Yerləşdirilmə tarixi : 17 İyun 2019 13:51
İyunun 14-də Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov şura üzvlərini salamladı,15 iyun - Milli Qurtuluş Günü münasibətilə kollektivi təbrik etdi. Tariximizə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil olmuş 15 iyun sadəcə təqvim bayramı deyil, böyük ictimai, siyasi və tarixi əhəmiyyətə malik bir gündür. Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin 1993-cü il iyunun 15-də yenidən hakimiyyətə qayıdışının xalqımızın çoxəsrlik tarixinə taleyüklü möhtəşəm siyasi hadisə kimi daxil olduğunu diqqətə çatdırdı. Rektor gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. Sonra gündəlikdə olan məsələlər müzakirə olundu.
SDU-da tədris olunan fənlərin fənn proqramları və sillabuslarla təminatının vəziyyəti və onların dövlət standartlarına uyğunluğu barədə universitet üzrə yaradılmış işçı qrupun rəhbəri dosent İlqar Səfərli məlumat verdi. Qeyd etdi ki, universitetin bütün kafedralarında fənn proqramları və sillabusların hazırlanması kifayət qədər sistemli və dövlət standartlarına uyğun formada keçirilir.
SDU-nun növbəti akkreditasiyasına hazırlıq işlərinin təşkili və hazırlıq işlərinin davam etdirilməsi məqsədilə özünütəhlil komissiyasının yaradılması barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov məlumat verdi və 29 nəfərdən ibarət özünütəhlil komissiyasının tərkibi təsdiq edildi.
Azərbaycan Universitetlərində Keyfiyyətin Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və inkişafı ERASMUS+ EQAC layihəsinin icrasının vəziyyəti və SDU nümayəndə heyətinin layihə çərçivəsində İspaniya Krallığının Alikante Universitetinə ezamiyyətinin nəticələri haqqında Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d Samirə Məmmədova məlumat verdi.
Sumqayıt şəhər orta məktəb şagirdləri arasında SDU-da keçirilən fənn olimpiadalarının yekunları haqqında fakültə dekanları ətraflı çıxış etdilər.Qeyd etdilər ki, Sumqayıt şəhərinin orta məktəb şagirdləri arasından kifayət qədər istedadlı şagirdlər aşkar edilmiş və onlar Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi tərəfindən fəxri fərman və hədiyyələrlə mükafatlandırılmışdır.
Aprel-may aylarında SDU-da keçirilən elmi konfransların nəticələri barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov məlumat verdi. Bildirdi ki, SDU-da keçirilən bütün konfranslar yüksək təşkilatçılıqla, İKT sistemindən maksimum və səmərəli istifadə etməklə, xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrindən nüfuzlu alimlərin iştirakı və konfrans materiallarının konfransdan əvvəl nəfis tərtibatda nəşr olunması ilə həyata keçirildi.
Cari məsələlər üzrə Elmi Şuraya təqdim olunan tədris planlarının və tədris vəsaitlərinin müzakirəsi aparıldı.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov qeyd etdi ki, Mühəndislik fakültəsi üzrə Nəqliyyatda daşımaların və idarə edilməsinin təşkili mühəndisliyi ixtisası praqnoz planda nəzərdə tutulub, fakültənin mütəxəssisləri tərəfindən baxılıb və razılaşdırılıb. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris planı təsdiq olundu.
Sonra Elmi katib professor Muxtar Səmədov Elmi Şuraya daxil olan 15 tədris vəsaiti haqqında məlumat verdi. Hər bir tədris vəsaiti müzakirə olundu və nəşr olunmasına icazə verildi. Bununla da Elmi Şuranın iclası başa çatdı.

Yerləşdirilmə tarixi : 17 Июнь 2019 13:51
14 июня состоялось очередное заседание Ученого совета СГУ. Ректор профессор Эльхан Гусейнов поприветствовал присутствующих и поздравил с Днём национального спасения – 15 июня. Этот праздник вошёл в историю азербайджанского народа как праздник, имеющий общественное, политическое и историческое значение. Возвращение к руководству страной общенационального лидера Гейдар Алиева 15 июня 1993 года стало величайшим, судьбоносным политическим событием в жизни страны.
Затем ректор ознакомил членов Ученого совета с повесткой дня.
Об обеспеченности преподаваемых дисциплин программами и силлабусами и соответствию их государственными стандартам информировал руководитель рабочей группы Ильгар Сафарли, созданной в университете для решения этих вопросов. Он отметил, что на всех кафедрах программы и силлабусы составлены и систематизированы в соответствии с государственными стандартами.
О создании комиссии по самоанализу с целью организации подготовительных и организационных работ по очередной аккредитации выступил проректор профессор Рамазан Мамедов. Была утверждена комиссия по самоанализу в составе 29 человек.
Зав. Отделом международного сотрудничества. Д.ф.п.и.Самира Мамедова рассказала о создании центров по обеспечению качества в азербайджанских университетах, состоянии выполнения проекта ERASMUS+ EQAC и поездке представителей СГУ в Университет Аликанте Испанского Королевства в рамках этого проекта.
О результатах олимпиад по различным предметам, проведённым среди учеников средних школ города, выступили деканы факультетов. Они отметили, что по итогам олимпиады выявлено много способных и талантливых учащихся, которые были награждены Почетными грамотами и подарками руководством СГУ.
О результатах научных конференций, проведенных в СГУ в апреле –мае, информировал проректор по научной работе и инновациям Рамазан Мамедов. Он отметил, что все конференции, проведенные в СГУ, отличались высокой организацией, максимальным и эффективным использованием систем ИКТ, участием авторитетных международных ученых ведущих вузов мира и качественным изданием сборника статей, представленных на конференцию.
Было проведено обсуждение учебных планов и учебных пособий, представленных на Ученый совет.
Проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения доц. Натиг Талыбов отметил, что в перспективном плане на инженерном факультете предусмотрена специальность «Транспортные перевозки и организация управления ими». После обсуждений учебный план был утверждён.
В заключение Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов сделал сообщения о 15-ти учебных пособиях, поступивших в Ученый совет. Каждое из учебных пособий было обсуждено в отдельности, и они были рекомендованы к печати.