SDU-da III Respublika innovasiya müsabiqəsi barədə maarifləndirici tədbir keçirildi
Sentyabrın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə III Respublika innovasiya müsabiqəsinin təşviqi məqsədilə maarifləndirici tədbir keçirildi.
Qeyd edək ki, müsabiqə İqtisadiyyat, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar, Mədəniyyət Nazirlikləri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, “Ernst & Yanq Holdinqs (SiAyEs) Bi.Vi.” şirkətinin Azərbaycandakı filialı və BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycan nümayəndəliyi ilə birgə elan olunub. Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd BMT-nin “Dünyamızın transformasiyası: 2030-cu ilədək Dayanıqlı İnkişaf üzrə Gündəliyi”ndən irəli gələn Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin təşviqi, innovasiyaların həvəsləndirilməsi, həmçinin “Azərbaycan 2020: Gələcəyə Baxış” İnkişaf Konsepsiyasının və milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritələrinin icrasına dəstək verməkdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov açaraq, qonaqları salamladı, ölkədə innovasiyaların geniş yayılmasından, tələbələrin potensial bilik və bacarıqlarının reallaşdırılması sahəsində görülən işlərdən , beynəlxalq, respublika və şəhər səviyyəsində keçirilən müsabiqələrdə əldə olunan uğurlardan danışdı. Qeyd etdi ki, tələblərimiz respublika və beynəlxalq əhəmiyyətli layihə və müsabiqələrdə Azərbaycan elmini layiqincə təmsil edirlər.
İqtisadiyyat Nazirliyinin şöbə müdiri, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının katibi Hüseyn Hüseynov çıxış edərək, ölkəmizdə iqtisadiyyatın davamlı inkişafının təmin edilməsi, rəqabətqabiliyyətliliyin və ixrac potensialının artırılması, həmçinin ətraf mühitin mühafizəsinin gücləndirilməsi baxımından innovasiyaların vacibliyini vurğuladı, müsabiqə qaydalarını gənc tədqiqatçıların diqqətinə çatdırdı və gəncləri layihədə fəal iştiraka çağırdı.
BMT–nin Kənd Təsərrüfatı Agentliyinin nümayəndəsi Namiq Məmmədov çıxış edərək gənclərin innovasiya sahələrinə marağının yaradılması və peşəkarlığının artırılması baxımından belə müsabiqələrin keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, son illər Azərbaycanın innovasiya proseslərinə inteqrasiyası, innovasiya iqtisadiyyatına keçidi təmin edən tədbirlərin reallaşdırılması və təşviqi mühüm strateji proqram və sənədlərdə, o cümlədən “Azərbaycan 2020: Gələcəyə Baxış” İnkişaf Konsepsiyası və müxtəlif sektorları əhatə edən Strateji Yol Xəritələrində öz əksini tapıb.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov çıxış edərək, innovasiyaların əhəmiyyəti barədə danışdı, belə müsabiqələrin gələcəkdə innovativ sahələrə investisiya qoyuluşlarının təşviq edilməsinə, elmi nailiyyətlərin və innovasiyaların müxtəlif sahələrdə tətbiqinə, habelə milli innovasiya sisteminin təkmilləşdirilməsinə töhfə verəcəyini diqqətə çatdırdı və tələbələri fəal olmağa səslədi.
Sosial innovasiya laboratoriyasının nümayəndəsi Aytac Əsgərova III Respublika innovasiya müsabiqəsinin mərhələləri ilə bağlı təqdimatla çıxış etdi.

Home | News | EDUCATIONAL EVENT HELD AT SSU ON III REPUBLICAN INNOVATION COMPETITION
On September 23, an educational event was held at Sumgayit State University by organization of Board of Young Scholars and Specialists aimed at promoting III Republican Innovation Competition.
It is worth to note that the Competition was announced by the Ministry of Economy, together with the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, the Ministry of Culture, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan National Academy of Sciences, the branch of the company Ernst & Yanq Holdings (SiAyEs) Bi.Vi in Azerbaijan and the Representative Office of the United Nations Development Program in Azerbaijan. The purpose of the competition is to promote Sustainable Development Goals of UNO’s “Transformation of the world: Agenda for Sustainable Development till 2030”, encourage innovations, as well as to support the implementation of the Development Concept “Azerbaijan 2020: Looking into the Future” and the “Strategic Roadmaps for National Economy and Main Sectors of Economy”.
Vice-rector for Science and Innovations prof. Ramazan Mammadov commenced the event by welcome speech, greeted the guests and spoke about innovations in the country, the works done for realizing potential knowledge, skills of students and the achievements gained at international and republican competitions.
Department head of Ministry of Economy, secretary of National Coordination Board for Sustainable Development Huseyn Huseynov delivered speech and emphasized significance of innovations in terms of ensuring sustainable advancement of economy, enhancing export potential and strengthening protection of environment. He informed young researchers about competition rules and called them to participate at the project actively.
Representative of Agriculture Agency of UNO Namig Mammadov noted that realization and promotion of events ensuring integration of Azerbaijan to innovation processes and innovation economy is reflected in substantial strategic programs and documents, as well as in Development Concept “Azerbaijan 2020: Looking into the Future” and the Strategic Roadmaps for various sectors.
Vice-rector for Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov spoke about significance of innovations and highlighted that, such competitions will contribute to application of academic achievements and innovations to different areas and improvement of national innovation system.
Representative of Social Innovation laboratory Aytaj Asgarova delivered presentation on stages of III Republican Innovation Competition.