Təhsil xərclərinin maliyyələşdirilməsi üzrə müsabiqənin qalibləri müəyyən olundu
Oktyabrın 4-də Bakı Konqres Mərkəzində sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan istedadlı tələbələrin təhsil xərclərinin maliyyələşdirilməsinə dair ölkə Prezidenti İlham Əliyevin göstərişinə əsasən Gənclər Fondu tərəfindən təşkil edilən müsabiqənin qalibləri ilə görüş keçirildi.
Görüşdə Təhsil naziri Ceyhun Bayramov, dövlət rəsmiləri, Millət vəkilləri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri, müsabiqənin qalibi olan gənclər və onların valideynləri iştirak ediblər.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərid Cəfərov çıxış edərək bildirdi ki, keyfiyyətli təhsilin gənclər üçün əlçatanlığının artırılması və savadlı, milli-mənəvi dəyərlərə bağlı gəncliyin yetişdirilməsi, gənclərə dövlət qayğısı ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi dövlət gənclər siyasətinin əsas sütununu təşkil edir.
Tədbirdə çıxış edən Təhsil naziri Ceyhun Bayramov da dövlət başçısının gənclərə xüsusi diqqət və qayğısından danışdı. Ceyhun Bayramov insan kapitalının inkişafı konsepsiyasına uyğun olaraq, gənclər üçün təkcə son bir ildə yaradılan çoxsaylı imkanlar haqqında ətraflı məlumat verdi. Nazir qeyd etdi ki, səriştəli mütəxəssislərin yetişdirilməsində ali təhsil sisteminin xüsusi rolu var.
Təhsil naziri ali təhsilin daha əlçatan olması üçün davamlı tədbirlərin həyata keçirildiyini bir daha xatırlatdı. Dövlət vəsaiti hesabına təhsil alan tələbələrin sayının artdığını deyən Ceyhun Bayramov qeyd etdi ki, cari ildə bu göstərici 66 faiz artırılaraq, 12300-dən 20500-ə çatdırılıb. Cari tədris ilində tələbələrə verilən təqaüdlərin məbləği orta hesabla 20 faiz artırılıb, bu tədbirlər 110 mindən çox tələbəni və doktorantı əhatə edib. Həssas sosial qruplardan olan tələbələrin təhsil haqqının dövlət tərəfindən ödənilməsi, hər il yüksək nəticələrlə ali məktəblərə qəbul olunan 100-dən çox tələbəyə Prezident təqaüdünün verilməsi, gənclər üçün Prezident mükafatının təsis edilməsi “hər bir gəncin təhsil ala bilməsi” konseptinin reallaşdırılmasına şərait yaradıb. Gənclər Fondu tərəfindən keçirilən müsabiqənin də məhz təhsilin hər kəs üçün əlçatanlığının təmin olunmasına xidmət etdiyini deyən nazir fondun təhsil məsələlərinə xüsusi diqqət yetirdiyini sözlərinə əlavə etdi. Müsabiqədə qalib olan tələbələri təbrik edən Təhsil naziri onlara gələcək həyatlarında və təhsillərində uğurlar arzuladı.Çıxışının sonunda nazir 5 Oktyabr-Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə bütün müəllimləri təbrik edib, onlara şərəfli, müqəddəs işlərində uğurlar dilədi.
Görüşdə çıxış edən Milli Məclisin gənclər və idman komitəsinin sədri Ülvi Quliyev də gəncləri təbrik etdi, onlara yaradılan bu şəraitdən maksimum istifadə edərək, dövlətə yararlı vətəndaş, həmçinin səriştəli mütəxəssis olmalarını arzuladı.
Müsabiqənin qalibləri çıxışlarında təhsilin inkişafına, onlara göstərilən hərtərəfli dəstəyə görə dövlət başçısına minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Tədbirdə qalib olan gənclərin uğur hekayələrindən bəhs edən videoçarxlar nümayiş olundu. Daha sonra müsabiqənin qalibləri ilə təhsil xərclərinin ödənilməsinə dair müqavilələr imzalandı.
Qeyd edək ki, müsabiqə nəticəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin 9 tələbəsinin təhsilhaqqı xərclərinin dövlət tərəfindən ödənilməsi qərara alındı.

Главная страница | Новости | Определены победители конкурса по финансированию расходов на образование
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Октябрь 2019 15:48
Определены победители конкурса по финансированию расходов на образование
4 октября в Конгресс центре города Баку была проведена встреча с победителями конкурса по финансированию расходов на образование одарённых студентов, организованного Фондом молодежи на основании распоряжения Президента страны Ильхама Алиева.
На встрече участвовали министр образования Джейхун Байрамов, официальные лица, народные депутаты, руководители вузов, представители негосударственных организаций, победители конкурса и их родители.
Прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. Выступил исполнительный директор Фонда молодежи Фарид Джафаров. Он сказал, что одним из основных направлений молодежной политики. Президента Ильхама Алиева является обеспечение доступности качественного образования для молодежи страны, забота о воспитании и обучении грамотных молодых кадров, отвечающих национально-нравственным ценностям.
Выступивший на мероприятии министр образования Джейхун Байрамов тоже отметил, что глава нашей страны Президент Ильхам Алиев с особой заботой и вниманием относится к образованию молодежи. Он подробно рассказал о широких возможностях для молодежи, созданных в рамках концепции о развитии человеческого капитала, только за последний год. Также министр подчеркнул большую роль вузов в деле подготовки квалифицированных специалистов. Было отмечено, что мероприятия по обеспечению доступности образования для молодежи страны будут продолжены и в будущем. Число студентов, получающих образование на государственной основе, значительно возросло. В текущем году численность таких студентов повысилась на 66%, то есть достигла 20500 человек. На 20% вырос размер стипендий, что охватывает более 110 тысяч студентов и докторантов.
Оплата обучения студентов, являющихся мало защищённой социальной группой населения, проводится за государственный счет. Ежегодная выдача президентской стипендии более 100 студентам, показавшим при поступлении в вуз высокие результаты, создает условия для реализации концепта «каждый молодой человек должен иметь возможность получить образования».
Целью конкурса, проводимого Фондом молодежи, является обеспечение доступности образования для каждого представителя молодежи. Министр образования поздравил победителей конкурса и пожелал им успехов. Он также поздравил всех педагогов республики с Днем учителя и пожелал им здоровья и новых успехов в работе.
Выступивший на встрече представитель комитета по делам молодежи и спорта Милли Меджлиса Ульви Гулиев поздравил студентов, победивших в конкурсе, и пожелал им стать достойными гражданами и хорошими специалистами.
Победители конкурса поблагодарили руководство республики за заботу и внимание, оказываемое молодежи, а также развитию образования в стране.
На мероприятии были продемонстрированы видеоролики, рассказывающие об истории успеха каждого из победителей конкурса.
В заключение с победителями конкурса были подписаны договоры о финансировании их обучения.
Следует отметить, что 9 студентов СГУ в результате конкурса получили возможность финансирования расходов на их образование.