Əsas səhifə | Xəbərlər | Nazir müavini Tələbə Yay Məktəbinin iştirakçıları ilə görüşdü
İyulun 19-da Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyası çərçivəsində ölkəmizdə təşkil olunmuş Tələbə Yay Məktəbinin iştirakçıları ilə görüşdü.
Tədbirdə çıxış edən Firudin Qurbanov iki ölkə arasında yüksək səviyyəli siyasi və tarixi əlaqələrə toxundu. Nazir müavini “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın müəyyən etdiyi hədəflərə uyğun olaraq aparılan islahatlar və onun müsbət nəticələri barədə qonaqlara məlumat verdi. Firudin Qurbanov həmçinin Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında təhsil sahəsinin bir çox istiqamətləri üzrə geniş əməkdaşlığın mövcudluğunu vurğuladı və birgə həyata keçirilən layihələrlə bağlı tədbir iştirakçılarını məlumatlandırdı.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanda ali təhsil sistemi və beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində vəziyyətlə bağlı məruzələr dinlənildi.
Qeyd edək ki, 15-21 iyul 2019-cu il tarixlərində keçirilən Tələbə Yay Məktəbi Sumqayıt Dövlət Universiteti tərəfindən təşkil olundu. Tələbə Yay Məktəbində Rusiya Federasiyası və yerli ali təhsil müəssisələrinin ümumilikdə 70-ə yaxın tələbəsi iştirak edir.

Главная страница | Новости | Заместитель министра встретился с участниками студенческой Летней школы
Заместитель министра встретился с участниками студенческой Летней школы
19 июля заместитель министра образования Фирудин Гурбанов встретился с участниками студенческой Летней школы в рамках проекта «Путешествие в страну огней – Азербайджан», организованной по инициативе Ассоциации российско-азербайджанских университетов.
Фирудин Гурбанов рассказал о политических и исторических взаимосвязях между двумя странами. Он проинформировал гостей о реформах, проведенных в рамках государственной стратегии развития образования в Азербайджанской Республике, и ее положительных результатах. Он также подчеркнул наличие широкого сотрудничества между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией по нескольким направлениям образования и рассказал участникам об осуществляемых совместных проектах.
На мероприятии были заслушаны доклады о системе высшего образования в Азербайджане и ситуации в сфере международного сотрудничества.
Отметим, что студенческая Летняя школа, которая проводится 15-21 июля 2019 года, была организована Сумгаитским государственным университетом. В ней приняли участие около 70 студентов из университетов Российской Федерации и Азербайджана.