Əsas səhifə | Xəbərlər | “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbinin iştirakçıları BDU-da oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 17 İyul 2019 12:32
“Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbinin iştirakçıları BDU-da oldular
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya -Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil edilən “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı yay məktəbinin iştirakçıları Bakı Dövlət Universitetində olub, «Elm və ali təhsil sahəsində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığı» adlı dəyirmi masada iştirak etdilər.
BDU-nun Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, professor İradə Əliyeva yay məktəbinin iştirakçılarını salamlayıb, bu il 100 illik yubileyini qeyd edən Bakı Dövlət Universitetinin tarixi, beynəlxalq əlaqələri və Rusiya universitetləri ilə qarşılıqlı əməkdaşlığından bəhs etdi. Yay məktəbinin iştirakçıları universitetin tədris və tədqiqat laboratoriyaları, muzey və mərkəzləri ilə tanış oldu, Rus Mərkəzinə baş çəkdilər. Qeyd edək ki, yay məktəbində Rusiya Federasiyandan Samara Dövlət Texniki Universitetinin, Ural Dövlət Dağ-Mədən Universitetinin, Rusiya Dövlət İxtisas–Pedaqoji Universitetinin, Şimali Qafqaz Federal Universitetinin, Kuban Dövlət Universitetinin, Dağıstan Dövlət Universitetinin tələbələri, o cümlədən Azərbaycan ali məktəblərinin tələbələri iştirak edirlər. Yay məktəbində Bakı Dövlət Universitetini Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Sona İsmayılova və IV kurs tələbəsi Zümrüd Məmmədova təmsil edir.
Sonra yay məktəbinin iştirakçıları Bakının Dağüstü parkı ilə tanış oldular. Məlumat verildi ki, bu parkdan paytaxtımıza və Bakı buxtasına ecazkar mənzərə açılır. Məhz bu amil əsas tutularaq, hələ XX əsrin 30-cu illərində Bakının baş planı hazırlanarkən burada salınacaq Dağüstü parkın paytaxtımızın ümumi kompozisiyasında mühüm əhəmiyyətə malik olacağı nəzərdə tutulmuşdu. Bu park uzun illər paytaxt sakinlərinin, şəhərimizin qonaqlarının sevimli istirahət məkanlarından biri olmuşdur. Şəhərin Azneft meydanını Dağüstü parkla funikulyor birləşdirir.

Home | News | PARTICIPANTS OF “TRAVEL TO LAND OF FIRE AZERBAIJAN” SUMMER SCHOOL VISITED BSU
The participants of “Travel to Land of Fire Azerbaijan” Summer School organized at Sumgayit State University by support of Ministry of Education and initiative of Association of Russian-Azerbaijani Universities visited Baku State University and took part in round table entitled “Russian-Azerbaijan cooperation in the sphere of science and higher education”.
Professor Irada Aliyeva, vice-rector for educational process and teaching technologies at BSU, welcomed the guests and noted that the university marks its 100th anniversary this year. She spoke about the history of BSU and its mutual cooperation with Russian universities.
The participants of the Summer school were introduced to educational and research laboratories, the museum and university centers, and also visited the Russian Center.
It is worth to note that students of such Russian universities as Samara State Technical University, Ural State Mining University, Russian State Special Pedagogical University, North Caucasus Federal University, Kuban State University, Dagestan State University, as well as students of Azerbaijani universities took part in Summer school. III course student of Philology faculty of Baku State University Sona Ismayilova and senior student Zumrud Mammadova represented BSU in Summer school.
Then the participants became familiar with Baku Mountain Park. A beautiful view of the city and the Baku bay opens from here. This factor was taken into account when preparing the master plan for Baku in the 30s of the 20th century, which envisages the importance of the Mountain Park in the overall composition of the city. This park has become a favorite vacation spot for residents and guests of the capital. The funicular connects Azneft square with the Mountain Park.