Müəllimlərimiz İnklüziv təhsilin genişləndirilməsi layihəsi çərçivəsində növbəti təlimlərdə
Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə UNİCEF və Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi tərəfindən mayın13-dən 15-dək həyata keçirilən “Müəllimlərin inklüziv təhsil sahəsində bacarıqlarının artırılması” layihəsi çərçivəsində Bakı şəhərində inklüziv təhsil üzrə təlimin növbəti hissəsi Müəllimlərin Peşəkar İnkişaf İnstitutunda keçirildi. Təhsil Nazirliyi ilə birgə təşkil edilən təlimdə bir çox ali məktəblərlə yanaşı, Sumqayıt Dövlət Universiteti daxil olmaqla, təhsil müəssisələrini təmsil edən əməkdaşlar iştirak etdilər.Tədbirin məqsədi layihənin əhatə dairəsinə aid müəllimlərin təlim bacarıqlarını artırmaq və onları inklüziv təhsil sahəsində yeni tədris üsullarının tətbiqinə təşviq etməkdir. Təlimi beynəlxalq ekspertlər: Dr.Peter Grimes, Marieke Stevens, Arlene dela Cruz, Tricia Mercado, Kaisa Ligaya hazırlanmış proqram əsasında apardılar.
Təlimlərdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları: Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova, kafedranın əməkdaşları, dosentlər: Sevinc Kərimova, Sevər Mirzəyeva, baş müəllim Ayna Hacıyeva, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri tarix və onun tədrisi kafedrasının baş müəllimi t.f.d Samirə Məmmədova, Əlilliyi olan tələbələr üçün Mərkəzin müdiri və Xarici dillər kafedrasının baş müəllimi Təranə Quliyeva, Azərbaycan dili və onun tədris metodikası kafedrasının baş müəllimi Aynurə Bağırova iştirak etdilər.
Təlimin sonuncu günü müəllimlərə test imatahanı keçirildi. Cavablandırmaq üçün 90 dəqiqə vaxt təyin edilmişdi. İmtahanda açıq tipli suallar da vardı. Testin keçirilməsində məqsəd müəllimlərin fevral ayında qazandıqları biliklərin necə mənimsənilməsini müəyyənləşdirmək, növbəti təlim strategiyalarını təyin etmək idi.

Главная страница | Новости | Очередной тренинг для преподавателей в рамках проекта по расширению инклюзивного образования
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Май 2019 16:35
Очередной тренинг для преподавателей в рамках проекта по расширению инклюзивного образования
13-15 мая в Институте профессионального развития учителей состоялась очередная часть тренинга по инклюзивному образованию в городе Баку в рамках проекта «Повышение навыков преподавателей в области инклюзивного образования», проводимая общественным объединением «Региональное развитие» при материальной поддержке фонда Гейдара Алиева и ЮНИСЕФ. Целью проведения мероприятия было повысить у преподавателей навыки обучения и ознакомить их с новыми методами обучения в области инклюзивного образования. Тренинг, организованный совместно с Министерством образования, вели международные эксперты доктор Петер Гримес, Мариеке Стевенс, Арлене де ла Круз, Тричия Меркадо, Каиса Лигая. В нем приняли участие сотрудники многих высших учебных заведений. Сумгаитский государственный университет представили заведующая кафедрой педагогики и психологии доц. Айтекин Мамедова и сотрудники кафедры доценты Севиндж Керимова, Севяр Мирзоева и ст. преподаватель Айна Гаджиева, руководитель международного отдела, ст. преподаватель кафедры истории и методики ее преподавания д.и.н. Самира Мамедова, руководитель центра студентов инвалидов, ст. преподаватель кафедры иностранных языков Тарана Кулиева, ст. преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики ее преподавания Айнура Багирова.
В заключительный день тренинга преподаватели прошли тестовый экзамен. На решение тестов было отведено 90 минут. Среди тестов были вопросы открытого типа. Целью проведения экзамена было проверить уровень усвоения предоставленного материала и определить будущую стратегию.