Əsas səhifə | Xəbərlər | Nümayəndələrimiz Boloniya konfransında iştirak etdilər
Sentyabrın 25-də Almaniya Federativ Respublikasının Bakıdakı səfirliyinin dəstəyi ilə Alman Akademik Mübadilə Xidməti (DAAD, Bonn) DAAD Bakı Məlumat Mərkəzinin birgə təşkil etdiyi “Boloniya əməkdaşlıq forumu” mövzusunda konfrans keçirildi.
Tədbirdə Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, mütəxəssislər, ERASMUS+Milli ofisinin direktoru, Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova iştirak etdilər.
Almaniyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Volfqanq Maniq Azərbaycan-Almaniya əlaqələrindən bəhs etdi. Səfir DAAD-ın elmi əlaqələrin genişlənməsində, mübadilə prosesində xüsusi rolu olduğunu bildirdi.
Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin siyasi dəstək şöbəsinin icraçı direktoru David Flores forumun əhəmiyyətini vurğuladı. Qeyd etdi ki, tədbirin ümumi hədəfi Azərbaycan və Avropa Ali Təhsil Məkanına – Boloniya prosesinə qoşulan digər ölkələrin ali məktəbləri arasındakı əməkdaşlığı dəstəkləməkdən ibarətdir. Forum Boloniya təhsil sisteminin bütün sahələrini əhatə edir.
Təhsil Nazirliyinin aparat rəhbərinin müavini Yaqub Piriyev ölkəmizdə təhsilə xüsusi önəm verildiyini dedi, bu sahənin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən və proqramlardan danışdı. Qeyd olundu ki, Azərbaycan Avropa Ali Təhsil Məkanına – Boloniya prosesinə 2005-ci ildə qoşuldu. Həmin dövrdən Azərbaycanda ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, ali təhsilə əlçatanlığın genişləndirilməsi istiqamətlərində əsaslı islahatlar aparılır. “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın əhəmiyyətini qeyd edən Yaqub Piriyev ali təhsil sahəsində əldə olunan uğurları da diqqətə çatdırdı.
Təhsil Nazirliyinin əməkdaşı Vüsalə Qurbanova Azərbaycanın ali təhsil sistemi haqqında məlumat verdi, DAAD-ın səmərəli fəaliyyəti ilə bağlı fikirlərini söylədi.
Sonra ali təhsil sahəsi, universitetlər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparıldı.
Qeyd edək ki, konfransda Avropa Ali təhsil müəssisələrindən Köln Texniki Universiteti (Almaniya), Potsdam Universieti (Almaniya), Eses Universiteti (İngiltərə), Zigen Universitetinin (Almaniya) alimləri iştirak etdi, Avropa Ali təhsil Məkanında Keyfiyyət Təminatı təşkilatı da təmsil olundu. İştirakçıların hər biri Boloniya sisteminin tarixi, cari vəziyyət və problemlər haqqında, o cümlədən kredit sistemi, öyrənmə nəticələri, kompitensiyalar, sillabusların yazılması, Avropa standartlarına uyğunlaşdırılması mövzularında faydalı təqdimatlarla çıxış etdilər. Köln Texniki Universitetinin professoru Reza Talebi Deryani Azərbaycanda həyata keçirilən 5 Avropa layihəsindən danışdı, həmin layihələrdə Azərbaycan tərəfdən tərəfdaş kimi iştirak edən Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin fəaliyyətini vurğuladı.

Главная страница | Новости | Наши делегаты приняли участие в Болонской конференции
25 сентября Германская служба академических обменов (DAAD, Бонн) совместно с Бакинским информационным центром DAAD и при поддержке посольства Федеративной Республики Германия в Баку провела конференцию по теме «Болонский форум сотрудничества»
В мероприятии приняли участие представители азербайджанских вузов, директор национального офиса ERASMUS +, проректор по международным связям СГУ доцент Гафар Атаев, начальник отдела международного сотрудничества Самира Мамедова.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Германии в нашей стране Вольфганг Маниг рассказал об азербайджано-германских отношениях. Посол отметил, что DAAD играет особую роль в процессах обмена и расширении научных контактов.
Исполнительный директор отдела политической поддержки Германской службы академических обменов Дэвид Флорес так же подчеркнул важность форума. Он отметил, что цель данного мероприятия это содействие сотрудничеству азербайджанского и европейского пространства высшего образования с университетами других стран присоединившихся к болонскому процессу. Форум охватывает все сферы болонской системы образования.
Заместитель министра образования Министерства образования Ягуб Пириев отметил, что образованию в нашей стране придается особое значение и рассказал о мероприятиях и программах по развитию этой сферы. Было отмечено, что Азербайджан присоединился к европейскому пространству высшего образования - Болонскому процессу в 2005 году. С тех пор началось реформирование качества высшего образования и расширение доступа к высшему образованию в Азербайджане, отмечая важность Государственной стратегии развития образования в Азербайджанской Республике.
Сотрудник министерства образования Вусала Гурбанова проинформировала о системе высшего образования Азербайджана, поделилась своими мыслями об эффективной деятельности DAAD.Затем были дискуссии о расширении сотрудничества между университетами и вузами.
На конференции также приняли участие ученые из Кельнского технического университета (Германия), Потсдамского университета (Германия), Эссекского университета (Великобритания), Зигенского университета (Германия) и Организации обеспечения качества в европейском высшем образовании. Они сделали интересные презентации об истории, текущем состоянии и проблемах Болонской системы, в том числе о кредитной системе, результатах обучения, компетенциях, написании учебных программ и адаптации к европейским стандартам. Профессор Кельнского технического университета Реза Талеби Дерьяни рассказал о 5 европейских проектах, реализуемых в Азербайджане, отметив деятельность Сумгаитского государственного университета, Азербайджанского технического университета и Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, как партнеров в этих проектах.