Nümayəndələrimiz ERASMUS + EQAC layihəsinin təlimində iştirak etdilər
Oktyabrın 7-dən 8-dək Bakı Biznes Universitetində Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi ERASMUS + EQAC (Azərbaycan universitetlərində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi) layihəsi çərçivəsində təlimlər keçirildi. Təlimin məqsədi Avropa ali təhsil məkanında keyfiyyət təminatı üzrə 10 standartdan 6-nı QPR (keyfiyyət prosesi) sisteminə tətbiq edilməsi, eləcə də, menecerlərin görüşünün təşkil edilməsi, ERASMUS+2020 çağırışı üçün hazırlanacaq birgə layihələrin müzakirəsi idi. Təlim İsveçin Kral Texnologiya İnstitutunun dosenti Lenart Stahle, İspaniyanın Alikante Universitetinin dosenti Denise Galvin, İngiltərənin Middlesax Universitetinin dosenti Corc Dafoulas, Litvanın SMK Universitetinin dosenti İnga Petreikeine tərəfindən aparıldı.
Təlimin ilk günündə əsas mövzular QMS (Quality Management System-Keyfiyyətin İdarə edilməsi Sistemi) modelinin qiymətləndirilməsində əsas obyekt kimi universitetlərin QMS modeli, universitetlərin daxili keyfiyyət təminatı sisteminin müzakirəsi olmuşdur. Standartların hazırlanmasında qrup rəhbərləri ilə birgə iş əsas yer tuturdu.
Sessiya təlimin ikinci günündə standart qaydalarının hazırlanması ilə başladı. Qruplar hər standart üçün qaydalar hazırladılar, həyata keçiriləcək fəaliyyət haqqında müzakirələr apardılar. Standartların qiymətləndirilməsi və monitorinqi prosesində QA (Quality Assuarance-Keyfiyyət təminatı) üçün monitorinq standartının müəyyənləşdirilməsi barədə danışıldı.
Təlimdə BBU-nun rektoru professor İbad Abbasov, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyindən Akkreditasiya şöbəsinin böyük mütəxəssisi Lalə Abasova, ERASMUS Milli Nümayəndəliyindən Pərviz Bağırov, Zəfər Həsənov Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, mütəxəssisləri təmsil olundu.
İngiltərədən dosent Corc Dafoulas aşağıdakı istiqamətlərdə ERASMUS+ layihəsi hazırlamağı və tərəfdaş olmağı təklif etdi: karyera, elektron öyrənmə, sahibkarlıq və innovasiya, inqubasiya, sosial inklüzivlik.
Məlumat üçün keyfiyyət təminatı üzrə 10 standartı nəzərinizə çatdırırıq.
1.Keyfiyyət təminatı sistemi;
2.Proqramların tərtib olunması;
3.Tələbəyönümlü təhsil, tədris və qiymətləndirmə;
4.Tələbələrin qəbulu;
5.Müəllim heyəti;
6.Təhsil resursları və tələbələrə dəstək;
7. Məlumatın idarə olunması;
8.İctimaiyyət üçün informasiya;
9.Proqramların daimi monitorinqi;
10.Dövri olaraq xarici keyfiyyət təminatı.
Təlimdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, SDU tərəfdən layihənin meneceri t.f.d. Samirə Məmmədova, layihə çərçivəsində yaradılan Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin müdiri Nihad Hüseynov iştirak etdilər.

Home | News | OUR REPRESENTATIVES TOOK PART IN THE TRAINING OF THE ERASMUS + EQAC PROJECT
From October 7 to 8, trainings were held at Baku Business University within the framework of the EU-funded ERASMUS + EQAC project (Establishment and development of quality assurance centers in Azerbaijani universities). The purpose of the training was to apply 6 out of 10 quality assurance standards in the European Higher Education Area to the QPR system (Quality Process), as well as discuss management projects and joint projects for ERASMUS + 2020. The training was conducted by Lenart Stahle, Associate professor of the Royal Swedish Institute of Technology, Denise Galvin, Associate professor at the University of Alicante in Spain, George Dafoulas, Associate professor at the University of Middlesex, UK, and Inga Petreikeine, docent of SMK University, Lithuania.
The main topics of the first day of the training were the discussion of the QMS (Quality Management System) model of universities and the internal quality assurance system of universities. Collaboration with team leaders was key to the development of standards.
The session began with the development of standard rules on the second day of training. The groups developed guidelines for each standard, discussed activities that need to be implemented. In the process of assessing and monitoring the standards, the creation of a monitoring standard for QA (Quality Assurance) was discussed.
The training was attended by the rector of Baku University of Business, Professor Ibad Abbasov, senior specialist of the accreditation department of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan Lala Abasova, members of the ERASMUS National Representation Parviz Bagirov and Zafar Hasanov, representatives of Azerbaijani universities and specialists.
Associate Professor George Dafoulas from Great Britain proposed to develop and become a partner of the ERASMUS + project in the following areas: career, e-learning, entrepreneurship and innovation, incubation, social inclusion.
It is worth to note that there are 10 quality assurance standards:
1. Quality Assurance System
2. Development of programs
3. Student-oriented education, training and assessment
4. Admission of students
5. The teaching staff
6. Educational resources and student support
7. Information management
8. Information for the public
9. Regular monitoring of programs
10. Periodic external quality control.
The training was attended by a project manager for SSU, head of the Department of International Cooperation of Sumgayit State University, Ph.D. in history Samira Mammadova, head of the Center for Quality Assurance Nihad Huseynov.