Sumqayıt Dövlət Universitetində növbəti “Açıq qapı” günü keçirildi
İyunun 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri və təhsil alan tələbələrin valideynlərinin iştirakı ilə növbəti ənənəvi “Açıq qapı” günü təşkil edildi. “Açıq qapı” gününün keçirilməsi barədə sdu.edu.az portalında əvvəlcədən məlumat yerləşdirilmişdi.
Qonaqları universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov qarşılayaraq ali məktəbdə aparılan işlər və yaz imtahan sessiyasının təşkili və gedişi, imtahan qaydaları, imtahan prosesində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi üçün həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Təhsil nazirinin imtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə imzaladığı əmrinə əsasən imtahanlar mövcud qaydalara uyğun təşkil edilir, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflıq və obyektivlik təmin olunur. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, imtahanlar bir qayda olaraq yazılı formada aparılır. İmtahan başa çatdıqdan sonra cavab blankları imtahan- yoxlanma qərargahında kodlaşdırılaraq, müəllimlər tərəfindən yoxlanılır və nəticələr elan olunur. Yazılı imtahanda müsbət qiymət alan tələbələr qiymətlərini artırmaq üçün ərizə ilə müraciət etdikdə onlardan apelyasiya komissiyasının üzvlərinin və fakültə dekanlarının iştirakı ilə şifahi imtahan götürülür, cavab qaneedici olduqda qiyməti artırılır, əks halda əvvəlki qiymət saxlanılır. Sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların mövcud qaydada araşdırılması və həll edilməsi məqsədilə qərargah və onun nəzdində universitet üzrə «Qaynar xətt» yaradılıb, universitetin tədris binalarında müraciət və təkliflər qutuları asılıb. Prorektor onu da qeyd etdi ki, imtahan başlayandan mütəmadi olaraq universitetdə İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, valideynlər, ictimaiyyət nümayəndələri, qeyri-hökumət təşkilatları və kütləvi informasiya vasitələri rəhbərlərinin iştirakı ilə SDU-da və eyni zamanda Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində imtahan prosesi izlənilir.
Sonra dosent Ramiz Hüseynov fakültə dekanları, KİV nümayəndələri və valideynlər imtahanların gedişini izləmək üçün ayrı-ayrı fakültələr üzrə keçirilən imtahan otaqlarında, Qiymətləndirmə və keyfiyyətə nəzarət bölməsində oldular. İmtahan nəticələrinin ədalətli qiymətləndirilməsini yaxından izləyən valideynlər övladları üçün yaradılmış əlverişli təhsil mühitindən razı olduqlarını bildirdilər.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете состоялся очередной «День открытых дверей»
В Сумгаитском государственном университете состоялся очередной «День открытых дверей»
4 июня в СГУ был проведён очередной «День открытых дверей» для представителей СМИ и родителей студентов. О проведении «Дня открытых дверей» было заранее объявлено на портале sdu.edu.az.
Гостей встретил проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов. Он рассказал о проведенных в вузе мероприятиях, подготовке к весенней экзаменационной сессии, порядке проведения экзаменов, обеспечении объективности и прозрачности в процессе экзаменов. Было отмечено, что экзамены будут организованы и проведены согласно приказу, подписанному министром образования, и правилам их проведения, с обеспечением объективности и прозрачности. Проректор также сказал, что, как правило, экзамены проводятся в письменной форме. После сдачи студентами экзаменов их работы поступают в штаб проверки экзаменов, кодируются, проверяются преподавателями и их результаты объявляются студентам. Студенты, получившие положительные оценки могут обратиться с заявлением о повышении своей оценки. С участием членов апелляционной комиссии и декана факультета проводится устный опрос студента. Оценка студенту повышается, если он ответил на дополнительные вопросы. Для решения спорных и конфликтных вопросов, возникающих в ходе экзамена, в университете создан штаб и горячая линия, а во всех корпусах размещены урны для обращений и предложений. Проректор отметил, что в СГУ, а также в Сумгаитском государственном техническом колледже при университете с начала экзаменов за их ходом наблюдают члены Общественного контроля, Консультационного совета, родители, представители общественности, неправительственных организаций и СМИ.
Затем проректор Р. Гусейнов, деканы, представители СМИ и родители побывали в аудиториях, где проводились экзамены, в Отделе оценивая и контроля качества. Родители выразили удовлетворение по поводу проведения процесса экзаменов и их оценивания.