Müəllimlərimiz İnklüziv təhsilin genişləndirilməsi layihəsi çərçivəsində növbəti təlimlərdə
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə UNİCEF və Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi tərəfindən mayın13-dən 15-dək həyata keçirilən “Müəllimlərin inklüziv təhsil sahəsində bacarıqlarının artırılması” layihəsi çərçivəsində Bakı şəhərində inklüziv təhsil üzrə təlimin növbəti hissəsi Müəllimlərin Peşəkar İnkişaf İnstitutunda keçirildi. Təhsil Nazirliyi ilə birgə təşkil edilən təlimdə bir çox ali məktəblərlə yanaşı, Sumqayıt Dövlət Universiteti daxil olmaqla, təhsil müəssisələrini təmsil edən əməkdaşlar iştirak etdilər.Tədbirin məqsədi layihənin əhatə dairəsinə aid müəllimlərin təlim bacarıqlarını artırmaq və onları inklüziv təhsil sahəsində yeni tədris üsullarının tətbiqinə təşviq etməkdir. Təlimi beynəlxalq ekspertlər: Dr.Peter Grimes, Marieke Stevens, Arlene dela Cruz, Tricia Mercado, Kaisa Ligaya hazırlanmış proqram əsasında apardılar.
Təlimlərdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları: Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova, kafedranın əməkdaşları, dosentlər: Sevinc Kərimova, Sevər Mirzəyeva, baş müəllim Ayna Hacıyeva, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri tarix və onun tədrisi kafedrasının baş müəllimi t.f.d Samirə Məmmədova, Əlilliyi olan tələbələr üçün Mərkəzin müdiri və Xarici dillər kafedrasının baş müəllimi Təranə Quliyeva, Azərbaycan dili və onun tədris metodikası kafedrasının baş müəllimi Aynurə Bağırova iştirak etdilər.
Təlimin sonuncu günü müəllimlərə test imatahanı keçirildi. Cavablandırmaq üçün 90 dəqiqə vaxt təyin edilmişdi. İmtahanda açıq tipli suallar da vardı. Testin keçirilməsində məqsəd müəllimlərin fevral ayında qazandıqları biliklərin necə mənimsənilməsini müəyyənləşdirmək, növbəti təlim strategiyalarını təyin etmək idi.

Home | News | OUR LECTURERS AT THE TRAININGS WITHIN THE INCLUSIVE EDUCATION PROJECT
The following training was held at Professional Development Institute of Teachers within the framework of project “Improving the skills of teachers in the field of inclusive education”, implemented on May 13-15 by UNICEF and “Regional Development” Public Unity of Heydar Aliyev Foundation, financed by European Union. The employees of several education institutions and also Sumgayit State University took part in the training, which was jointly held with Education Ministry. The event aims to improve training abilities of teachers and stimulate them to application of new teaching methods in inclusive education sphere. International experts Dr.Peter Grimes, Marieke Stevens, Arlene dela Cruz, Tricia Mercado, Kaisa Ligaya conducted the training on the base of prepared program.
The employees of Sumgayit State University attended the trainings: head of Department of Pedagogy and psychology docent Aytekin Mammadov, associates of the Department: docent Sevinj Karimova, Sevar Mirzayev, senior lecturer Ayna Hajiyeva, chairwoman of International Cooperation Department PhD in history Samira Mammadova, chief of Center for Students with disabilities and senior lecturer of Foreign languages department Tarana Guliyeva, senior lecturer of Department of Azerbaijani language and its teaching methods Aynura Baghirova.
The test exam conducted on the last day of the training for teachers within 90 minutes. The purpose was to determine following training strategies.