2018-2019-cu tədris ilində SDU-nun Elmi Şurasının yekun iclası keçirildi
İyulun 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 2018-2019-cu tədris ilində Elmi Şuranın yekun iclası genişləndirilmiş şəkildə keçirildi.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov şura üzvlərini salamladı və gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi, Elmi Şuranın gündəliyi təsdiq olundu.
2018-2019-cu tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının yekunları barədə bakalavriat səviyyəsi üzrə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanov, Qiyabi təhsil üzrə imtahan sessiyasının nəticələri barədə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov ətraflı məlumat verdilər.
Aparılan müzakirələrdən sonra ümumilikdə imtahan sessiyasının nəticələri qənaətbəxş hesab edildi.
SDU-nun beynəlxalq əlaqələrinin vəziyyəti və genişləndirilməsi yolları haqqında Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev məlumat verdi. Bildirdi ki, son 5 (beş) ildə SDU-nun beynəlxalq əlaqələri genişlənmiş, dünyanın bir çox nüfuzlu universitetləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli formatda əməkdaşlıq müqavilələri imzalanmışdır.
Rektor Elxan Hüseynov məsələyə münasibət bildirərək qeyd etdi ki, əldə olunan nailiyyətlərlə kifayətlənməməli, tələbə mobilliyini təmin etməli, əməkdaşlarımızın xarici universitetlərdə mühazirələr oxuması istiqamətində ciddi işlər aparmalı, həmçinin Azərbaycan−Rusiya Universitetləri Assosiasiyası çərçivəsində aparılan beynəlxalq əlaqələri daha da intensivləşdirməliyik.
Sonra 2019-2020-ci tədris ilinə hazırlıqla bağlı görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr haqqında Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, yeni tədris ili üçün bütün kafedralarda dərs yükünün bölgüsü tamamlanmaq üzrədir. Bütün fakültənin auditoriya fondu müəyyənləşdirilib, yeni yaradılan auditoriyalar isə fakültələr üzrə bilinəcək. Akademik jurnallarda tələbələrin dərsə davamiyyətini qeyd etməkdə yenilik tətbiq olunacaq, belə ki, hər dərsdə davamiyyət iki qaydada yəni hər 45 dəqiqə üçün qeydiyyat aparılacaq.
Rektor Elxan Hüseynov qeyd etdi ki, uzun müddət universitetimizdə kafedra müdiri kimi çalışmış AMEA-nın müxbir üzvü, görkəmli alim, professor Firudin Məmmədovun fəaliyyət göstərdiyi kafedra qarşısında xatirə lövhəsi vurulması istiqamətində tədbirlər görülüb.
SDU-nun Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin “Əsasnamə”sinin təsdiqi ERASMUS+EQAC layihəsi, Avropa İttifaqının Tvinninq proqramının “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” layihəsi çərçivəsində SDU-da pilot kimi seçilmiş ixtisaslar üzrə özünütəhlil hesabatının təsdiqi barədə, 2019-2020-ci tədris ili üçün Elmi Şuranın iş planının təsdiqi və Elmi Şuranın qərarlarının yerinə yetirilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədovun məlumatı dinlənildi.
Sonda Elmi Şuraya daxil olan 36 adda tədris və tədris–metodik vəsaitlər müzakirə olundu və nəşr olunmalarına icazə verildi.

Главная страница | Новости | Состоялось заключительное заседание Ученого совета СГУ в 2018-2019 учебном году
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Июль 2019 12:01
Состоялось заключительное заседание Ученого совета СГУ в 2018-2019 учебном году
11 июля в Сумгаитском государственном университете состоялось расширенное заседание Ученого совета в 2018-2019 учебном году.
Ректор университета профессор Эльхан Гусейнов поприветствовал участников заседания и ознакомил их с повесткой дня, которая была утверждена.
Об итогах весеннего семестра 2018-2019 учебного года выступил директор Учебно-методического центра доцент Исабал Гурбанов. Об итогах экзаменационной сессии заочного отделения рассказал проректор по Международным связям доцент Гафар Атаев, а об итогах магистрантов и докторантов – доцент Сабир Халилов.
После обсуждения итоги весенней экзаменационной сессии были признаны удовлетворительными.
О положении и путях расширения международных связей СГУ информировал проректор доцент Гафар Атаев. Он отметил, что за последние 5 лет международные связи СГУ расширились, были подписаны договоры сотрудничества в двустороннем и многостороннем формате.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов выразил своё отношение к вопросу. В частности, он сказал, что нельзя останавливаться на достигнутом, необходимо обеспечить мобильность студентов, проводить серьезную работу по чтению лекций преподавателями СГУ в зарубежных университетах, а также интенсифицировать зарубежные связи в рамках Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов.
Затем с информацией о проделанной работе и предстоящих задачах на 2019-2020–ый учебный год выступил проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения. Он отметил, что по всем кафедрам разделение учебной нагрузки находится на стадии завершения.
Аудиторный фонд по всем факультетам определен, будут созданы новые аудитории. Для отметки посещения занятий студентами в новом учебном году в учебный журнал будут внесены изменения.
Так, если студент будет присутствовать на одной двухчасовке, он будет отмечаться два раза (45+45).
Ректор отметил, что проведена подготовительная работа по размещению памятной доски на стене кафедры, где работал член-корр. НАНА, известный ученый, профессор Фирудин Мамедов.
Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов доложил о выполнении решений Ученого совета. Он также сказал об утверждении Устава Центра обеспечения качества, проекта ERASMUS+EQAC, утверждении самоанализа по избранным пилотным специальностям в СГУ в рамках проекта «Поддержка усилению высшего образования в Азербайджане» по программе Твининг Евросоюза, утверждении рабочего плана Ученого совета.
В заключение были обсуждены учебные и учебно-методические пособия 35 наименований. Они были рекомендованы к опубликованию.