıran Ulu öndər Heydər Əliyevin düşünülmüş və məqsədyönlü siyasəti oldu. Hazırda bu xəttin Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi xalqımızda gələcəyə olan inamı daha da artıraraq ölkəmizi iqtisadi tərəqqi yoluna çıxarır.

Главная страница | Новости | Профессор СГУ провел встречу со студентами Сумгаитского государственного технического колледжа
Профессор СГУ провел встречу со студентами Сумгаитского государственного технического колледжа
15 мая зав. кафедрой нефтехимии и химической инженерии Сумгаитского государственного университета профессор Акпер Агаев встретился с преподавателями и студентами Сумгаитского государственного технического колледжа.
Следует отметить, что согласно решению Ученого совета СГУ преподаватели вуза будут встречаться со студентами колледжа и проводить для них мастер–классы. Такие мероприятия будут служить развитию знаний и повышению потенциала студентов.
Профессор Акпер Агаев рассказал присутствующим о зарождении и развитии нефтяной промышленности в Азербайджане. Он отметил, что Азербайджан обладает очень большими запасами природных богатств. Азербайджанская нефть сыграла большую роль в победе над фашистами во Второй Мировой войне. В 1949-ом году на расстоянии 100 км от берега в море в районе Нефтяных Камней впервые в мире открытым способом стали добывать нефть. В 1970-1980-ые годы азербайджанские нефтяники освоили более глубокие залежи нефти. Эти годы запомнились как годы развития нефтяной промышленности, укрепления его материально-технической базы. Все успехи в этой области тех лет связаны с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Одна из исторических его заслуг - это организация и проведение плановых геологоразведочных работ в Каспийском море.
Возвращение в 1993-ем году общенационального лидера к власти заложило основы многих судьбоносных политических и экономических изменений. 20 сентября 1994 года в бакинском дворце «Гюлистан» был подписан контракт с западными нефтяными компаниями «О совместных разработках месторождений «Азери», «Гюнешли», и «Чыраг» азербайджанского сектора Каспийского моря и их долевом разделе». Позже этот контракт был назван «контрактом века», потому что он открыл новую страницу в истории нефти Азербайджана. Был подписан новый контракт на лучших условиях до 2050 года. Это еще раз доказывает, что у нашей республики очень богатые природные богатства. Этот успех обеспечила Азербайджану мудрая целенаправленная политика общенационального лидера Гейдара Алиева. Эта политическая линия успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым. Наш народ верит в своё светлое будущее и экономический расцвет страны.