Yerləşdirilmə tarixi : 23 Oktyabr 2019 17:00
Oktyabrın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Rektor professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, şura üzvlərini salamladı və gündəlikdəki məsələlərlə tanış etdi.
2019-2020-ci tədris ilində SDU-da keçiriləcək akkreditasiya ilə əlaqədar özünütəhlilin nəticələri barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək bildirdi ki, universitetin rektorunun 24.07.2019-cu il tarixli, R-44/1 nömrəli əmri ilə, 2020-ci ildə universitetdə keçiriləcək akkreditasiyaya hazırlıq məqsədilə 29 nəfərdən ibarət özünütəhlil komissiyası yaradılmışdır. İlk növbədə fakültələrdə buraxılış kurs tələbələri üçün test fənləri kataloqu hazırlanmış və həmin fənlər üzrə kafedralarda fənn müəllimləri və kafedra müdirləri tərəfindən testlər hazırlanmış və buraxılış kurs tələbələrindən imtahan götürülmüşdür. Prorektor qeyd etdi, verilmiş meyarlar əsasında 11 bənd və 54 alt bənd üzrə özünütəhlil hesabatı hazırlanmışdır. Hesabatda SDU-nun struktur bölmələrinin qarşılıqlı fəaliyyətinin təşkili, idarəetmənin universitetin nizamnaməsinin tələblərinə uyğunluğu, universitetdə hazırlanmış tədris sənədlərinin mövcud qanunvericiliyə uyğunluğu, tədris planlarında olan fənlərin və onların proqramlarının məzmunun dövlət təhsil standartlarının tələblərinə uyğunluğu, elmi-tədqiqat işlərinin inkişaf dinamikası, beynəlxalq əlaqələrin daha da genişləndirilməsi, beynəlxalq proqramlarda iştirak, universitetin maddi-texniki bazası və digər məsələlər şərh edilmişdir.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin doktorant və dissertantlarının elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirilməsinin vəziyyəti haqqında Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov çıxış edərək bildirdi ki, universitetin doktoranturasında fəlsəfə doktoru proqramı üzrə 2009-2019-cu illərdə 194 nəfər doktorant və dissertant təhsil alıb. 194 nəfərin 97 nəfəri hal-hazırda təhsillərini davam etdirir, 97 nəfər isə doktoranturanı bitirib.
Sonra İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş “Əbədiyyətin Nəsimi zirvəsi” adlı məqalələr toplusuna nəşr hüququ verilməsi (Buraxılışa məsul: professor Avtandil Məmmədov) məqsədilə müzakirələr aparıldı və nəşr olunması qərara alındı. Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının elmlər doktoru proqramı üzrə dissertantı dosent Dəyanət Cümənovun doktorluq dissertasiyasının mövzusunun təsdiqi və elmi məsləhətçinin təyini məsələsi təsdiq olundu.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 23 tədris vəsaiti daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

Yerləşdirilmə tarixi : 23 Октябрь 2019 17:00
23 октября в Сумгаитском государственном университете было проведено очередное заседание Ученого совета. Заседание открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он приветствовал членов Совета и ознакомил их с повесткой дня.
С результатами самоанализа, проведенного в связи с предстоящей аккредитацией в СГУ в 2019-2020 учебном году, выступил проректор по научной работе и инновациям профессор Рамазан Мамедов. Он сказал, что согласно приказу ректора NR-44/1 от 24.07.2019 года с целью подготовки к предстоящей аккредитации, которая будет проведена в 2020-ом году, создана комиссия по самоанализу, состоящая из 29 человек. В первую очередь, на факультетах был подготовлен каталог тестовых предметов. По этим предметам преподаватели и зав. кафедрами подготовили тесты, и был проведен экзамен для студентов выпускных курсов. Проректор отметил, что на основе данных критериев подготовлен отчет по самоанализу, состоящий из 11 пунктов и 54 подпунктов. В отчете представлены такие вопросы, как организация взаимной деятельности структурных подразделений СГУ; соответствие управления университетом требованиям его устава; соответствие учебных документов, составленных в университете, требованиям законодательства; соответствие содержания предметов, представленных в учебном плане, и их программ государственным образовательным стандартам; динамика научно-исследовательских работ и расширения международных связей; участие в международных программах; материально–техническая база университета и др.
О состоянии выполнения научно-исследовательских работ докторантами и диссертантами выступил зав. Отделом докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов. Он сказал, что в 2009-2019-ые гг. в докторантуре по программе доктора философии учились 194 докторанта и диссертанта, из которых 97 продолжают учебу, а 97 уже окончили её.
Далее состоялось обсуждение сборника статей под названием «Əbədiyyаtın Nəsimi zirvəsi» («Творчество Насими–одна из вершин азербайджанский литературы») с целью получения права на его публикацию. (Ответственный за выпуск профессор Автандил Мамедов). Было принято решение по изданию настоящего сборника. Затем членами совета была утверждена тема докторской диссертации доцента Даяната Джуманова - диссертанта кафедры литературы Азербайджана и зарубежных стран и назначен научный консультант.
О предоставлении авторских прав (грифа) учебным пособиям выступил Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов. Он отметил, что на Совет поступили 23 учебных пособия. После обсуждений было дано разрешение на их публикацию.