SDTK-nın 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Zəka” bilik yarışı keçirildi
Mayın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Zəka” bilik yarışı keçirildi.
Tədbiri Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva açaraq kollektivi yubiley münasibətilə təbrik etdi, kollecin yaranma tarixin və Sumqayıt şəhərinin kimya sənayesinin inkişafındakı rolu haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, kollec 1959-cu ildən fəaliyyət göstərir. Bu il kollecin 60 illik yubileyi qeyd ediləcək. Yubiley münasibətilə tədbirlər planı hazırlanmış və bu tədbirlər planına əsasən tələbələr arasında bilik yarışının keçirilməsi də nəzərdə tutulmuşdur. Dosent Mətanət Pirquliyeva iştirakçı komandalara uğurlar dilədi, təhsillərində yeni-yeni nailiyyətlər arzuladı.
Kollecin tərbiyə işləri üzrə direktor müavini Mehman İsmayılov yarışın qaydaları, doğru cavabların qiymətləndirilməsi barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, yarışın qaydalarına uyğun olaraq, 1-ci yer 150 manat, 2-ci yer 100 manat, 3-cü yerə layiq görülmüş komanda isə 50 manat pulla mükafatlandırılacaq.
Qeyd edək ki, bilik yarışı 2 mərhələdə keçirildi. Birinci mərhələdə ayrı-ayrı şöbələr üzrə müxtəlif ixtisaslardan 5 nəfərdən ibarət 8 komanda iştirak etdi və komandalar 30 sualı cavablandırdılar. Mərhələnin yekununda 4 komanda: “Gənc pedoqoqlar”, “NEO analitiklər”, “Energetiklər” və “Tələbə Gənclər Təşkilatı” final mərhələsinə yüksəldilər. Final mərhələsində 20 sual təqdim olundu. 2-ci mərhələnin nəticələrinə əsasən “Tələbə Gənclər Təkilatı” 1-ci yerə, “Gənc pedoqoqlar” 2-ci yerə, “NEO analitiklər” isə 3-cü yerə layiq görüldülər.

Home | News | “INTELLECT” KNOWLEDGE CONTEST, DEDICATED TO 60TH ANNIVERSARY OF SSTC
On May 21, “Intellect” knowledge contest was arranged, dedicated to 60th anniversary of Sumgayit State Technical College under Sumgayit State University.
Commencing the event, director of Sumgayit State Technical College docent Matanat Pirguliyeva congratulated the collective on occasion of jubilee and gave wide information about institution history of the College and its role in advancement of chemical industry of Sumgayit city. She said: “College has been functioning since 1959. This year we will celebrate 60th anniversary of it. The plan of events has been prepared on this occasion and it is intended to hold knowledge contest among students according to the plan”. Docent Matanat Pirguliyeva wished success to the teams.
Deputy director on behavioral affairs of College Mehman Ismayilov informed about the rules of contest and evaluation of correct answers. He pointed out that the winner of I place will be awarded 150 manats, II place 100 manats, III place 50 manats.
It should be noted that the competition was held in 2 stages. At first stage, 8 teams took part from different specialties. The teams responded 30 questions. 4 teams qualified to final stage – “Young pedagogues”, “NEO analysts”, “Power engineers” and “Student Youth Organization”. 20 questions presented in final stage. According to the outcomes of II stage, “Student Youth Organization” was awarded I place, “Young pedagogues” II place, “NEO analysts” III place.