Əsas səhifə | Xəbərlər | “İştirak et və öz İİV statusunu öyrən” devizi altında aksiya keçirildi
Mayın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Səhiyyə Nazirliyi QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə bahar fəslində Avropa İİV-nin test həftəsi çərçivəsində “İştirak et və öz İİV statusunu öyrən” devizi altında müayinə və məsləhət aksiyası keçirildi.
Aksiyada Səhiyyə Nazirliyi QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin mütəxəssisləri və universitetin tələbə heyəti iştirak etdilər.
Mərkəzin kommunikasiya üzrə mütəxəssisi Ceyhun Nəcəfov çıxış edərək gənclərə İİV infeksiyası və ondan qorunma üsulları, sağlam və təhlükəsiz həyat tərzi barədə ətraflı məlumat verdi. Virus orqanizmdə inkişaf etdikcə qazanılmış immunçatışmazlığı sindiromuna (QİÇS) səbəb olur. Bu xəstəliyin isə müalicəsi yoxdur. Ola bilər ki, insan bir-iki il heç nə hiss etməsin, amma o başqasını yoluxdura bilər. Ona görə virusu vaxtında aşkarlamaq vacibdir. Bu testdən hər bir vətəndaş keçməlidir.
SDU-nun Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov çıxış edərək tələbələrə QİÇS-in pandemiyasını dünya səhiyyəsinin infeksion xəstəliklər sahəsində ən ciddi problemlərindən biri olduğunu qeyd etdi, narkomaniyaya qarşı mübarizədə daha səmərəli nəticələrə nail olmaq, gəncləri həmin sosial bəladan qorumaq, onlarda sağlam həyat tərzini formalaşdırmaq üçün hamılıqla mübarizə aparmağın, gənclər arasında maarifləndirmə işlərinin vacibliyini vurğuladı. Qeyd etdi ki, bu işdə təkcə dövlət strukturları deyil, cəmiyyətimiz də fəal iştirak etməlidir. Ölkəmizdə gənc nəslə həmişə böyük qayğı ilə yanaşıldığını bildirən prorektor Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu istiqamətdə həyata keçirilən dövlət siyasətindən danışdı. Bildirdi ki, cəmiyyətin gələcəyi hesab olunan tələbələrimiz arasında da bu istiqamətdə mütəmadi olaraq maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirilir.
Sonda anonim müayinə aparıldı. Aksiyadan keçən tələblərə maarifləndirici bukletlər də təqdim edildi.

Главная страница | Новости | Прошла акция под девизом «Участвуй, и узнай свой статус ВИЧ»
17-го мая в Сумгаитском государственном университете в рамках программы «Весенняя европейская неделя тестирования на ВИЧ» при организационной поддержке Центра борьбы со СПИДом Министерства здравоохранения прошла акция под девизом «Участвуй, и узнай свой статус ВИЧ».
В акции приняли участие специалисты Центра борьбы со СПИДом Министерства здравоохранения и студенты университета.
Сотрудник Центра по связям с общественностью Джейхун Наджафов рассказал молодежи о ВИЧ-инфекции и способах предохранения от нее, о необходимости вести здоровый образ жизни. Он так же проинформировал студентов о том, как вирус, попавший в организм человека, переходит в синдром приобретенного иммунодефицита (СПИД). Он отметил, что человек, не подозревающий о своей болезни, может заразить других людей, и поэтому необходимо вовремя обнаружить факт заражения вирусом.
Проректор по гуманитарным вопросам СГУ Рамиз Гусейнов в своем выступлении отметил, что на сегодняшний день пандемия СПИДа одна из самых серьезных проблем в области инфекционных заболеваний, стоящая перед Всемирным здравоохранением. Эффективная борьба с наркоманией, проведение просветительских мероприятий и пропаганда здорового образа жизни среди молодежи может помочь общему делу борьбы против этой болезни. И здесь важно участие не только государственных структур, но и всего общества в целом. Он проинформировал собравшихся о проводимой в этой области политике государства под руководством президента Ильхама Алиева.
В конце мероприятия было проведено анонимное обследование. Студентам, участвовавшим в акции, были розданы буклеты.