Əsas səhifə | Xəbərlər | Tvinninq layihəsi çərçivəsində ekspertlərin iştirakı ilə növbəti seminar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 16 May 2019 14:33
Tvinninq layihəsi çərçivəsində ekspertlərin iştirakı ilə növbəti seminar keçirildi
Mayın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Fransa, Litva, Latviya və Azərbaycanın birbaşa tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən Tvinninq layihəsi çərçivəsində ekspertlərin iştirakı ilə növbəti seminar keçirildi.
Seminarın məqsədi digər ali təhsil müəssisələrində əldə olunmuş təhsil müddətlərinin (kreditlərin) tanınması prosedurlarının müasir tələblərə uyğun olaraq yenilənməsi və tanınma prosesinin səriştə-əsaslı yanaşma əsasında həyata keçirilməsi sahəsində pilot universitetlərə köməklik göstərməkdir.
Əvvəlcə qonaqları Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov qəbul etdi. Prorektor respublikamızın Avropaya inteqrasiya yolunda mühüm addımlar atdığını diqqətə çatdıraraq Avropa İttifaqının Tvinninq layihəsi çərçivəsində əməkdaşlığa xüsusi önəm verildiyindən, Azərbaycanın Avropa strukturlarına inteqrasiyası istiqamətində mühüm nəticələrin əldə olunmasında layihənin əhəmiyyətli rolundan, əməkdaşlığımızın beynəlxalq hüquqi müstəvidə keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qalxmasına müsbət təsirini göstərməsindən bəhs etdi. SDU-nun Tvinninq layihəsində fəallığını qeyd edərək son illər əldə olunan nailiyyətlərdən, tədrisdə praktik biliklərin tətbiqindən, universitetin uğurlu beynəlxalq əməkdaşlığından və hazırda icra olunan Tvinninq layihəsi üzrə seçilən ixtisaslardan danışdı.
Seminarda layihə çərçivəsində seçilmiş proqramlar üzrə tədris aparan professor-müəllim heyəti iştirak etdi.
Tvinninq layihəsinin əlaqələndiricisi Liza Baydanova seminar haqqında məlumat verdi və əhəmiyyət kəsb edən məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırdı. Litvalı ekspert Kristina Stkute isə təqdimatla çıxış edərək təhsil tanınmasının həyata keçirilməsi prosesində kompetensiyalara (əldə olunan bacarıqlara) əsaslanan yanaşmanın əhəmiyyətindən bəhs etdi.Seminar çərçivəsində iştirakçılar təlimin nəticələri haqqında öz düşüncələrini yazdılar. İştirakçıların yazılarına Fransadan olan ekspert Jan-Luk Lomboley tərəfindən şərhlər verildi.
Seminarın sonunda ekspertlər tərəfindən iştirakçıların sualları cavablandırıldı və mövzu ətrafında maraqlı müzakirələr aparıldı.

Главная страница | Новости | В рамках Tvinninq проекта проведён очередной семинар с участием экспертов
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Май 2019 14:33
В рамках Tvinninq проекта проведён очередной семинар с участием экспертов
16 мая в Сумгаитском государственном университете состоялся очередной семинар, осуществляемый при непосредственном партнерстве Франции, Литвы, Латвии и Азербайджана, с участием экспертов.
Целью семинара является обновление процедур признания полученных кредитов на основе опытно-обоснованного подхода и помощь пилотным университетам.
Гостей принял проректор по организации учебной работы и технологиям обучения доц. Натиг Талыбов. Проректор сказал, что республика предпринимает важные шаги на пути интеграции в Европу, а сотрудничеству в рамках Tvinninq проекта уделяется особое внимание. Также проректор отметил, что в сфере интеграции в европейские структуры достигнуты большие успехи, и сотрудничество в правовой плоскости выходит на новый уровень. СГУ активно участвует в Tvinninq проекте. За последние годы в этой области достигнуты успехи. Доц. Н. Талыбов также сказал, что для Tvinninq проекта выбраны специальности, и университет тесно сотрудничает в этой сфере.
В семинаре участвовал профессорско–преподавательский состав, проводящий обучение по избранным программам в рамках проекта.
Координатор Tvinninq проекта Лиза Байданова информировала участников о целях семинара и вопросах, имеющих большое значение. Литовский эксперт Кристина Сткуте выступила с презентацией и рассказала о значении подхода, основанного на компетенциях (освоенных навыках) в процессе признания образования. В рамках семинара участники написали результаты своих впечатлений о занятиях. Французский эксперт Жан–Лук Ломболей прокомментировал их результаты.
В заключение эксперты ответили на вопросы участников, и состоялось обсуждение вопросов, связанных с проектом.