Görkəmli alim Ramazan Məmmədovun 75 illik yubileyi qeyd edildi
İyulun 1-də universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor, görkəmli alim və pedaqoq Ramazan Məmmədovun 75 illik yubileyi qeyd edildi.
Yubiley münasibətilə Ramazan Məmmədovu təbrik edən SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək onun geniş elmi və təşkilatı fəaliyyətindən, alimin mənalı ömür yolundan, elmimizə verdiyi dəyərli töhfələrdən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ramazan Məmmədov uzun illərdir, çoxşaxəli fəaliyyəti, müdrikliyi və sadəliyi ilə ətrafındakı insanların, işlədiyi kollektivin hörmət və ehtiramını qazanıb. Bütün həyatını, fəaliyyətini xalqımızın mənəviyyatının zənginləşməsinə həsr etdiyini qeyd edən rektor bildirdi ki, o, halal zəhməti, intellekti, zəkası, dərin düşüncəsi ilə elmin yüksək pilləsinə ucalmış görkəmli elm xadimidir. Ramazan Məmmədovu universitetin sütunlarından hesab edən rektor onun elm və xalq qarşısındakı böyük xidmətlərinə görə ölkə başçısı tərəfindən "Əməkdar müəllim" fəxri adına layiq görüldüyünü xatırlatdı. Bildirdi ki, böyük alim nəinki Azərbaycanda, onun hüdudlarından kənarda da sevilir. Çoxsaylı mükafatlara layiq görülən alimimiz Rusiya paytaxtında keçirilən III Moskva Beynəlxalq təhsil sərgisində iştirak edərək Təbii biliklər Akademiyasının Elmi-Nəşriyyat Mərkəzinin diplomu ilə təltif olunmuşdu.
Bu gün professor Ramazan Məmmədov uzunmüddətli səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə və 75 illik yubileyi münasibəti ilə Təhsil Nazirliyinin fəxri fərmanı ilə təltif olundu. Bu münasibətlə də Ramazan Məmmədovu təbrik edir, ona elmi-pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.
Digər profesor və müəllimlər də görkəmli alimin səmərəli elmi fəaliyyətindən, dilçilik elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışdılar.
Yubiliyar ona ünvanlanan təbriklərə görə Təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramova, SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynova, eyni zamanda bütün professor-müəllim heyətinə minnətdarlığını bildirdi.
Qeyd edək ki, professor Ramazan Məmmədov 1944-cü il iyulun 1-də Qax rayonunun Qum kəndində anadan olub. 1968 - 1973-cü illərdə M.F. Axundov adına Azərbaycan Pedaqoji Rus dili və Ədəbiyyatı İnstitutunda orta məktəbdə rus dili və ədəbiyyatı ixtisası üzrə təhsil almış, dərs əlaçısı, Lenin təqaüdçüsü olmuş, institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. O, Elmi şuranın qərarı ilə Rus dilinin fonetikası kafedrasında işləmək üçün institutda saxlanılmışdır. 1991-ci ilədək baş laborant, müəllim, baş müəllim, dosent, dekan müavini vəzifələrində işləmişdir.1974-1977-ci illərdə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin aspiranturasında təhsil almış, “Azərbaycanlıların rusca nitqində fonetik interferensiya” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək filologiya elmləri namizədi elmi dərəcəsi almışdır. 1980-1984-cü illərdə SSRİ Ali və Orta İxtisas Təhsili Nazirliyinin göndərişi ilə Əfqanıstan Demokratik Respublikasında elmi-pedaqoji ezamiyyətdə olmuş, Kabil Universitetində eyni vaxtda dosent, kafedra müdiri, universitet partiya təşkilatının katibi, Əfqanıstanda Rus dilinin tədrisi üzrə Metodik Birləşmənin sədr müavini vəzifələrində çalışmışdır. 1991-ci ildən 2014-cü ilədək Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) dosent, professor, kafedra müdiri vəzifələrini icra edərək, 2014-cü ildən SDU-da Elm və innovasiyalar üzrə
prorektor vəzifəsinə təyin olunmuşdur. Azərbaycan və rus dillərini müqayisəli tədqiq edir. 1978-ci ildə namizədlik, 2009-cu ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. Azərbaycan, rus, ingilis dillərində 150-dən artıq elmi, elmi-metodik və publisistik əsəri, o cümlədən 8 monoqrafiyası və dərs vəsaiti nəşr olunmuşdur. Professor Ramazan Məmmədovun elmi maraq dairəsi dilçiliklə məhdudlaşmır. O, 1962-ci ildən sakini olduğu Sumqayıt şəhərinin vurğunudur. Ömrünün 26 ilini doğma şəhərinin 1988-ci ilin fevralında erməni və ermənipərəst millətçi-separatçı qüvvələr tərəfindən törədilmiş kütləvi iğtişaşların elmi-sosioloji tədqiqinə, bu faciəvi hadisələrin Azərbaycan-Ermənistan - Dağlıq Qarabağ qarşıdurması ilə bağlılığı probleminin araşdırılmasına həsr etmişdir. Problemə həsr edilmiş və Azərbaycan, rus, ingilis dillərində nəşr olunmuş bir sıra silsilə məqalələrin, konfrans materiallarının və yeddi monoqrafiyanın müəllifidir. Qəlbi vətən, torpaq sevgisi ilə döyünən vətəndaş alimin əməyi daima yüksək qiymətləndirilmişdir. Müxtəlif illərdə respublika, ittifaq və xarici ölkə səviyyəli tərifnamələrlə, fəxri fərmanlarla, 1965-ci ildə “XX let Pobedı v Velikoy Oteçestvennoy voyne” Yubiley medalı ilə, 1984-cü ildə Əfqanıstan Respublikasının “Eftexor” ordeni ilə, 2012-ci ildə “Azərbaycan Respublikası Qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif olunmuşdur. Həyatının mənalı illərini Sumqayıt Dövlət Universitetinin, ölkənin kadr potensialının inkişafına, iqtisadi potensialın intellekt kapitalına çevrilməsinə həsr edən professor Ramazan Məmmədovun Moskva Beynəlxalq Təhsil Salonunun Təbii Biliklər Akademiyasının Elmi-Kəşfiyyat Mərkəzi” nin diplomuna layiq görülməsi universitetimiz üçün mühüm elmi nailiyyətdir.

Yerləşdirilmə tarixi : 01 July 2019 15:34
On July 1, 75th anniversary of Ramazan Mammadov marked at SSU, vice-rector for Science and Innovations, professor, outstanding scholar and pedagogue.
Congratulating Ramazan Mammadov on occasion of jubilee, rector of SSU prof.Elkhan Huseynov spoke about his extensive scientific and organizational activity and contributions to our science and education. He notified that Ramazan Mammadov has earned respect and honor of people around him and collective with his activity, wisdom and simplicity. He recalled award of Ramazan Mammadov with “Honorary teacher” by country head for his great services for science. He took part in III Moscow International Education Exhibition in Russia and awarded the diploma of Scientific-publishing center of Academy for Natural sciences.
Today Ramazan Mammadov was awarded honorary diploma of Education Ministry on occasion of his 75th jubilee for his efficient scientific-pedagogical activity. We congratulate him on this occasion and wish him success.
Other professors and lecturers also highlighted his contributions to the advancement of linguistics.
The professor expressed his gratitude to Education Minister Jeyhun Bayramov, SSU rector Professor Elkhan Huseynov and professor-teaching staff for addressed congratulations.
It is worth to note that Ramazan Mammadov was born on the 1st of July, 1944 at Gum village of Gakh region. He graduated from Azerbaijan Pedagogical Institute named after M.F. Akhundov (now Baku Slavic University) in 1973, Faculty of Philology on specialty of the Russian language and literature teacher with distinguished diploma. He was granted by Lenin scholarship. In 1974-1977 he continued his PhD education at Moscow State University named after M.V.Lomonosov. R.Mammadov was on mission at Kabul University of the Republic of Afghanistan supported by the High and Secondary Education Ministry of the USSR in 1980-1984. He worked as a deputy dean and a secretary of Communist party organization of Soviet specialists, vice-chairman of the Methodic Commission on the Russian language in Afghanistan. He was awarded with honorary diplomas by the Embassy and University Administration of the Republic of Afghanistan. He has been working as an associate professor, professor and head of the Russian language Department at Sumgayit State University (SSU) from 1991 till 2014. He was appointed as a vice-rector for Science and Innovation on the 8th of May, 2014. He is a Doctor of philological sciences, professor. He is researching Azerbaijani and Russian languages comparatively. More than 150 scientific, technical and journalistic works, including 8 monographs and textbooks
have been published in Azerbaijani, Russian and English. In 1978 he gained an academic degree of Candidate of Philological Sciences, in 2009 defended his Doctoral dissertation and got a scientific degree of Doctor of Science in Philology and later he was promoted to the rank of professor. He has been researching 27-29 February incidents of 1988 in Sumgait over 26 years. Ramazan Mammadov was awarded jubilee medal “XX Anniversary of Victory in the Great Patriotic War in 1941-1945” in 1965, the orden of Afghanistan Democratic Republic “Eftechor” in 1984, badge of “Advanced education employee” in 2012 and diploma of Scientific-research Center of Academy of Natural Sciences of Moscow International Education Salon.