Əsas səhifə | Xəbərlər | “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı yay məktəbinin iştirakçıları ADA Universitetində və “İçərişəhər” Tarix-Memarlıq Qoruğunda oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 17 İyul 2019 15:55
“Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı yay məktəbinin iştirakçıları ADA Universitetində və “İçərişəhər” Tarix-Memarlıq Qoruğunda oldular
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya- Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil edilən “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı yay məktəbinin iştirakçıları SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Qafar Atayevin rəhbərliyi ilə ADA Universitetində oldular, dəyirmi masada iştirak etdilər.
ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə yay məktəbinin iştirakçılarını salamlayıb, universitetin tarixi, beynəlxalq əlaqələri və Rusiya universitetləri ilə qarşılıqlı əməkdaşlığından bəhs etdi. Bildirdi ki, ADA Universiteti müasir təhsil standartlarını əsas tutaraq qabaqcıl dünya təcrübəsini tətbiq edir, innovativ və qlobal dünyagörüşünə malik kadrlar hazırlayır. Dünyanın müxtəlif nüfuzlu ali məktəbləri arasındakı mübadilə proqramlarını uğurla gerçəkləşdirir. Prorektor belə görüşlərin Azərbaycan və Rusiya arasında təhsil sahəsində əlaqələrin inkişafına öz töhfəsini verəcəyini qeyd etdi.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev xarici tələbələrə “Azərbaycan tarixi” haqqında mühazirə oxudu. Azərbaycan haqqında tələbələrə geniş məlumat verən Fərid Şəfiyev onlara Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, iqtisadiyyatı haqqında danışdı. Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq arenada istər iqtisadi, istərsə də siyasi baxımdan öndə gedən dövlətlər sırasında olduğunu vurğuladı və tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırdı.
Sonra Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının həmsədrləri Azərbaycan tərəfdən SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov, Rusiya tərəfdən həmsədri UDNTU-nun rektoru akademik Ramil Baxtizin və qonaqlar “İçərişəhər” Tarix-Memarlıq Qoruğunda oldular. Həmsədrlər assosiasiya çərçivəsində görülən işlərdən, qarşıya qoyulan hədəflərdən söhbət açdılar. Bildirdilər ki, assosiasiya çərçivəsində keçirilən Yay məktəbi, səmərəli görüşlər qarşılıqlı əlaqələrin daha da dərinləşməsinə öz töhfəsini verəcək, gənclərin bilik və bacarıqlarının artırılmasına, təcrübə mübadiləsinə, dostluq əlaqələrinin genişlənməsinə müsbət təsir göstərəcək.
Sonda Yay məktəbinin iştirakçıları layihənin keçirilməsi təşəbbüsünü dəstəklədiyinə və təşkilində göstərdiyi köməkliyə görə assosiasiyanın həmsədrlərinə minnətdarlıqlarını bildirdilər.

Home | News | PARTICIPANTS OF THE SUMMER SCHOOL “TRAVEL TO THE LAND OF FIRE AZERBAIJAN” VISITED ADA UNIVERSITY AND THE ICHERI SHEHER HISTORICAL AND ARCHITECTURAL RESERVE
PARTICIPANTS OF THE SUMMER SCHOOL “TRAVEL TO THE LAND OF FIRE AZERBAIJAN” VISITED ADA UNIVERSITY AND THE ICHERI SHEHER HISTORICAL AND ARCHITECTURAL RESERVE
Within the framework of the Summer School “Travel to the Land of Fire Azerbaijan”, its participants under the guidance of vice-rector for International Relations of SSU docent Gafar Atayev, visited ADA University and took part in the round table.
Vice-rector of ADA University Fariz Ismayilov welcomed the participants of the Summer School and told them about the history of the university, its international relations and cooperation with universities in Russia. It was noted that, based on modern educational standards and taking into account world practice, the university trains personnel with innovative and global thinking. It has successfully implemented student exchange programs with leading universities in the world. The vice-rector expressed confidence that such meetings would contribute to the development of science and education in Russia and Azerbaijan.
Farid Safiyev, Chairman of the Board of the Center for Analysis of International Relations, delivered lecture on the history of Azerbaijan to students. He also spoke about the culture and economy of the country. It was noted that modern Azerbaijan has taken its rightful place among other countries of the world both politically and economically. The lecturer also answered numerous questions from guests.
Then the co-chairs of the Association of Russian-Azerbaijani Universities, the rector of Ural State Technical University, academician Ramil Bakhtizin, the rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov, and the participants of the Summer School visited the Icheri Sheher Historical and Architectural Reserve. The co-chairs described the work carried out within the framework of the Association, as well as the upcoming activities of the organization.
They noted that the Summer School will make a worthy contribution to the development of mutual cooperation between the two countries, will have a positive impact on improving students' knowledge and skills, and will strengthen the friendly relations between our peoples.
In conclusion, the participants of the Summer School expressed their gratitude to the co-chairs of the Association of Russian-Azerbaijani Universities for the initiative and assistance in organizing and conducting the Summer School.