SDU-da “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu bugünkü müstəqil Azərbaycan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir” mövzusunda məşğələ keçirildi
Mayın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu bugünkü müstəqil Azərbaycan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir ” mövzusunda məşğələ keçirildi.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq 28 May Respublika Günü münasibətilə kollektivi təbrik etdi və bu günün əhəmiyyəti haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, 28 May 1918-ci il tarixində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması Azərbaycan xalqının tarixində çox böyük bir hadisədir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti gərgin və mürəkkəb ictimai-siyasi şəraitdə cəmi 23 ay fəaliyyət göstərsə də, sonrakı nəsillərin yaddaşında xalqımızın tarixinin ən parlaq səhifələrindən biri kimi həmişə qalacaqdır. O, demokratik dövlət quruculuğu, iqtisadiyyat, mədəniyyət, təhsil, səhiyyə, hərbi quruculuq sahələrində atdığı mühüm addımları başa çatdıra bilməsə də, onun qısa müddətdə həyata keçirdiyi tədbirlər xalqımızın tarixində silinməz iz buraxmış, milli dövlətçilik ənənələrimizin bərpası işində böyük rol oynamışdır.
XX əsrin 90-cı illərinin əvvəlində Azərbaycan keçmiş SSRİ-nin dağılması nəticəsində yenidən öz müstəqilliyinə qovuşdu. 1993-cü ildə xalqın təkidli tələbi ilə respublikanın siyasi rəhbərliyinə gələn ümummilli lider Heydər Əliyev müstəqilliyimizi daha da əbədi və dönməz etdi. Ulu öndərin respublikada uğurla gerçəkləşdirdiyi siyasət xalqımızın tarixi-mədəni yaddaşını özünə qaytararaq milli mənlik şüurunu inkişaf etdirdi, azərbaycançılıq məfkurəsi işığında müstəqillik arzularının güclənməsi və yaxın gələcəkdə yenidən həqiqətə çevrilməsinə zəmin yaratdı. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə formalaşmış parlamentarizm ənənələri keyfiyyətcə yeni mərhələdə yaşayır, inkişaf edir, ölkəmizin tərəqqisinə, yüksəlişinə töhfə verir. Prezident cənab İlham Əliyev 2018-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzalayaraq bu əlamətdar hadisənin dövlət səviyyəsində layiqincə qeyd edilməsini qarşıya məqsəd kimi qoydu. Azərbaycan xalqı ötən dövr ərzində milli dövlətçilik atributlarının bir çoxunu qoruyub saxlaya bildi. Bu gün ölkəmiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dünyanın ən sürətlə inkişaf edən, yeniləşən, müasirləşən, demokratikləşən dövlətinə çevrilmişdir. Qazanılan uğurlar Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə mövqeyini də əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirir.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu bugünkü müstəqil Azərbaycan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir ”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti, Azərbaycan Respublikasının əməkdar müəllimi Bəhram Məmmədli “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrü atributlarının bərpasında Heydər Əliyevin rolu”, həmin kafedranın baş müəllimi Samir Məhərrəmov “Heydər Əliyevin memarı olduğu Müstəqil Azərbaycan və Xalq Cümhuriyyətinin ənənələri”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Şəhla Əhmədova “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti beynəlxalq münasibətlər sistemində”, həmin kafedranın baş müəllimi Nöfəl Abdullayev “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin daxili siyasəti”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs magistrantı Şəbnəm Şixzadayeva “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin təhsil siyasəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək bünövrəsi 101 il bundan öncə qoyulmuş müstəqil Azərbaycanımızın son illərdə qazandığı ölçüyəgəlməz uğurlardan, bu uğurların miqyasının ümummilli liderimizin idyelarının layiqli davamçısı möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyev cənabları tərəfindən daha da artırıldığından bəhs etdilər. Bildirdilər ki, bugünkü müstəqil Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin hüquqi varisidir. Cəmi 23 ay fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, cümhuriyyət dövründə həyata keçirilən tədbirlər müstəqil dövlətçiliyimizin əsaslarının yaradılması və gələcək inkişaf yolunun müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir. Biz bu gün Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixini, onun görkəmli şəxsiyyətlərinin fəaliyyətini dərindən öyrənməli, ideyalarını təbliğ etməli, təcrübəsindən bəhrələnməliyik.

Home | News | THE TRAINING ON “INDEPENDENT AZERBAIJAN, WHICH IS FOUNDED BY HEYDAR ALIYEV, IS THE HEIR OF AZERBAIJAN DEMOCRATIC REPUBLIC”
Yerləşdirilmə tarixi : 27 May 2019 14:50
THE TRAINING ON “INDEPENDENT AZERBAIJAN, WHICH IS FOUNDED BY HEYDAR ALIYEV, IS THE HEIR OF AZERBAIJAN DEMOCRATIC REPUBLIC”
On May 27, the training was held on “Independent Azerbaijan, which is founded by Heydar Aliyev, is the heir of Azerbaijan Democratic Republic” at Heydar Aliyev Center of Sumgayit State University.
Rector of university prof.Elkhan Huseynov started the event, congratulated the collective on occasion of 28 May Republic Day and gave wide information about the significance of the day. He widely spoke about the establishment and achievements gained during 23 months of activity of Azerbaijan Democratic Republic. Rector notified: “Being considered as a glorious page of history, logical conclusion of national struggle for independence, the Azerbaijan Democratic Republic is one of the memorable phases of our national statehood history. Besides that, it is the first parliamentary republic in Turkish and Islamic world and an example of first democratic, juridical and secular state. During these years significant works were done to involve the population in education and enlighten them, as well as Azerbaijan gained success in the field of foreign policy. After collapse of Azerbaijan Democratic Republic, our nation didn’t recede even a step from the purpose of national struggle for freedom, despite the establishment of Soviet power in Azerbaijan. In 1991 Azerbaijani people restored the independence for the second time by demonstrating great volition and high public consciousness and thousands of martyrs. Certainly, great leader Heydar Aliyev had important works in preserving the independence gained for the second time, reinforcement and recognition of the country globally. Strong will, prescient policy and other significant features rescued Azerbaijan statehood from the danger of destruction and so, new development phase of statehood commenced, our freedom became eternal and forever.” Professor also highlighted that 2018 was declared “Year of Azerbaijan Democratic Republic” by President Ilham Aliyev.
The following persons delivered presentations in the event: head of the Department of Azerbaijani and Eastern European nations’ history Shirkhan Salimov – “Independent Azerbaijan, which is founded by Heydar Aliyev, is the heir of Azerbaijan Democratic Republic”, docent of the Department, honored teacher Bahram Mammadli – “The role of Heydar Aliyev in restoration of attributes of Azerbaijan Democratic Republic”, senior lecturer Samir Maharramov – “The traditions of independent Azerbaijan and Azerbaijan Democratic Republic”, lecturer of the Department of History and its teaching methods Shahla Ahmadova – “Azerbaijan Democratic Republic in international relations system”, senior lecturer Nofel Abdullayev – “Domestic policy of Azerbaijan Democratic Republic”, II course master student of History and geography faculty Shabnam Shikhzadayeva – “Education policy of Azerbaijan Democratic Republic”. They widely spoke about historical and political aspects of establishment of first democratic republic of Muslim East in Azerbaijan, as well as hard and honorable way and the reasons of republic’s collapse. They notified that, despite a short life of 23 months, there was success in education, health, economics and in other fields. Celebration of the 101st anniversary of ADR solemnly is the sign of respectful approach of President Mr. Ilham Aliyev to the past, present and future of our nation.