Kimya və biologiya fakültəsində Respublika Günü münasibətilə tədbir keçirildi
Tədbiri Kimya və biologiya fakültəsinin təlim tərbiyə işləri üzrə dekan müavini Sabir Ələkbərov açaraq bayram münasibətilə iştirakçıları təbrik etdi. Bildirdi ki, hər bir xalqın ən qiymətli sərvəti onun sahib olduğu dövlət müstəqilliyidir. Azərbaycan xalqı XX əsrdə iki dəfə müstəqillik əldə edib. 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması ilə Şərqdə ilk dəfə demokratik dövlət quruluşunun əsası qoyulub. O, bu tarixi günün Azərbaycan xalqının həyatına böyük və əlamətdar hadisə kimi daxil olduğunu və Şərqdə ilk demokratik dövlət quruluşunu yaratmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin istiqlaliyyətimizi elan edərək xalqımızın müstəqillik əzmini nümayiş etdirdiyini söylədi. Cəmi 23 ay fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, ilk respublika dövründə həyata keçirilən tədbirlərin müstəqil dövlətçiliyimizin əsaslarının yaradılması və gələcək inkişaf yolunun müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi.
Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri Musa Mustafayev, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Əmirxan İsayev və tələbələr çıxış edərək Şərqdə ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixinin öyrənilməsi, bununla bağlı arxiv sənədlərində və materiallarında əks olunan məlumatların xalqımıza çatdırılması istiqamətində Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin göstərdiyi xidmətlərdən söz açdılar. Bildirildi ki, Ulu öndər hər zaman xalqımızın dövlətçilik tarixində parlaq rol oynamış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin, cümhuriyyət xadimlərinin fəaliyyətinə obyektiv və yüksək qiymət vermiş, müstəqil Azərbaycan Respublikasının Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olduğunu dəfələrlə bəyan etmişdir.

Yerləşdirilmə tarixi : 27 May 2019 15:25
Deputy dean of Chemistry and biology faculty Sabir Alakbarov launched the event and congratulated everyone on this occasion. He said: “The most precious wealth of every people is their state independence. Azerbaijani nation gained it twice in XX century. Azerbaijani people were released from colonial subjection of tsarist Russia which lasted more than a century, on May 28, 1918 and founded first democratic republic of East. Despite a short life of 23 months, first activities of the republic had significant impacts on establishment of the independent statehood bases and determining future improvement”.
Head of the Department of Chemistry and its teaching methods Musa Mustafayev, docent of the Department of Azerbaijani and Eastern European nations’ history Amirkhan Isayev and students delivered speech and spoke about the services of national leader Heydar Aliyev in studying the history of Azerbaijan Democratic Republic and delivering the information to people about ADR. It was noted that the Republic founded national statehood traditions for XX century East, which is the glorious page of our history, logical consequence of national freedom struggle and has an important role in our present statehood history.