Əsas səhifə | Xəbərlər | “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbinin iştirakçıları BDU-da oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 17 İyul 2019 12:32
“Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbinin iştirakçıları BDU-da oldular
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya -Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil edilən “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı yay məktəbinin iştirakçıları Bakı Dövlət Universitetində olub, «Elm və ali təhsil sahəsində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığı» adlı dəyirmi masada iştirak etdilər.
BDU-nun Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, professor İradə Əliyeva yay məktəbinin iştirakçılarını salamlayıb, bu il 100 illik yubileyini qeyd edən Bakı Dövlət Universitetinin tarixi, beynəlxalq əlaqələri və Rusiya universitetləri ilə qarşılıqlı əməkdaşlığından bəhs etdi. Yay məktəbinin iştirakçıları universitetin tədris və tədqiqat laboratoriyaları, muzey və mərkəzləri ilə tanış oldu, Rus Mərkəzinə baş çəkdilər. Qeyd edək ki, yay məktəbində Rusiya Federasiyandan Samara Dövlət Texniki Universitetinin, Ural Dövlət Dağ-Mədən Universitetinin, Rusiya Dövlət İxtisas–Pedaqoji Universitetinin, Şimali Qafqaz Federal Universitetinin, Kuban Dövlət Universitetinin, Dağıstan Dövlət Universitetinin tələbələri, o cümlədən Azərbaycan ali məktəblərinin tələbələri iştirak edirlər. Yay məktəbində Bakı Dövlət Universitetini Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Sona İsmayılova və IV kurs tələbəsi Zümrüd Məmmədova təmsil edir.
Sonra yay məktəbinin iştirakçıları Bakının Dağüstü parkı ilə tanış oldular. Məlumat verildi ki, bu parkdan paytaxtımıza və Bakı buxtasına ecazkar mənzərə açılır. Məhz bu amil əsas tutularaq, hələ XX əsrin 30-cu illərində Bakının baş planı hazırlanarkən burada salınacaq Dağüstü parkın paytaxtımızın ümumi kompozisiyasında mühüm əhəmiyyətə malik olacağı nəzərdə tutulmuşdu. Bu park uzun illər paytaxt sakinlərinin, şəhərimizin qonaqlarının sevimli istirahət məkanlarından biri olmuşdur. Şəhərin Azneft meydanını Dağüstü parkla funikulyor birləşdirir.

Участники Студенческой летней школы «Путешествие в страну огней –Азербайджан» побывали в Бакинском государственном университете
В рамках программы Студенческой летней школы «Путешествие в страну огней – Азербайджан», организованной при поддержке Министерства образования и по инициативе Ассоциации Российско-Азербайджанских вузов, его участники побывали в Бакинском государственном университет и приняли участие в круглом столе «Российско-Азербайджанское сотрудничество в области науки и высшего образования».
Проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения БГУ профессор Ирада Алиева поприветствовала гостей и отметила, что вуз в этом году отмечает 100-летний юбилей. Она рассказала об истории БГУ и его взаимном сотрудничестве с университетами России.
Участники летней школы ознакомились с учебными и исследовательскими лабораториями, музеем и центрами университета, а также посетили Русский центр.
Следует отметить, что в Студенческой летней школе принимают участие студенты таких вузов Российской Федерации, как Самарский государственный технический университет, Уральский государственный горно-геологический университет, Российский государственный профессионально-педагогический университет, Северо-Кавказский федеральный университет, Кубанский государственный университет, Дагестанский государственный университет, а также студенты азербайджанских университетов. Бакинский государственный университет в Летней школе представляют студентка III курса филологического факультета Сона Исмаилова и IV курса Зумруд Мамедова.
Затем гости побывали в Нагорном парке Баку. Отсюда открывается красивый вид на город и Бакинскую бухту. Именно этот фактор учитывался при подготовке генерального плана Баку еще в 30-ые годы XX века, предусматривающем важность Нагорного парка в общей композиции города. Этот парк стал излюбленным местом отдыха для жителей и гостей столицы. Центральную площадь города – Азнефть с Нагорным парком соединяет фуникулёр.