Əsas səhifə | Xəbərlər | “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı yay məktəbinin iştirakçıları ADA Universitetində və “İçərişəhər” Tarix-Memarlıq Qoruğunda oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 17 İyul 2019 15:55
“Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı yay məktəbinin iştirakçıları ADA Universitetində və “İçərişəhər” Tarix-Memarlıq Qoruğunda oldular
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya- Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil edilən “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı yay məktəbinin iştirakçıları SDU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Qafar Atayevin rəhbərliyi ilə ADA Universitetində oldular, dəyirmi masada iştirak etdilər.
ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə yay məktəbinin iştirakçılarını salamlayıb, universitetin tarixi, beynəlxalq əlaqələri və Rusiya universitetləri ilə qarşılıqlı əməkdaşlığından bəhs etdi. Bildirdi ki, ADA Universiteti müasir təhsil standartlarını əsas tutaraq qabaqcıl dünya təcrübəsini tətbiq edir, innovativ və qlobal dünyagörüşünə malik kadrlar hazırlayır. Dünyanın müxtəlif nüfuzlu ali məktəbləri arasındakı mübadilə proqramlarını uğurla gerçəkləşdirir. Prorektor belə görüşlərin Azərbaycan və Rusiya arasında təhsil sahəsində əlaqələrin inkişafına öz töhfəsini verəcəyini qeyd etdi.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev xarici tələbələrə “Azərbaycan tarixi” haqqında mühazirə oxudu. Azərbaycan haqqında tələbələrə geniş məlumat verən Fərid Şəfiyev onlara Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, iqtisadiyyatı haqqında danışdı. Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq arenada istər iqtisadi, istərsə də siyasi baxımdan öndə gedən dövlətlər sırasında olduğunu vurğuladı və tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırdı.
Sonra Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının həmsədrləri Azərbaycan tərəfdən SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov, Rusiya tərəfdən həmsədri UDNTU-nun rektoru akademik Ramil Baxtizin və qonaqlar “İçərişəhər” Tarix-Memarlıq Qoruğunda oldular. Həmsədrlər assosiasiya çərçivəsində görülən işlərdən, qarşıya qoyulan hədəflərdən söhbət açdılar. Bildirdilər ki, assosiasiya çərçivəsində keçirilən Yay məktəbi, səmərəli görüşlər qarşılıqlı əlaqələrin daha da dərinləşməsinə öz töhfəsini verəcək, gənclərin bilik və bacarıqlarının artırılmasına, təcrübə mübadiləsinə, dostluq əlaqələrinin genişlənməsinə müsbət təsir göstərəcək.
Sonda Yay məktəbinin iştirakçıları layihənin keçirilməsi təşəbbüsünü dəstəklədiyinə və təşkilində göstərdiyi köməkliyə görə assosiasiyanın həmsədrlərinə minnətdarlıqlarını bildirdilər.

Главная страница | Новости | Участники Летней школы «Путешествие в страну огней - Азербайджан» побывали в университете АДА и историко-архитектурном заповеднике «Ичери-шехер»
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Июль 2019 15:55
Участники Летней школы «Путешествие в страну огней - Азербайджан» побывали в университете АДА и историко-архитектурном заповеднике «Ичери-шехер»
В рамках Летней школы «Путешествие в страну огней - Азербайджан» его участники под руководством проректора по международным связям СГУ доц. Гафара Атаева побывали в Университете АДА и приняли участие в круглом столе.
Проректор университета АДА Фариз Исмаилов поприветствовал участников Летней школы и рассказал им об истории университета, его международных связях и сотрудничестве с вузами России. Было отмечено, что, основываясь на современные стандарты образования и учитывая мировую практику, университет готовит кадры, обладающие инновативным и глобальным мышлением. Здесь успешно осуществляются программы по обмену студентами с ведущими университетами мира. Проректор выразил уверенность в том, что подобные встречи внесут свой вклад в развитие науки и образования России и Азербайджана.
Председатель правления Центра анализа международных отношений Фарид Сафиев прочитал студентам лекцию об истории Азербайджана. Он также рассказал о культуре и экономике страны. Было отмечено, что современный Азербайджан занял своё достойное место среди других стран мира и в политическом, и в экономическом отношении. Лектор также ответил на многочисленные вопросы гостей.
Затем сопредседатели Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов ректор УГНТУ академик Рамиль Бахтизин, ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов и участники Летней школы посетили историко-архитектурный заповедник «Ичери-шехер». Сопредседатели рассказали о работе, проводимой в рамках Ассоциации, а также предстоящей деятельности организации.
Они отметили, что Летняя школа внесет достойный вклад в развитие взаимного сотрудничества двух стран, окажет положительное влияние на повышение знаний и навыков студентов, послужит укреплению дружеских отношений между нашими народами.
В заключение участники Летней школы выразили благодарность сопредседателям Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов за выдвинутую инициативу и содействие в организации и проведении Летней школы.